کد خبر 87211

تحلیلگر و کارشناس ارشد بورس مطرح کرد:

تحلیلگر و کارشناس ارشد بورس، عرضه سهام دولتی در صندوق‌های ETF و بازگشایی نمادهایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارند را مهم‌ترین فاکتور رشد بازار سرمایه در این روزها می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر، بازار توجهی به اخبار بنیادی شرکت‌ها و تغییر قیمت‌ها نمی‌کند و جریان بازار حول محور نقدینگی می‌چرخد.

حامد مددی در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، تصریح می‌کند: شرایط بازار با توجه ارزش بالای معاملات، حساس شده و بازگشایی نمادهایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتند، مهم‌ترین مساله بازار است. برای نمونه، خساپا که امروز بازگشایی و با صف سنگین روی مثبت 100 درصدی سهم چیده شد.

 وی شرایط مشابه خساپا را برای سایر نمادهایی که بازگشایی می‌شوند، پیش‌بینی می‌کند و می‌افزاید: ایران‌خودرو هم شرایط مشابه خساپا را خواهد داشت. سرمایه در گردش و نقدینگی بازار با توجه به این‌که قیمت این سهم‌ها خرد شده است، اقبال خوبی به این سهم‌ها نشان خواهد داد. بنابراین، بازگشایی‌های خوبی خواهیم داشت و بازار به سمت سهم‌هایی می‌رود که پس از بازگشایی نماد با قیمت پایین‌تر عرضه می‌شوند.

این تحلیلگر بازار سهام، اظهار می‌کند: از سوی دیگر بازار به سمت سهام دولتی که در ETF ها هستند مانند بانک ملت، صادرات و تجارت هم تمایل نشان داده است که شاهد رشدشان هستیم. کمابیش بازار روی سهام دولتی و سهم‌هایی که افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتند و قیمت‌شان پس از بازگشایی خرد شده است، می‌چرخد.

مددی با تاکید بر تداوم این روند تا میانه‌های تابستان، می‌گوید: این روند تا زمانی که سومین مرحله از ETFهای دولتی معامله شوند، تداوم دارد و نگرانی نداریم. ممکن است گاهی سرعت رشد بازار، کم و زیاد شود اما نگرانی بابت ریزش بازار تا آن زمان وجود ندارد.

وی تصریح می‌کند: نمی‌توان گفت که پس از آن دولت دست از حمایت بازار سرمایه برمی‌دارد اما می‌توان گفت که تا آن زمان به حمایتش ادامه می‌دهد. بنابراین باید از شرایط کنونی بازار استفاده کرد.

مددی همچنان معتقد است که سهام دولتی، سهم‌هایی که کمتر رشد کردند و سهم‌های ریالی در کنار دولتی‌ها پیشرو این‌روزهای بازار هستند و تغییرات و اتفاقات بازار پیرامون این موضوع است که پول به سمت کدام شرکت‌ها می‌رود.

این تحلیلگر بورس، می‌افزاید: بررسی و تحلیل بنیادی شرکت‌ها در حال حاضر کارایی خاصی در بازار سرمایه ندارد و شاید قابل استفاده هم نباشد. به همین دلیل حتی تحلیلگران بنیادی هم وزنی به تحلیل‌ها نمی‌دهند. در شرایط کنونی نقدینگی تعیین‌کننده اصلی در بازار سرمایه است و فعلا نمی‌توان روی فاکتورهای بنیادی تمرکز کرد.

 

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها