کد خبر 86163

در نشست با وزیر اقتصاد مطرح شد

حسن قالیباف اصل در نشست با وزیر اقتصاد با اشاره به رویداد خوبی که این روزها در بازار سرمایه در حال وقوع است، توصیه‌هایی برای تازه‌واردان بازار سرمایه داشت.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، حسن قالیباف اصل در پایان نشست دیروز وزیر اقتصاد با فعالان بازار سرمایه ، توصیه هایی به سهم اولی ها کرد و به خبرنگاران گفت: هر چند ورود مردم به بازار سرمایه پسندیده‌ است اما تقاضا می شود از خرید و فروش مستقیم در بورس پرهیز و از تجارب و خدمات شرکت های دارای مجوز استفاده شود.

وی افزود: اندازه بازار سرمایه در مقایسه با گذشته بسیار متفاوت شده و با ورود دو هفته قبل شستا ، حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان جذب شد و حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اقدام به خرید کردند. بنابراین این آمار نشان می‌دهد ظرفیت بازار بیشتر و موجب جلب توجه مردم شده که از بازارهای دیگر مانند ارز، سکه و مسکن به سمت بازار سرمایه می‌آیند.

چهارمین رئیس سازمان بورس ادامه داد: بهترین فرصت برای تعمیق بازار سرمایه و ارتقای جایگاه در اقتصاد ملی فراهم شده و فرصتی مناسب برای تأمین مالی بنگاه‌های بخش خصوصی است. بنابراین از هلدینگ‌های بزرگ حاضر در بورس انتظار می رود از این فرصت برای تامین مالی استفاده کنند. ضمن اینکه زمینه تامین مالی از طریق اوراق بدهی و اوراق مشارکت با قابلیت تبدیل به سهام نیز وجود دارد .

قالیباف اصل افزود: بازار سرمایه مانند بازارهای دیگر نیست. در این بازار، سهام تابلو خرید و فروش می‌شود قیمت‌ها ثابت نیست . امکان دارد سهمی تقاضا داشته باشد و میزان عرضه جواب ندهد. بنابراین قیمت افزایش می‌یابد اما ورود شرکت‌های جدید باعث خواهد شد نقدینگی که به ناچار به سمت شرکتی با سهام گران رفته بود به سمت عرضه‌های جدید بیاید.

وی با اشاره به رشد روزهای گذشته دو شاخص کل و هم وزن ادامه داد: سازمان بورس نهاد ناظر است نه سرمایه گذار و هلدینگ اما درصورت خروج بازار از تعادل ممکن است از ابزارهای محدودساز استفاده شود . البته ابزار موثری نیست و باید زمینه تقویت عرضه ها فراهم شود.

 

ارسال نظر

تازه ها