کد خبر 83882

آنچه در بازار امروز گذشت

اولین روز معاملاتی بورس با مرکز توجه شدن صنایع داخلی از جمله شوینده و دارو/ شاخص‌سازان در مدار منفی

اولین روز معاملاتی بورس در سال 99 با عقب‌نشینی سهم‌های شاخص‌ساز و مرکز توجه شدن صنایع کوچک به پایان رسید.

اولین روز معاملاتی بورس با مرکز توجه شدن صنایع داخلی از جمله شوینده و دارو/ شاخص‌سازان در مدار منفی

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، شاخص کل بورس اوراق بهادار در اولین روز بهار 99 با افت 4234 واحدی و رسیدن به رقم 508,665 به کار خود پایان داد. اما شاخص کل هم‌وزن افزایش 1590 واحدی را ثبت کرد تا نشان دهد جو منفی در سراسر بازار ایجاد نشده و فقط مختص سهام بزرگ و شاخص‌ساز بوده است.

کرونا محور اصلی بازارهای دنیا

ویروس کرونا در سراسر دنیا زمینه‌های ریزشی شدیدی را به وجود آورده است. ریزش و افتی که بدتر از بحران سال 2008 است و در بازار نفت، کامودیتی و فلزات پایه به چشم می‌خورد.

کرونا تعیین‌کننده اصلی جهت حرکت دنیاست و اقتصاد تمامی کشورها را تعیین می‌کند.

ریزش قیمت در صنایع شاخص‌ساز و اصلی بازار در روز جاری در حالی به وقوع پیوست که در بازارهای جهانی شاهد افت‌های قابل توجهی هستیم. از این رو نمادهایی مثل فولاد،  فملی و فارس که نمایندگان گروه فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها به شمار می‌روند در روز جاری خریدار نداشتند و عرضه به تقاضای آن‌ها پیشی گرفته بود. در این میان اثرات منفی سقوط قیمت نفت بر نمادهای گروه فرآورده‌های نفتی را نمی‌توان نادیده گرفت. پالایشی‌ها بیش از هر روز دیگری در مدت اخیر فشار فروش را تجربه کردند.

کدام نمادها خریدار داشتند؟

در میان به حاشیه رفتن نمادهای گروه اصلی، گروه دارویی و شوینده و بعد از ان‌ها صنایع داخلی که تاثیرات منفی کم‌تری از رویدادهای جهانی می‌گیرند و حتی شرایط تورمی می‌تواند به سود آن‌ها تمام شود، مورد توجه قرار گرفتند و خریدار داشتند.

گزارشات اسفندماه شرکت‌ها در حال انتشار بر روی سامانه کدال استو در میان گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده دو شرکت ساینا و گلتاش از میان شوینده‌ها به خوبی ثابت کرده‌اند که چه تاثیرات مثبت خوبی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند. حداقل برای سه ماهه اول سال شرکت‌های شوینده و دارو گزینه اصلی سهامداران برای خرید هستند چرا که با شرایط فعلی تضمین برای درآمد آن‌ها وجود دارد. در کنار دو گروه نام برده شرکت‌های فعال در زمینه مواد غذایی و پخش نیز از جمله شرکت‌هایی هستند که تقاضای بالای خود را به سبب حاشیه سود امنی که دارند، حفظ خواهند کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها