کد خبر 69026

آنچه در بازار امروز گذشت

بورس در دست خودرویی‌ها/بازگشت توجه به صنایع کوچک و صعود هزارواحدی شاخص هم‌وزن

در جریان معاملات و پس از ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملات به نام گروه خودرو و قطعات، شاخص کل بورس در مرز رسیدن به کانال 309 هزار واحد به کار خود خاتمه داد.

بورس در دست خودرویی‌ها/بازگشت توجه به صنایع کوچک و صعود هزارواحدی شاخص هم‌وزن

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، معاملات امروز که با ضعف تقاضا و افت رقم شاخص کل آغاز شد با افزایش تقاضا در گروه خودرو و قطعات تغییر جهت داد. در پایان شاخص کل بورس اوراق بهادار 230 واحد افزایش یافت و به روی رقم 308,960 به کار خود پایان داد اما شاخص هم‌وزن با سرعت بیشتری رو به افزایش گذاشت و 1008 واحد نسبت به روز گذشته صعود کرد.در این میان فلزی معدنی‌ها و پتروپالایشی‌ها مجددا با ضعف تقاضا همراه شدند و بازار دوباره روی خوش خود را به صنایع کوچک نشان داد. 

شاخص فرابورس افت 2 واحدی و توقف به روی رقم 3914 را نشان داد.

غوغای خودروسازان در بورس

معاملات کم رمق امروز در تالار شیشه‌ای با ورود سهم‌های خودرویی به گردونه تقاضا به شکل دیگری دنبال شد.

سهامداران خرد همزمان با تشکیل صف‌های طولانی خرید در نماد خودرو و خساپا، بیشترین مالکیت سهام را در بین  نمادهای بورسی به نام خود ثبت کردند..

به این ترتیب، یکی از جالب‌ترین اتفاقات معاملات امروز که به ندرت در بورس تهران رخ می‌دهد صدرنشینی نماد شرکت ایران‌خودرو در فهرست حامیان شاخص کل بود که تا پایان کار بازار هم ادامه یافت. همین معاملات پرشور در توزیع نقدینگی در بین صنایع هم انعکاس یافت؛ به طوری که خودرویی‌ها جایگاه نخست حجم و ارزش معاملات در میان تمامی صنایع را با فاصله از دیگر رقبا در اختیار گرفتند.

برای یافتن علل چنین هجوم گسترده‌ای که در جهش 4.3 درصدی متوسط قیمت این گروه هم انعکاس یافته می‌توان به طرح دوباره موضوع افزایش سرمایه غول‌های خودرویی از محل تجدید ارزیابی اشاره کرد که همچنان گرمابخش معاملات سهم‌هایی است که از لحاظ عملیاتی توان تحریک تقاضا را ندارند.

درست است که غول‌های خودروساز به دلیل افزایش نرخ در مبالغ فروش مهرماه عملکرد جالب توجهی را ثبت کرده‌اند اما ضعف محسوس در تولید و افت تعداد دستگاه‌های تولیدی موضوعی است که هم در سایپا و هم در ایران خودرو و همچنین پارس خودرو قابل رصد است.

نامه‌ای که امروز در میان تمامی کانال‌های بورس با عنوان "خبر فوری" دست به دست شد و به منصوب کردن مدیر طرح تجدید ارزیابی دارایی‌ها و اصلاح ساختار مالی از سوی مدیرعامل ایران خودرو اشاره داشت جرقه‌ای برای روشن شدن شعله تقاضا در گروه خودروسازان بود.

 

ارسال نظر

تازه ها