کد خبر 67474

تحلیلگر ارشد بازار سرمایه:

تحلیلگر ارشد بازارهای مالی، افت بیش از 20 هزار واحدی شاخص کل بازار را ادامه رفتار توده‌وار و بدون آگاهی برخی سهامداران تازه‌وارد دانست و افزود: ریزش دومینویی شاخص کل بورس پس از یک دوره رشد، طبیعی است و انتظار می‌رود پس از انتشار گزارش شش ماهه شرکت‌ ها در هفته آینده، بازار به تعادل برسد.

نیما آزادی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به ریزش بیش از 6 هزار واحدی شاخص کل طی امروز، تصریح کرد: ریزش شاخص کل بازار مختص امروز نبوده و از چند روز پیش ریزش‌ها آغاز شده است که به بیش از 20 هزار واحد می‌رسد.

وی ورود سهامداران ناآگاهآگاه به بازار سرمایه را دلیل اصلی این رشدهای ناگهانی و همچنین ریزش‌های اخیر دانست و گفت: بازار سرمایه در چند ماه اخیر با ورود سهامداران حقیقی که اطلاعی از معاملات و ارزش سهم‌ها ندارند، رشد سنگینی کرد و با شناسایی سود در صنایع و شرکت‌ها ادامه یافت.

این تحلیلگر ارشد بازار مالی، ادامه داد: برای بازاری که پارامترهای تاثیرگذار بر آن خنثی بود، این میزان از رشد طبیعی نیست و در سهام برخی صنایع و شرکت‌هایی که سودشان متناسب با ارزش سهم‌شان نبود، جباب ایجاد کرد.

آزادی شاخص کل را معیار مناسبی برای اصلاح بازار ندانست و گفت: شاخص کل به‌صورت دوره‌ای تغییر می‌کند و ملاک درستی برای اصلاح بازار نیست. برای نمونه یک شرکت بزرگ عرضه اولیه انجام می‌دهد و بازار را بهم می‌ریزد و یا نماد یک شرکت مدت‌ها بسته می‌ماند بنابراین شاخص کل نمی‌تواند معیار صحیحی باشد و باید به سمت تحلیل تکنیکی تک سهم‌ها رفت.

وی اظهار کرد: در چند ماه اخیر و با افزایش عرضه اولیه سهام شرکت‌ها، افراد تازه‌وارد بسیاری (900 هزار نفر) با چند میلیارد سرمایه به بازار آمدند و پول وارد بازار کردند. در حالی که نقدینگی درگاهی دارد به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری که سهامداران باید ابتدا در آنجا حساب باز می‌کردند.

این کارشناس و تحلیلگر ارشد مالی، ادامه داد: سرمایه‌گذاران باید از نظر ذهنی آمادگی ورود به بازار سرمایه را با ریسک بالا داشته باشند و اگر آگاهی و آمادگی لازم را نداشته باشند، شاهد ریزش‌های دومینویی مانند روزهای اخیر خواهیم بود. این جو روانی به سایر سهامداران (آگاه و قدیمی) نیز تسری می‌یابد.

آزادی به خروج نمادهای شرکت‌های شبه دولتی و دولتی از بازار سرمایه اشاره و اظهار کرد: در دو سه ماه اخیر شرکت‌های بزرگی مانند تامین اجتماعی و صبا‌تامین با توجه به سرمایه‌گذاری‌های اخیرشان، نقدینگی را به بازار برنگرداندند و این نکته‌ای بود که بازار به بی‌توجهی نشان داد.

وی به بانک‌ها و بیمه‌ای‌ها که با حجم سنگین، سهام فروختند اما روند عرضه و تقاضای‌شان یکسان نبود، اشاره کرد و افزود: متولی بازار سرمایه باید در شرایط رکودی از سهم‌ها حمایت کند.

این تحلیلگر ارشد بازار مالی، پیش‌بینی کرد که بازار از اواسط این هفته و همزمان با انتشار گزارش 6 ماهه شرکت‌ها، به تعادل خواهد رسید و گفت: با انتشار گزارش مالی شرکت‌هایی که وضع بهتری دارند و گزارش‌های خوب ارایه خواهند داد، فشار فروش‌ها نیز کاسته می‌شود و رفتار توده‌وار (همه در صف خرید یا همه در صف فروش) به تعادل می‌رسد.

 خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها