کد خبر 64505

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران هشدار داد:

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر ایران، از کاهش بیش از 50 درصدی تولید چغندر قند در سال 98 خبر داد و تصریح کرد: این فاجعه برای تمامی کارخانه های قند و شکر در سال مالی 99 یک تهدید جدی محسوب می شود.

بهمن دانایی، در گفت وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: در سال ۹۷ بیش از 7 میلیون و 200 هزار تن چغندر در کشور تولید شد اما برای امسال پیش‌بینی می شود که حدود ۴ میلیون تن چغندر تولید شود.

نایب رییس هیات مدیره قمرو، در پاسخ به این پرسش که قمرو در سال مالی منتهی به تیر 98 درآمد 108 میلیارد تومانی ساخته اما برای سال مالی منتهی به تیر 99 درآمد 54 میلیارد تومانی پیش بینی کرده است، دلیل این کاهش چیست، گفت: بخش بزرگی از این کاهش درآمد مربوط به کمبود چغندر قند است.

وی افزود: بخشی از درآمدهای قمرو هم به خاطر واردات شکر خام به نصف پارسال می‌رسد اما کمی بهتر پیش بینی می شود.

دانایی ادامه داد: تولید چغندر قند در سال 98 به نصف تولید در سال 97 می رسد که این مشکل بر کل صنعت قند و شکر تاثیرگذار است. ما این موضوع را به مسئولان اعلام کردیم اما توجهی به این هشدارها ندادند.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر، تصریح کرد: من در آذرماه سال ۹۷ چند نامه برای مسئولان از رییس جمهوری و معاون اول ایشان تا وزرای مربوط نوشتم و گفتم که قیمت مصوب چغندر جذاب نیست و پیش‌بینی کردم که استقبال از کشت چغندر بسیار کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: در این نامه ها متذکر شدم که محصولاتی مانند گوجه و سیب زمینی و هندوانه جایگزین چغندر خواهند شد و به دلیل افزایش تولید این محصولات به طور قطع دولت مجبور به خرید تضمینی خواهد شد. متاسفانه حرکت لاک‌پشتی دولت این پیش‌بینی ها را محقق و مشکلات کنونی را ایجاد کرد.

در همین پیوند، محمود حجتی روز یکشنبه، 31 شهریور ماه در نشستی با اشاره به این موضوع، گفت که تغییرات نرخ ارز، نظام کشت را در کشور زیر تاثیر قرار داده است. این تغییر موجب رونق صنعت چای و ابریشم  شده اما در برخی محصولات مانند چغندرقند اثر منفی گذاشت.

به گفته حجتی، برخی از کشاورزان به جای رعایت برنامه کشت این محصول که در کاهش وابستگی کشور به شکر نقش دارد، محصولات دیگر همچون گوجه فرنگی و هندوانه کاشته اند.

این در حالی است که صنعت قند و شکر، سیاست های نادرست و غیر حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد را در نرخ گذاری چغندر قند و کاهش تولید آن مقصر می دانند.

 

 

ارسال نظر

تازه ها