کد خبر 61393

کارشناس بازارسرمایه مطرح کرد:

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و امور دارایی، به تازگی در گفت و گو با برنامه تیتر امشب، در بخشی از صحبت‌های خود به تقویت بورس و بازارسرمایه اشاره کرده است. وی پیش از این نیز بارها درمورد این موضوع صحبت کرده و در هشتاد و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز بر تقویت بازارسرمایه به منظور تسهیل شرایط ورود واحد‌های کوچک و متوسط به بورس تاکید کرده است. حال باید دید دولت و وزارت اقتصاد در راستای صحبت‌های خود مبنی بر تقویت بازار بورس، چه اقدام‌های عملیاتی انجام داده‌اند و چه برنامه‌هایی در کوتاه مدت و بلند مدت درنظر دارند. به نظر می‌رسد، شناسایی و نظارت بر بازارهای غیر مولد ازجمله بازار بانکی به عنوان یکی از رقبای بازارسرمایه، یکی از پیش‌نیازهای تقویت این بازار باشد. از سوی دیگر، حمایت از صنایع و شرکت‌ها با اعطای تسهیلات، بخشودگی‌های مالیاتی، تهسیل در روند صادرات و تامین مواد اولیه، ازجمله زیرساخت‌های تقویت بازارسرمایه است.

پایگاه خبری بااقتصاد، با بهروز خدارحمی، کارشناس، فعال بازارسرمایه و دبیرکل پیشین کانون نهادهای سرمایه‌گذاری گفت و گو کرد. وی با اشاره به نقش بازارسرمایه در تامین مالی صنایع و شرکت‎ها، در مقایسه با بازارهای مالی از جمله بانک، معتقد است هنوز بخش قابل توجهی از تامین مالی در کشور کماکان به عهده بازار پول است و سهم بازارسرمایه بسیار کم است از این رو، قبل از اینکه انتظار داشته باشیم این بازار سهم موثرتر و بیشتری داشته باشد، باید به توسعه‌اش بیندیشیم و فقط زمان گرفتاری به آن مراجعه نکنیم.

به گفته خدارحمی، اگر قرار باشد نگاه مثبتی به بازارسرمایه باشد به طور قطع، باید در تمام قوانین و مقرراتی که وضع می‌کنیم آن نگاه مثبت را ببینیم و همه نهادهای نظارتی باید برایشان مهم باشد که شرکتی که به آنها مراجعه می‌کند باید شرکتی باشد که بورسی است و تحت شفاف‌ترین مکانیزم‌ها در حال گزارشگری است.

 

به نظر شما دلیل تاکید وزارت اقتصاد به تقویت بازارسرمایه چیست ؟ این بازار چه تفاوتی با سال‌های گذشته دارد؟

دراین‌خصوص باید به مجموعه اقداماتی توجه کنیم که در بخش‌های مختلف طی یک سال گذشته انجام داده‌ایم. به دلیل محدودیت‌هایی که در کشور حاکم بوده و ناچار بودیم سیاست‌گذاری‌ها را به سمتی ببریم که انضباط مالی بیشتری داشته باشیم توجه کنیم. یکی از شواهدی که دراین باره می‌توان به آن اشاره کرد این بود که برای اولین بار در تاریخ بازارسرمایه و تاریخ اقتصاد کشور در 30 سال گذشته برای افراد، شفافیت ارزش پیدا می‌کند. اگر تا پیش از این، ورود به بازارسرمایه برای یک شرکت یا صنعت توجیه یا جذابیت نداشت و حتی برای تامین مالی هم ترجیح می‌دادند از بازارهای مالی بجای بازارسرمایه استفاده کنند، اما الان برایشان مهم است.

متقاعد کردن این شرکت‌ها برای ورود به بازارسرمایه سخت بود. چرا که بازارهای موازی و سایر کسب‌ وکارها به قدری غیرشفاف بودند و راه‌های فرار مالیاتی به قدری فراهم بود که راضی کردن شرکت‌ها برای ورود به بازارسرمایه خیلی سخت بود و اگر تا چند سال گذشته به شرکتی پیشنهاد می‌شد که وارد بازارسرمایه شود، این طور تعبیر می‌شد که قرار است در این بازار جریمه شود چرا که نه تنها صورت‌های مالی شرکت‌ها در اختیار نهاد ناظر پولی قرار می‌گیرد بلکه در اختیار همه است، اما الان این دیدگاه تعدیل شده است.

آنچه که در طول یک سال گذشته اتفاق افتاده است، با مجموع تدابیری که در کنترل‌های مالی دیده‌ایم این است که حساسیت‌های مالیاتی از قبل بیشتر شده و فراگیرتر می‌شود. بخش مربوط به مبادلات پولی مثل قبل و اینکه هر مقداری که بخواهیم جابجایی پولی داشته باشیم با مبدا یا مقصد ناشناسی که از چشم نهاد نظارتی دور باشد دیگر تقریبا وجود ندارد. سایر تدابیری که در این حوزه‌ها وجود دارد باعث شده است که افراد به این جمع‌بندی برسند که در این فرصت فراهم شده در فضای کسب و کار بتوانند کارشان را انجام دهند. اگر قرار است کسب و کاری پویا و مستقل داشته باشند حتما باید شفافیت داشته باشند و اینجاست که 10 درصد تخفیف مالیاتی ارزش پیدا می‌کند.

 به نظر می‌رسد، مجموعه این اتفاقات باعث شده نگاه خوب و چشم‌انداز خوبی در آینده بازارسرمایه ایجاد شود و شرکت‌ها چاره‌ای ندارند مگر اینکه به این سمت بیایند.

به نظر شما تا الان چه اقداماتی از سوی بدنه دولت برای حمایت از بازارسرمایه انجام شده، توصیه شما چیست؟

اینکه بگوییم حالا که توجه دولت به سمت بازارسرمایه است و نهاد نظارتی هم به این قضیه تاکید می‌کند پس بار بیشتری را به دوش بازارسرمایه بیندازیم، به طور قطع زیرساخت‌هایی نیاز دارد. هنوز بخش قابل توجهی از تامین مالی کشور در اختیار بازار پول است و سهم بازارسرمایه بسیار کم است. بنابراین، قبل از اینکه انتظار داشته باشیم این بازار سهم موثرتر و بیشتری در بازار داشته باشد، باید به توسعه‌اش بیندیشیم و فقط زمان گرفتاری به آن مراجعه نکنیم.

حتما به مشوق‌هایی که در اختیار این بازار قرار می‌دهیم تا منجر به توسعه و بزرگتر شدن بازار سرمایه می‌شود توجه کنیم. یا به الزاماتی که تعیین می‌کنیم، مبنی براینکه کدامیک از صنایع و محصولات باید تحت شفافیت بازارسرمایه عرضه و تقاضایش انجام ‌شود اهمیت بدهیم، چرا که به جدی‌تر شدن فرآیند خصوصی‌سازی هم کمک می‌کند. از این رو، بازار سرمایه عمیق‌تری خواهیم داشت.

از سوی دیگر، نسبت به قوانین و مقررات تسهیلگری که مجلس شورای اسلامی، هیات دولت و وزارت اقتصاد تعیین می‌کنند همراهی بیشتری داشته باشند. موضوع سهام عدالت به یکی از دغدغه‌های بازارسرمایه تبدیل شده است و سهامداران و بیش از 40 میلیون نفر دارنده این سهم هستند. آمدن این افراد در بازارسرمایه اگر به درستی و با مکانیزم‌های صحیحی باشد باعث می‌شود جمعیت 10- 15 میلیونی فعال بازارسرمایه به یک جمعیت 40-50 میلیون نفری تبدیل شود که همین موضوع ضریب نفوذ بازارسرمایه را بیشتر می‌کند و به دنبال آن امکان انجام کارهای بیشتری در بازارسرمایه را فراهم می‌کند.

چشم‌انداز شما در بلند مدت از بازارسرمایه چیست؟

بازارسرمایه، دربلندمدت باید سهم بیشتری در اقتصاد پیدا کند، به نظر می‌رسد سهم 20 درصدی که برای تامین مالی برعهده بازارسرمایه گذاشته شده است درست نیست، اگر دنبال این هستیم که اقتصاد پویاتری داشته باشیم باید به طور متوازن بتوانیم صنایع را هدایت کنیم، صنایعی که بازدهی بیشتری دارند ارزش افزوده بیشتری هم دارند. شیوه اجرایش هم خیلی روشن است، تا چند ماه آینده مباحث مربوط به بودجه مطرح می‌شود و قوانینی که برای بودجه یا بازارسرمایه درنظر گرفته می‌شود و امکاناتی که در اختیار ما گذاشته می‌شود یا مشوق‌هایی که به اصطلاح ممکن است برای شرکت‌ها و صنایع در نظر بگیریم، همه در راستای جهت دهی اقتصادی است که مشخص نیست در آینده به سمت بازارسرمایه بیایند یا نه.

اگر قرار باشد نگاه مثبتی به بازارسرمایه باشد به طور قطع، باید در تمام قوانین و مقرراتی که وضع می‌کنیم آن نگاه مثبت را ببینیم و همه نهادهای نظارتی باید برایشان مهم باشد که شرکتی که به آنها مراجعه می‌کند باید شرکتی باشد که بورسی است و تحت شفاف‌ترین مکانیزم‌ها در حال گزارشگری است. اگر این موضوع را به شکل قابل لمس در بخش‌های مختلف  قوانین و مقررات ببینیم طبیعی است که می‌توانیم به آن هدف برسیم.

گفت و گو: مهکامه علیقلی

 

ارسال نظر

تازه ها