کد خبر 156943

گزارش بورس 27 شهریور

محروم بودن بورس از داشتن یک روند جدی و قابل تحلیل / درآستانه پاییز چه چیزی در انتظار بورس است؟

یک ساعت پایانی بازار امروز با عرضه قابل توجهی همراه بود و همین امر سبب شد تا شاخص کل بورس و فرابورس از محدوده سبز خارج و وارد مدار منفی شوند. با وجود آنکه عامل مثبت‌ساز بازار دیروز یعنی افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی همچنان ادامه داشت ، اما برای بورس امروز بی‌تاثیر بود و نتوانست شرایط صعود نمادهای مرتبط را فراهم آورد. با توجه به رفتار غیرقابل تحلیل بازار سهام ، خروج پول از بازار همچنان ادامه دارد و در مجموع می‌توان گفت که این روزها بازار سرمایه در کلیت خود روند جدی‌ و قابل تحلیلی را دنبال نمی‌کند.

محروم بودن بورس از داشتن یک روند جدی و قابل تحلیل / درآستانه پاییز چه چیزی در انتظار بورس است؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  نکته‌‌‌‌‌‌ای که در مقطع کنونی از رصد تحرکات آیتم‌‌‌‌‌‌های مذکور درمی‌‌‌‌‌‌یابیم این است که بازار سهام در برهه کنونی، هیچ سیگنال مثبتی از ناحیه این دو پارامتر آماری دریافت نکرده است، یعنی نه جریان ورود پول حقیقی به بازار سهام به‌گونه‌ای است که بتوان این نتیجه‌‌‌‌‌‌گیری را داشت که استقبال از بازار سهام در روزهای فعلی در محدوده‌‌‌‌‌‌های کنونی، استقبال معناداری است و نه می‌توان از طریق آیتم ارزش معاملات به این نتیجه رسید ‌که شاهد جابه‌جایی و دست‌به‌دست ‌شدن تعداد زیادی از برگه‌های سهام میان گروه‌های مختلف هستیم، پس می‌توان این‌چنین استنباط کرد که آیتم‌‌‌‌‌‌های تابلوخوانی بازار که همواره برای تحلیل شرایط بازار مورد رصد قرار می‌گیرند، وضعیت مناسبی را مخابره نمی‌کنند.

به هر روی می‌توان این‌چنین استنباط کرد که با افزایش قیمت نفت، سرکوب ارزی ادامه‌دار خواهد بود و این موضوع موجبات فشرده‌‌‌‌‌‌شدن فنر ارزی را برای سال‌های آتی فراهم می‌کند و می‌توان برای سال‌های آتی با ظهورکوچک‌ترین نشانه‌‌‌‌‌‌های منفی در حوزه سیاست خارجی و اقتصاد، وقوع جهش ارزی را محتمل درنظر گرفت.

چشم‌انداز منفی صورت‌های مالی در آستانه پاییز

بازار سهام روزهای پایانی شهریور ماه سال‌جاری را در حالی به پایان می‌رساند که بسیاری از اهالی بازار سهام منتظر اولین ماه پاییز هستند تا ضمن بررسی گزارش‌های ماهانه شهریور و همچنین صورت‌های مالی سه‌ماهه دوم سال، شمای کلی وضعیت تابستانی شرکت‌ها در صنایع مختلف را مشاهده کنند. به‌نظر می‌رسد در سه‌ماهه دوم سال، برخی از صنایع و شرکت‌ها با توجه به قطعی‌‌‌‌‌‌ها و خاموشی‌‌‌‌‌‌های مکرر برق با افت مقادیر تولید و فروش نسبت به سه ماه ابتدایی سال‌مواجه شوند که طبیعتا این موضوع تاثیرات منفی بر روی انتظارات سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

هم‌چنین تسویه اعتباری کار‌‌گزاری‌‌‌‌‌‌ها و فروش حقوقی‌‌‌‌‌‌ها در پایان تابستان یکی از عواملی است که برخی از اهالی بازار سهام اذعان کردند موجبات افزایش فشار فروش را در بازار سهام پدید آورده‌است.

با پایان‌یافتن شهریور، سایه این ریسک نیز از سر بازار سهام، برداشته خواهد شد و بازار فروش‌هایی که از این ناحیه موجب انباشت عرضه می‌شوند را نخواهد داشت.

تشدید کسری عرضه نفت و پیش‌بینی افزایش قیمت نفت همچنان ادامه دارد

آژانس بین المللی انرژی اوایل این هفته هشدار داد که کسری بازار نفت در سه ماهه چهارم بدتر خواهد شد.

کاهش تولید نفت توسط عربستان سعودی و روسیه که در تابستان اعلام شد، وضعیت را تشدید کرد. با این حال، پالایشگاه‌های ناکافی دلیل دیگری است که باعث می‌شود موجودی‌ نفت در جهان بسیار کمتر از حد معمول باشد.

این وضعیت به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی قابل توجه است زیرا تعدادی از پالایشگاه ها تعطیل شدند و برخی دیگر به تاسیسات تولید سوخت زیستی در طول شیوع بیماری تبدیل شدند. ظرفیت باقیمانده برای تولید بنزین در پاسخ به تقاضا کافی به نظر می رسد اما برای تولید سوخت دیزل و سایر تقاضای تقطیر متوسط کافی نیست.

نفت برنت در معاملات امروز حوالی 95 دلارنوسان دارد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با کاهش 2300 واحدی به 2 میلیون و 133 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 804 واحدی با رسیدن به رقم 723,983 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افت 67 واحدی برروی 26,478 واحد ایستاد.

وبملت، شتران، پارس منفی‌سازان اصلی بورس بودند و صبا، آریا، سرچشمه بیشترین نقش منفی در کاهش رقم شاخص فرابورس را داشتند.

خودرو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 291 میلیارد تومان، 262 میلیاردتومان و 246 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 4520 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز 691 نماد فعال وجود داشت که 178 نماد در مدار مثبت ، 369 نماد در مدار منفی و مابقی بر روی صفر تابلو معامله شدند. از میان نمادهای منفی 18 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 23 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز دوشنبه 27 شهریور 1402 :  

1402-06-27 12_36_35-Bourse View — Mozilla Firefox

*حاشیه‌ی بازار و اخبار موثر*

صدای آمریکا: تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا احتمالاً به‌زودی انجام می‌شود

شبکهٔ «صدای آمریکا» در گزارشی نوشت که ایالات متحده و ایران به‌زودی توافق تبادل زندانیان را که شامل پنج زندانی آمریکایی می‌شود به اجرا درمی‌آورند. پیش‌تر «بلومبرگ» به‌نقل از افراد مطلع مدعی شده بود که قرار است تبادل زندانی بین ایران و ایالات متحده تا دوشنبه انجام شود.

در این راستا کنعانی،  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اعلام کرد: دارایی‌های آزادشده ایران در کره جنوبی امروز (دوشنبه27 شهریور) در اختیار دولت و ملت قرار خواهد گرفت و تبادل زندانیان نیز انجام خواهد شد.

پیک برق تمام شد/ مشکلی برای تامین برق سال بعد نداریم

رجبی‌ مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: علی‌رغم کمبود نقدینگی که در صنعت برق وجود داشت توانستیم از ظرفیت کامل نیروگاه‌ها استفاده کنیم و با موفقیت پیک را پشت سر بگذاریم. برنامه‌ریزی‌های لازم از هم اکنون برای گذر از پیک سال آینده آغاز شده و تا قبل از خرداد ماه نیروگاه‌ها با تمام ظرفیت در مدار قرار می‌گیرند.

کنعانی: امکان مذاکره باواسطه در نیویورک وجود دارد

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد: در خصوص مذاکرات تیم ایرانی در حاشیه سازمان ملل متحد گفت: فرصت بسیار خوبی است برای دیدارها و گفتگوهای مختلف. رییس جمهور دیدارهای دوجانبه ای خواهند داشت. ایران در ارتباط با استیفای حقوق ملت به مسیر دیپلماسی پایبند است و از فرصت ها استفاده خواهد کرد و از انجام مذاکره برای بازگشت همه طرف ها به برجام ملاحظه محدود کننده نداریم. امکان انجام مذاکرات با واسطه ها وجود دارد. اما باید تاکید کرد که تلاش ایران برای رفع تحریمها محدود به مسیر مذاکرات برجامی نخواهد بود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها