کد خبر 156895

گزارش بورس 26 شهریور

معاملات بازار سهام با رشد تقاضا در نمادهای نفتی به مسیر مثبت بازگشت/ زمزمه‌های نفت 100 دلاری می‌تواند بورس را به حرکت دربیاورد؟

بازار در هفته جاری پس از تعطیلاتی که پشت سر گذاشت و بی‌رمقی هفته گذشته، در آخرین هفته معاملاتی شهریور معاملات خوبی را آغاز کرد. روز جمعه قیمت نفت به بالاترین میزان خود در 10 ماه گذشته رسید و سومین هفته متوالی را تحت تاثیر کاهش عرضه و افزایش امیدواری‌ها به بهبود تقاضا در چین ، با سبزپوشی به پایان رساند، با رشد قیمت طلای سیاه نمادهای پالایشی در بازار امروز با استقبال خریداران همراه شدند و به واسطه آن‌ها بارقه‌های امید در سایر نمادها نیز تسری یافت، بدین ترتیب اولین روز معاملاتی هفته با خوبی و خوشی و بدون مشاهده ریسک قابل توجه به پایان رسید.

معاملات بازار سهام با رشد تقاضا در نمادهای نفتی به مسیر مثبت بازگشت/ زمزمه‌های نفت 100 دلاری می‌تواند بورس را به حرکت دربیاورد؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بورس تهران در کلیت خود و در مقطع کنونی از داشتن محرکی که توانایی پرتاب قیمت‌ها به سطوح بالاتر را داشته‌باشد، محروم است. البته این بدین معنا نیست که قیمت‌ها در بازار سهام اصلا توانایی صعود ندارند، بلکه منظور این است که فعلا در بطن و متن اقتصاد کشور درایوری وجود ندارد که موجبات شکل‌‌‌‌‌‌‌گیری روندی را فراهم کند که سبب شود کلیت بورس تهران با افزایش قیمت‌ها همراه شود. به بیانی ساده‌‌‌‌‌‌‌تر، در سنوات اخیر، شعله‌ورشدن آتش انتظارات تورمی و رشد قیمت‌دلار بوده که سبب‌شده کلیت بورس تهران با رشد قیمت‌ها همراه شود. روند پرشتاب صعودی در بازار سهام که از آبان سال‌گذشته در بازار سهام شروع شد و تا میانه‌های اردیبهشت سال‌جاری ادامه داشت نیز در نتیجه افزایش قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد بود.

در ماه‌های اخیر، انتظارات تورمی و بدبینی نسبت به آینده در ساختار اقتصاد ایران با توجه به عوامل مختلف، افت قابل‌توجهی داشته که سبب‌شده بورس تهران از این ناحیه محرک خاصی را نداشته‌باشد. روند کاهشی رشد نقدینگی در ماه‌های اخیر همچنان ادامه‌دار است و در آخرین گزارش بانک‌مرکزی، رشد نقدینگی تا پایان مرداد سال‌جاری به 26.9 درصد رسیده که یکی از کم‌‌‌‌‌‌‌ترین مقادیر دو سال‌اخیر است. به‌علاوه نسبت پول به نقدینگی نیز که به‌عنوان یکی از دماسنج‌‌‌‌‌‌‌های انتظارات تورمی نزد فعالان اقتصادی شناخته می‌شود نیز در گزارش مرداد بانک‌مرکزی با افت همراه شده‌است. گفتنی است که افزایش این نسبت منجر به افزایش نسبت پول به شبه‌پول نیز خواهد شد که این نسبت نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پارامترهایی شناخته می‌شود که برای سنجش اوضاع و احوال تورم در ماه‌های آتی مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. به هر روی می‌توان گفت که محبوس‌شدن قیمت‌دلار در مقادیر کمتر از ۵۰‌هزار‌تومان و فروکش‌‌‌‌‌‌‌کردن انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر سبب‌شده که بورس تهران از محل مهم‌ترین محرک خود در سال‌های اخیر محروم و بی‌‌‌‌‌‌‌بهره بماند.

زمزمه‌های نفت 100 دلاری

نفت، یکی از استراتژیک‌‌‌‌‌‌‌ترین کالاهای اقتصاد ایران است که نوسانات قیمت آن، تاثیر بسزایی بر کلیت اقتصاد ایران دارد. از یک‌سو افزایش قیمت نفت می‌تواند به‌عنوان مرهمی برای زخم‌‌‌‌‌‌‌های ناترازی ساختار بودجه‌ایران باشد و طبیعتا کاهش قیمت نفت نیز کسری‌بودجه دولت را با افزایش همراه خواهد کرد. همچنین نفت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقلام کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌ها در بازارهای جهانی، تاثیر شگرفی بر بورس تهران نیز دارد و افزایش قیمت آن سبب خواهد شد که کرک‌اسپرد شرکت‌های پالایشی با افزایش همراه شود که طبیعتا این موضوع موجبات استقبال از نمادهای پالایشی را فراهم خواهد کرد. از سوی دیگر افزایش قیمت نفت سبب خواهد شد که بهای تمام‌‌‌‌‌‌‌شده شرکت‌های پتروشیمی با افزایش همراه شود و طبیعتا این موضوع می‌تواند در روزها و ماه‌های آتی منجر به افزایش نرخ محصولات شرکت‌های پتروشیمی شود. قیمت نفت‌برنت در بازارهای جهانی در روزهای اخیر با افزایش قابل‌توجهی همراه شده و بهای طلای سیاه توانسته خود را تا سطح 94 دلار در هر بشکه بالا بکشد. نفت‌برنت معاملات سال‌میلادی جاری را در حالی آغاز کرد که قیمت آن در کانال 82 دلار قرار داشت.

کاهش عرضه اوپک‌پلاس و تقاضای مثبت در آسیا، از مهم‌ترین عواملی است که سبب‌شده چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز قیمت طلای سیاه تا پایان سال‌جاری میلادی مثبت باشد و زمزمه‌‌‌‌‌‌‌های نفت ۱۰۰دلاری در تحلیل‌های تحلیلگران نهادهای مختلف پدیدار شود.

در همین راستا بانک‌ آمریکا پیش‌بینی کرد قیمت نفت به بشکه‌‌‌‌‌‌‌ای ۱۰۰‌دلار در هر بشکه خواهد رسید. افزون بر این آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود پیش‌بینی کرد که بازار نفت در زمستان با کسری شدید مواجه خواهد شد. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: کاهش تولیدی که عربستان و روسیه تا پایان سال 2023 تمدید کرده‌‌‌‌‌‌‌اند، به‌معنای کسری قابل‌توجه بازار در سه‌ماهه پایانی سال‌جاری میلادی خواهد بود.

همانطور که در معاملات امروز مشاهده شد واکنش اهالی بورس به خبرهای نفتی مثبت بود و شاهد شروع خوبی متاثر از این عامل بودیم.

آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و تاثیر آن بر بازار ارز

روز چهارشنبه سامانه سوئیفت که از میانه‌‌های ‌سال ۹۷ همگام با خروج آمریکا از برجام برای اغلب بانک‌های ایرانی تحریم و بسته شده بود، برای انتقال ۶میلیارد دلار ارزهای بلوکه‌شده در کره جنوبی باز شد. سوئیفت که بیش از یازده‌هزار موسسه مالی و بانکی در بیش از ۲۰۰ کشور جهان را با هدف تسهیل و تسریع پرداخت‌های بین‌المللی به هم متصل کرده، یکی از مهم‌ترین سامانه‌‌های ‌انتقال منابع مالی است. با این وجود روز پنج‌شنبه رئیس اتاق مشترک ایران و چین با انتشار توئیتی از آزاد‌سازی بخش دیگری از پول‌های بلوکه‌شده ایران خبر داد. بر همین اساس در صورتی که این اخبار به منصه ظهور برسد، می‌توان پیش‌بینی کرد نرخ ارز کاهش ارتفاع نسبی را تجربه خواهد کرد و بازار سهام نیز تحت‌تاثیر این نزول قرار بگیرد. اما باید توجه داشته باشیم با نگاه و بررسی سایر پارامترهای اقتصادی به نظر نمی‌رسد کاهش نرخ دلار بیش از نرخ کنونی آن خبر خوبی باشد ، چرا که براساس علم اقتصاد هم‌خوانی نداشتن تورم حاکم در بطن جامعه با نرخ ارز می‌تواند سبب فشرده شدن بیش از حد فنر دلار شود و در صورت رها شدن این فنر افزایش قیمت ارز ترسناک خواهد شد. پس منطقی‌ترین راهکار اقتصادی که دولتمردان می‌توانند در پیش بگیرند این است که نرخ دلار در سطوح کنونی حفظ شود و بدون هیجانات کاذب دست به کاهش بیشتر آن نزنند.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افزایش 9051 واحدی به 2 میلیون و 135 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 5154 واحدی با رسیدن به رقم 723,176 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افزایش 127 واحدی برروی 26,545 واحد ایستاد.

شپنا، شبندر، شتران مثبت‌سازان اصلی بورس بودند و شگویا، شاوان، فرابورس بیشترین نقش مثبت در افزایش رقم شاخص فرابورس را داشتند.

خودرو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 317 میلیارد تومان، 305 میلیاردتومان و 373 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 4811 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز 684 نماد فعال وجود داشت که 339 نماد در مدار مثبت ، 178 نماد در مدار منفی و مابقی بر روی صفر تابلو معامله شدند. از میان نمادهای منفی تنها 6 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 71 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز یکشنبه 26 شهریور 1402 :  

1402-06-26 13_05_35-Bourse View — Mozilla Firefox

*حاشیه‌ی بازار و اخبار موثر*

نامه «فوری» قطعه‌سازان به وزیر صمت

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور در نامه‌‌ای خطاب به وزیر صمت، ضمن تشریح اساسی‌‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران‌زا در قطعه‌سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صمت جهت تبیین این شرایط شده است.

آرش محبی‌نژاد در این نامه تاکید کرده انجمن صنایع همگن و نیرو محرکه قطعه‌‌سازی کشور در جهت رسالت خود مبنی بر ایجاد ارتباط بین قطعه‌‌سازان و خودروسازان کشور و سایر نهادهای ذی‌ربط طی این سال‌ها، مجموعه‌ای از مشکلات، چالش‌ها و هشدارها را به خودروسازان، وزارت صمت، وزارت اقتصاد، نمایندگان مجلس و سایر مجموعه‌های تصمیم‌‌گیرنده منعکس کرده است.

مزه تلخ قیمت شکر!

قیمت جهانی شکر از سال گذشته روند صعودی گرفته است، به‌طوری که از ابتدای سال 2023 تاکنون بیش از 200 دلار شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم و این امر بازار ایران را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

از آنجایی که قیمت گذاری دستوری نرخ شکر مهم ترین چالش صنعت قندو شکر و شرکت های قندی بورس است، این اتفاق باعث می شود تولیدکننده با توجه به افزایش نرخ شکر خام و افزایش هزینه تولید، تمایلی برای افزایش تولید و عرضه شکر نداشته باشد.

تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا چگونه اجرا می‌شود؟

 طبق توافقات صورت‌گرفته، همزمان با تایید واریز منابع مالی آزاد شده ایران به حساب‌های متعلق به بانک‌های ایرانی در قطر، فرآیند تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا انجام می‌شود.

«رئیسی» امشب به نیویورک می‌رود

ابراهیم رئیسی به‌منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد امشب عازم نیویورک خواهد شد. سخنرانی در مجمع عمومی، دیدار با سران کشورها و سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم، از جمله برنامه‌های رئیسی خواهد بود.

روغن نباتی ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان شد

معاون سازمان حمایت اعلام کرد: در راستای حمایت وزارت صمت از حقوق مصرف کنندگان، قیمت انواع روغن نباتی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت. با توجه به کاهش قیمت جهانی انواع روغن خام، سازمان حمایت با هماهنگی انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و کارخانجات تولیدی، قیمت انواع روغن نباتی مصارف صنف، صنعت و خانوار را کاهش داد. این قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ بارگذاری شده و به همه مراجع از جمله سازما‌ن‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها جهت اقدامات نظارتی ابلاغ شده است.

افزایش نرخ سود بین بانکی در هفته گذشته

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به 22 شهریورماه با افزایش نسبت به هفته قبل از آن به 23.62 درصد رسید.

نرخ سود 23.62 درصدی بالاترین نرخ سود بین بانکی در 15 هفته گذشته است؛ نرخ سود بین بانکی از اواسط اردیبهشت تا خردادماه سال جاری در بالاترین سطح بوده و رکوردهایی بین 23.60 تا 23.76 درصد به ثبت رسانده بود.

عدم مداخله بانک مرکزی در بازار بین بانکی را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل حرکت رو به بالای نرخ بهره بین بانکی یاد کرد.

عمان ایده‌هایی برای بازگشت تمام طرف‌ها به توافق هسته‌ای مطرح کرد

امیرعبداللهیان درخصوص پیشنهاد سلطان عمان برای احیای مذاکرات توافق هسته‌ای گفت: سلطان عمان ایده‌هایی درخصوص چگونگی بازگشت تمام طرف‌ها به تعهدات خود در توافق هسته‌ای مطرح کرد و ما نیز در جلسات دیپلماتیک به این ایده‌ها اهمیت دادیم و اگر به نقطه‌ای رسیدیم که بتوانیم از طریق آن به نتیجه برسیم به شما اعلام خواهیم کرد.

پاشینیان: امکان توافق صلح با آذربایجان تا پایان سال میلادی وجود دارد

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در یک نشست خبری اعلام کرد که امضای توافقنامه صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان تا پایان سال جاری میلادی ممکن است و ایروان تمام اقدامات لازم را برای آن انجام می‌دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها