کد خبر 156057

گزارش بورس 5 شهریور

نکته مثبت بازار سبز این روزها ؛ افزایش ارزش معاملات همزمان با افزایش قیمت‌ها

شروع خوش شهریور برای بازار سهام در پنجمین روز این ماه نیز ادامه یافت و شاخص کل در روز جاری توانست برای چندمین بار پرقدرت از مرز 2 میلیون واحد عبور کند. صعود این روزهای بورس با افزایش ارزش معاملات خرد توامان شده است و همانطور که در روزهای ریزشی اشاره میشد ، ارزش معاملات خرد و ورود پول حقیقی دو عاملی هستند که می‌توانند صعودهای بورس را باثبات‌تر کند. باوجود فروش‌هایی که در بازار امروز وجود دارد و قطعی هسته معاملات در نیمه اول اما تقاضای خوب در بازار پابرجا ماند و به نظر می‌رسد ارزندگی قیمت‌ها ، اصلاح زمانی بورس ، نزدیکی به نیمه دوم سال که همواره با نمایان شدن بحث کسری بودجه و بروز نشانه‌هایی در وضعیت اقتصاد، در کنار ثبات شرایط سیاسی در حال حاضر ، سبب شده تا فعالان بازار سرمایه در نقش خریداران پرقدرت ظاهر شوند.

نکته مثبت بازار سبز این روزها ؛ افزایش ارزش معاملات همزمان با افزایش قیمت‌ها

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، افزایش ارزش معاملات خرد در بازار، خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت به سمت سهامی، افزایش ورود پول حقیقی‌ها ، عواملی هستند که فعالان بازار سرمایه را به بهبود وضعیت امیدوار می‌کند. در حال حاضر شاهد آن هستیم که رشد بازار در حالی اتفاق افتاده که در روند کلی اقتضاد و متغیرهای اثرگذار بر آن مانند دلار تغییری به وجود نیامده است. در واقع اتفاقی که سبب روند صعودی شده درون بازای بوده است. ریزش‌های بسیار ، فرسایشی شدن معاملات ، رسیدن قیمت سهم‌ها به نقاط ارزنده و حمایت صندوق توسعه بازار با انتشار اوراق تبعی ، عواملی بودند که سبب شد تا شاخص از محدوده حمایتی 1 میلیون و 850 هزار واحد به سمت بالا برگردد. اگر تغییرات جریانات نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت به سهامی و هم‌چنین بالا ماندن ارزش معاملات خرد در محدوده بیش از 6 هزار میلیارد تومان تا پایان هفته ادامه یابد می‌توان ادعا کرد که شاهد شکل‌گیری روند صعودی جدیدهستیم.

شک و تردید کارشناسان بورسی برای شروع روند صعودی

کارشناسان بازار سرمایه درباره اینکه آیا روند صعودی بازار شروع شده است یا خیر هنوز در شک و تردید هستند. آن‌ها معتقدند به‌رغم ثبت عملکرد مثبت در شاخص‌های سهامی در این چند روز ، نمی‌توان به‌طور قطع درباره شروع روند صعودی اظهارنظر کرد. در ادبیات فارسی ضرب‌‌‌‌‌‌‌المثلی وجود دارد با این مضمون که با یک گل بهار نمی‌شود، ضرب‌‌‌‌‌‌‌المثل مذکور آینه تمام‌‌‌‌‌‌‌نمای وضعیت کنونی بازار سهام است و فعلا نمی‌توان هیچ‌گونه حکم یا تصدیقی درخصوص روزهای آتی بازار سهام صادر کرد، اما می‌توان درخصوص پارامترهای مختلفی که در قلمرو بورس تهران، به‌عنوان ریسک یا محرک حضور دارند، استدلال‌های مختلفی را به‌کار برد. به‌علاوه همچنان میانگین متحرک‌‌‌‌‌‌‌های کوتاه‌‌‌‌‌‌‌مدت ارزش معاملات از میانگین‌‌‌‌‌‌‌های بلندمدت کمتر هستند. زمانی می‌توان از این متغیر آماری، سیگنال دریافت کرد که میانگین‌‌‌‌‌‌‌های کوتاه‌‌‌‌‌‌‌مدت از میانگین‌‌‌‌‌‌‌های بلندمدت خود بیشتر شوند، بنابراین در جمع‌‌‌‌‌‌‌بندی این بخش می‌توان این‌چنین اظهار داشت که به‌رغم تجربه دو روز عالی در بورس تهران ، نمی‌توان درباره ادامه‌‌‌‌‌‌‌دار‌بودن این شرایط نظر داد و برای پیش‌بینی قدم‌‌‌‌‌‌‌های آتی و سمت‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌سوی حرکت بازار باید منتظر سیگنال از سوی متغیرهای تابلوخوانی باشیم، اما آنچه که تفاوت فاحش و معناداری با دفعات پیشین داشت، تفاوت حال و هوای بازار بود و به‌نظر می‌رسد بازار اگر در روزهای آتی با اخبار غیرمنتظره خاصی همراه نشود، می‌تواند روزهای خوبی را برای سهامداران بیافریند.

امیدواری به آینده، روی دیگر نظرات تحلیلگران بورس

مهدی رضایتی، تحلیلگر بازار سرمایه، نیز با اشاره به اینکه بازار در اصلاح اخیری که تجربه کرد اخبار منفی متعددی را متحمل شد، گفت: مخابره اخبار منفی به بازار زمانی صورت گرفت که بازار سرمایه بازدهی صددرصدی داشت و سود زیادی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده بود. معمولا در چنین مواقعی سهامداران برای فروش به دنبال بهانه هستند و در نتیجه حتی اگر نکته مثبتی هم در بازار وجود داشته باشد مهم نیست و بازار سرمایه به آن توجهی نمی‌کند. هر زمان از فشار منفی‌ها در بازار کاسته می‌شد خبر منفی جدیدی به بازار شوک وارد می‌کرد و در نتیجه روند رکودی بازار فرسایشی و ماندگار شد.

این تحلیلگر افزود: بازار سرمایه اکنون به جایی رسیده که عملا اخبار منفی به اتمام رسیده و فروشنده‌ای نیز در بازار باقی نمانده است. اگرچه از سوی دیگر خریداری هم در بازار نیست، اما فروشنده‌ای هم وجود ندارد که قیمت سهام کاهش یابد. درواقع موقعیت فعلی دقیقا نقطه مقابل چیزی است که از نیمه اردیبهشت شاهد آن بودیم. بازار به جایی رسیده که منتظر کوچک‌ترین خبر مثبت است و خبرهای مثبتی مانند انتشار اوراق تبعی، کاهش ریسک سیاسی با شایعات پیوستن ایران به بریکس و مسائلی از این دست باعث شده بازار خوش‌بین شود. از طرف دیگر با توجه به اینکه با وجود مخابره اخبار این‌چنینی از وضعیت سیاسی، قیمت دلار کاهش نیافت، چشم‌انداز مثبتی ایجاد شده و می‌توان به آینده امیدوار بود.

رضایتی ادامه داد: از طرف دیگر اتفاقاتی مانند افزایش قیمت نفت، افزایش جزئی قیمت‌های جهانی، اخبار مثبت در خودرویی‌ها و تجدید ارزیابی برخی از شرکت‌ها باعث شده خریداران به بازار بیایند. نمی‌توان گفت روند بازار برگشته است. ما همچنان در روند نزولی هستیم و این روند شکسته نشده، اما با توجه به ورود پول و حجم و ارزش معاملاتی که بازار در روز گذشته تجربه کرد، بعد از گذشت چند روز می‌توان امیدوار بود روند نزولی به اتمام رسیده باشد و شاید به سمت سقف قبلی نیز حرکت کنیم.

این تحلیلگر بورسی عنوان کرد: چنانچه مواردی که باعث شد بازار منفی شود تغییر کند، احتمال تغییر روند در بازار سرمایه قوت می‌یابد. برای مثال افزایش نرخ خوراک یکی از شاخص‌ترین اتفاقاتی بود که به روند منفی در بازار سرمایه منجر شد. در‌حال‌حاضر شایعاتی در مورد شناور و فرمولی شدن نرخ خوراک وجود دارد که این خبر مثبتی است. خبرهایی نیز در مورد خودرویی‌ها به گوش می‌رسد، از قبیل موضوع واگذاری یا اینکه اعلام شد گروه بهمن و کروز بلوک خودرو خریداری کردند. این موارد نیز در صورت عملی شدن می‌تواند به محرک بازار تبدیل شود.

رضایتی گفت: به طور کلی با توجه به اینکه درآمد نفتی ایران رکورد زده و طی چندین سال اخیر بی‌سابقه بوده است، امید است فشار از صنایع تولیدی و صادراتی برداشته شود؛ چراکه دولت وقتی می‌تواند نفت بفروشد درآمد دلاری کسب می‌کند.  از طرف دیگر دولت اگر یارانه‌ای را که به واسطه تخصیص دلار ۲۸هزار و ۵۰۰تومانی به یک سری از اقلام اختصاص داده حذف کند، می‌تواند کسری خود را از محل دیگری تامین کند و نیازی نیست دست در جیب بازار سرمایه کند، در این صورت ریسک‌هایی مانند افزایش تعرفه صادراتی ، افزایش نرخ خوراک و .... در بازار کاهش می‌یابد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با جهش 58,391 واحدی به 2 میلیون و 51 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 15,570 واحدی با رسیدن به رقم 700,449 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با رشد 554 واحدی برروی 26,096 واحد ایستاد.

فملی، فولاد، شستا مثبت‌سازان اصلی بورس بودند و نمادهای آریا، وسپهر، صبا بیشترین نقش مثبت در افزایش رقم شاخص فرابورس را داشتند.

خودرو، فلزات اساسی ، چندرشته‌ای‌ها به ترتیب با ارزش معامله 788 میلیارد تومان، 450 میلیاردتومان و 374 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 7573 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز 667 نماد فعال وجود داشت که 489 نماد در مدار مثبت ، 135 نماد در مدار منفی و مابقی بر روی صفر تابلو معامله شدند. از میان نمادهای منفی تنها 5 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 166 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز یکشنبه 5 شهریور 1402 :  

1402-06-05 13_02_31-Bourse View — Mozilla Firefox

*حاشیه‌ی بازار و اخبار موثر*

روایت محسن علیزاده از خبرهای خوب بورسی

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: در رابطه با کاهش عوارض صادراتی فولادی‌ها، پیشنهاد مجلس طبق قانون نیم درصد این که به احتمال زیاد دولت هم همین تصمیم را تایید خواهد نمود. در مورد پتروشیمی‌ها هم تصمیم اصلاح و تعیین نرخ خوراک باید براساس فرمول باشد. در مورد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها حتما اصلاح اتفاق می‌افتد و احتمالا شناور خواهد بود.

رایزنی‌ امیرعبداللهیان با همتایان قطری و عمانی

 وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای عمانی، مواضع اصولی ایران درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها را تبیین کرد. امیرعبداللهیان همچنین در رایزنی تلفنی با همتای قطری از نقش سازنده این کشور در کمک به آزادسازی اموال مسدود شده ایران در کره جنوبی قدردانی کرد.

سود دوبرابری دولت از درآمدهای مالیاتی نقل و انتقال سهام در ۴ ماهه ابتدایی سال۱۴۰۲

شاهین مستوفی، مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی گفت: در ۱۲ ماهه سال گذشته میزان مالیات دریافتی دولت از محل نقل‌وانتقال سهام حدود ۶ هزار و ١٠٠‌ میلیارد تومان بوده، در حالی که تنها در چهارماهه امسال این عدد به ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است. مقایسه این اعداد با یکدیگر نشان از رشد دو برابری دریافتی‌ها در سال ۱۴۰۲ دارد.

تکذیب تغییر نرخ تسعیر ۳۷ هزار تومانی

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: سیاست جدیدی در خصوص تغییر نرخ تسعیر ارزهای صادراتی به این مرکز ابلاغ نشده و روند سابق کماکان برقرار است. مکانیسم فعالیت تالار حواله ارز مرکز مبادله ایران بر اساس عرضه و تقاضاست درهمین راستا شایعات بی اساس مطرح شده با هدف بر هم زدن تعادل بازار ارز که در ماههای اخیر روند با ثباتی داشته، صورت گرفته است.

 

ارسال نظر

تازه ها