کد خبر 155813

گزارش بورس 30 مرداد

بورس بی‌جان و بی‌رمق آخرین روزهای مرداد را سپری می‌کند

هرچند که نماگر اصلی بازار امروز به رنگ سبز درآمد اما نگاهی به کلیت وضعیت بازار نشان می‌دهد سبزی شاخص بورس نشان از بهبود وضعیت نیست و تنها به دلیل مثبت شدن مقطعی چند سهم رقم خورده است. افت ارزش معاملات همچنان ادامه دارد و همین موضوع سیگنال ادامه‌دار بودن وضعیت رکودی را مخابره می‌کند ، بازار سرمایه کشور نیازمند عملی شدن وعده‌های سیاست‌گذار و اصلاح رویکرد است ، درحال حاضر قیمت‌ها به حدی ارزنده است که کوچک‌ترین محرک بنیادی می‌تواند وضعیت را عوض کند و ورق بازار را برگرداند.

بورس بی‌جان و بی‌رمق آخرین روزهای مرداد را سپری می‌کند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بورس تهران همچنان مانند هفته‌های گذشته به روند خسته‌‌‌‌‌‌‌کننده و فرسایشی خود ادامه می‌دهد، به‌طوری‌که ارزش معاملات در تابلوی بورس تهران اعداد بالا و قابل‌قبولی را به خود ندیده و تا زمانی‌که ارزش معاملات چند روز متوالی اعدادی بالای ۱۰همت را در کوتاه‌مدت به‌ثبت نرسانند، احتمالا سیگنال خرید بسیاری از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران فعال نخواهد شد. دلیل پایین ماندن ارزش معاملات نیز بی‌‌‌‌‌‌‌تصمیمی و بلاتکلیفی دولت در مواجهه با مشکلات است که گاهی خود دولت، در نقش ایجادکننده موانع ظاهر می‌شود. نگاهی به روند میانگین متحرک ارزش معاملات نیز نشان می‌دهد که همچنان گارد ارزش معاملات نزولی است و امیدها برای بهبود معاملات بازار کاهش یافته‌است. روند ورود وخروج پول حقیقی نیز نشان می‌دهد که در حال حاضر تمایلات به بازار سرمایه از بین رفته‌است.

در وضعیت فعلی تنها ریسک قدرتمند بازار سرمایه شخص شخیص سیاستگذار است و همه‌چیز در تالار شیشه‌ای به تغییر یا عدم‌تغییر رفتار فعلی او بستگی دارد. سفره رکودی که دولت در تمامی بازارها پهن کرده سرنوشت متفاوتی برای بازار سرمایه به دنبال خواهد داشت. افت بیش از پیش قیمت سهام و رسیدن به سطوح حداقلی قیمتی در صورتی همچنان ادامه دارد که مخابره اخبار مخالف بازار تمامی نداشته و این به معنی سقوط بیشتر قیمتی و رخداد یک بحران است. در این میان کارشناسان زیادی اعتقاد دارند چنانچه حرکتی در بازار اتفاق بیفتد احتمالا از گروه‌های پیشروی بورسی آغاز خواهد شد.

حاشیه‌های خودرویی ادامه دارد

پس از مجمع پر خبر ایران‌خودرو و انتقاد تولیدکننده از قیمت‌گذاری دستوری، بانک صادرات بلوک ایران‌خودرو را به قیمت ۳۲۰تومان عرضه کرد. گروه بهمن و مجموعه کروز خریدار این بلوک بودند. ظاهرا تولیدکننده و سیاستگذار به این واقعیت پی بردند که این شیوه از قیمت‌گذاری و ادامه روند نادرست سیاستگذاری در بازار خودرو، موجب‌شده‌است تا تولیدکننده به ورطه زیان کشیده شده و هرقدر زمان می‌گذرد، سهامداران خودرویی بیشتر در منجلاب زیان فرو می‌روند. به‌نظر می‌رسد اگر شعارهای وزیر صمت درخصوص اقتصاد بازار د‌رعمل مشاهده شده و دیدگاه سیاستگذار اصلاح شود، خودرویی‌‌‌‌‌‌‌ها می‌توانند لیدر خوبی برای تحرکات احتمالی بازار در آینده باشند. علاوه‌بر این با توجه به افزایش سهم گروه بهمن و کروز در ایران‌خودرو، احتمال آن وجود دارد که دیدگاه مدیریتی دستخوش تغییر شود. خبرهایی نیز درخصوص احتمال عرضه سهام بلوک ایران‌خودرو توسط بانک تجارت در فضای‌مجازی دست به‌دست می‌شود که خریداران این بلوک نیز احتمالا گروه بهمن و کروز خواهند بود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افزایش 2411 واحدی به 1 میلیون و 956 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 639 واحدی با رسیدن به رقم 674,219 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با رشد 39 واحدی برروی 25,052 واحد ایستاد.

شپنا، شستا، وغدیر مثبت‌سازان اصلی بورس بودند و نمادهای سرچشمه، غصینو، آریا بیشترین نقش مثبت در افزایش رقم شاخص فرابورس را داشتند.

خودرو، محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی به ترتیب با ارزش معامله 280 میلیارد تومان، 131 میلیاردتومان و 130 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 3541 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز 680 نماد فعال وجود داشت که 151 نماد در مدار مثبت ، 371 نماد در مدار منفی و مابقی بر روی صفر تابلو معامله شدند. از میان نمادهای منفی 26 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 15 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز دوشنبه 30 مرداد 1402 :  

1402-05-30 12_44_31-Bourse View — Mozilla Firefox

*حاشیه‌ی بازار و اخبار موثر*

دارایی‌های ایران از کره جنوبی به سوئیس منتقل شد

یونهاپ: دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی، هفته گذشته به بانک مرکزی سوئیس منتقل شد تا تبدیل و به ایران منتقل شود.

بانک مرکزی سوئیس قصد دارد شش میلیارد دلار دارایی ایران را از وون به دلار و سپس به یورو تبدیل کند و ظرف مدت پنج هفته آینده، روزانه حدود ۳۰۰ میلیارد وون (۲۲۳.۸۵ میلیون دلار) تا ۴۰۰ میلیارد وون را تبدیل خواهد کرد.

تجارت ۲.۳ میلیارد یورویی ایران و اروپا در ۶ ماه

مرکز آمار کمیسیون اروپا (یورو استات) کل مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در نیمه نخست سال جاری میلادی را ۲ میلیارد و ۳۱۳ میلیون یورو اعلام کرد.

مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۳ با کاهش ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. در ۶ ماه نخست سال ۲۰۲۲ کل مبادلات دو طرف ۲ میلیارد و ۵۸۴ میلیون یورو اعلام شده بود.

صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ۶ ماه نخست ۲۰۲۳ با افت ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و از ۲ میلیارد و ۳۱ میلیون یورو در ۶ ماه نخست سال گذشته به ۱ میلیارد و ۸۹۴ میلیون یورو در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

بر اساس این گزارش آلمان بزرگترین شریک تجاری ایران در نیمه نخست ۲۰۲۳ بوده و بیش از یک سوم کل تجارت اروپا با ایران را به خود اختصاص داده است. مجموع تجارت ایران و آلمان در این دوره به ۶۹۵ میلیون یورو رسیده که این رقم با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

کنعانی: بازه اجرای توافق اخیر ایران و آمریکا ۲ ماه است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روند تبادل زندانیان و آزادسازی پول های ایران در کره جنوبی گفت:  بازه زمانی مشخص شده در این ارتباط از سوی مقامات ذی‌ربط حداکثر تا سقف دو ماه در نظر گرفته شده بود و  در این مسیر توافق شکل گرفت. علاوه بر دارایی‌های که از سوی کره آزاد می‌شود بخشی دیگری از دارایی‌های ما در عراق که با توجه به مداخلات آمریکا امکان بازپس‌گیری سخت شده بود این دارایی‌ها روند انتقالش شروع شده و در حال انجام شده است.

گفت و گوهای ایران و آمریکا غیر مستقیم است و صرفا برای تبادل آزادی زندانی ها، رفع انسداد از دارایی های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران و گفت و گوی غیر مستقیم برای مذاکرات رفع تحریم ها است.

هیچ برنامه‌ای برای مذاکره مستقیم در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل یا هر زمان و مکان دیگری وجود ندارد.

 

ارسال نظر

تازه ها