کد خبر 155762

گزارش بورس 29 مرداد

تکانه‌های مثبت در خودرویی‌ها / وضعیت بازار هم‌چنان بلاتکلیف

در معاملات امروز شاهد آغازی منفی با افزایش عرضه بودیم ، با بازگشایی نماد «خودرو» و انجام یک معامله بلوکی که خریدار آن به قیمت هر سهم 320 تومان حاضر به خرید شد، جو مثبتی در این گروه ظاهر شد. اما همانطور که پیش از این نیز شاهد بودیم در وضعیت کنونی بازار معمولا نشانه‌های مثبت در حد سطحی و گذرا هستند و چون پشتوانه قوی‌ای ندارند نمی‌توان از آن‌ها به عنوان سیگنال صعودی قدرتمند یاد کرد. به هرحال آنچه از وضعیت کلی بازار برداشت می‌شود بلاتکلیفی ادامه‌دار است. بازار مسیر مشخصی ندارد و رکود شکل گرفته در آن نوید روزهای خوب در کوتاه مدت را نمی‌دهد.

تکانه‌های مثبت در خودرویی‌ها / وضعیت بازار هم‌چنان بلاتکلیف

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یک پیش‌بینی مرسوم در میان فعالان باسابقه بازار سهام وجود دارد که می‌گوید: «بازار درست از نقطه‌ای که همه به ناامیدی می‌رسند شروع به رشد می‌کند.» در حالی که در این روزها وضعیت فعالان مالی بورس از ناامیدی عبور کرده اما همچنان هیچ نشانه‌ای از بهبود وضعیت دیده نمی‌شود.

هر زمان که انتظاری برای رشد قیمت‌ها در بطن بازار سهام وجود داشته‌باشد، ارزش معاملات خرد بازار سهام در مسیر افزایشی قرار می‌گیرد و این افزایش ارزش معاملات تا زمانی ادامه دارد که روند صعودی در بازار سهام به اتمام برسد. برای مثال در روند صعودی که اخیرا در بازار سهام تجربه شد، ارزش معاملات خرد در این بازار در سطوح نازلی قرار داشت اما به‌یک‌باره شاهد افزایش ارزش معاملات خرد بازار به سطوح بیش از ۱۰‌هزار‌میلیارد‌تومان بودیم. این روند از ابتدای اسفند سال‌گذشته شروع شد و تا اواسط اردیبهشت سال‌جاری نیز ادامه داشت، به‌گونه‌ای که ارزش معاملات تا سطوح ۲۵‌هزار‌میلیارد‌تومان نیز صعود داشت، اما همزمان با ریزش قیمت‌ها که از روز ۱۷اردیبهشت آغاز شد، هر روز شاهد کاهش ارزش معاملات نسبت به روزهای قبل بودیم، به‌گونه‌ای که این روزها این پارامتر آماری در حوالی ۳‌هزار‌میلیارد‌تومان قرار دارد.

بعد از افزایش ممتد قیمت‌ها در بورس تهران در یک بازه ۷۵‌روزه از ابتدای اسفند سال‌گذشته تا نیمه اردیبهشت سال‌جاری، انتظار برای اصلاح قیمت‌ها با توجه به صعود قیمت‌ها وجود داشت و همگان منتظر چرخش روند در بازار سهام بودند که این مهم بالاخره در نیمه دوم اردیبهشت محقق شد.

طبیعتا وقتی در روزهای بعد محرک‌هایی در متن بازار سهام پدیدار نشد که انتظاری برای رشد قیمت‌ها در بازار سهام ایجاد کند، خریداران از صحنه معاملات عقب‌نشینی می‌کنند و تا زمانی‌که عرصه را مناسب نبینند، از خرید سهام اجتناب می‌کنند.

چه عواملی در مقطع کنونی سبب‌شده که ارزش معاملات در سطح پایینی قرار داشته‌باشد؟

مطمئنا زمانی شاهد چرخش در نمودار ارزش معاملات بازار خواهیم بود که بازار به تغییر روند مواجه شود، روند غالب چند وقت اخیر در بورس تهران، نزولی بوده‌است و طبیعتا در این اثنا که هر روز ارتفاع قیمت سهام موجود در بازار، نسبت به روزهای قبل کم می‌شود و هیچ چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز رشدی نیز در بازار وجود ندارد، کسی به خرید سهام که متعاقبا افزایش ارزش معاملات را در پی خواهد داشت، اشتغال نخواهد داشت.

موضوع دومی که بیرون از بازار سبب‌شده تا در بورس تهران، کاهش ارزش معاملات را شاهد باشیم، فروکش‌‌‌‌‌‌‌کردن نسبی انتظارات تورمی در اقتصاد کشور است که سبب‌شده تا اکثر بازارها در رکودی‌‌‌‌‌‌‌ترین حالات ممکن خود به‌سر ببرند و روند صعودی خاصی درون آنها شکل نگیرد؛ در واقع در ماه‌های اخیر دلار در بازار آزاد از ثبات برخوردار بوده و آرامش حاکم بر معاملات ارز سبب‌شده تا اکثر بازارها از ثبات نسبی برخوردار باشند. طبیعتا در چنین شرایطی که انتظارات تورمی تا حدودی تعدیل‌شده و فعلا قدرت نیروهای منفی تاثیرگذار بر بازار سهام، آنقدری نیست که قیمت‌ها را با افزایش قابل‌توجهی همراه کند، عده‌ای ترجیح می‌دهند تا پول خود را در اوراق‌بهادار بادرآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند تا از سود اندک این نوع از کلاس دارایی بهره‌‌‌‌‌‌‌مند شوند.

دوخبر مهم از سخنگوی سازمان بورس در روز جاری

امیرمهدی صبائی، سخنگوی سازمان بورس در دو توییت جداگانه نوشت:

1- هیچ گونه برنامه ای برای کاهش دامنه نوسان وجود ندارد.

2-با مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس، مهلت صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت برای رعایت نصاب سرمایه گذاری در سهام، تا پایان امسال تمدید شد.(این موضوع فشار فروش از سوی صندوق‌ها را در بازار کاهش می‌دهد.)

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با کاهش 3478 واحدی به 1 میلیون و 954 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افت 3427 واحدی با رسیدن به رقم 673,585 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با کاهش 89 واحدی برروی 25,013 واحد ایستاد.

فارس، میدکو، وپاسار منفی‌سازان اصلی بورس بودند و نمادهای فجهان، خاور، وسپهر بیشترین نقش منفی در کاهش رقم شاخص فرابورس را داشتند.

خودرو، بانک‌ها و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 337 میلیارد تومان، 196 میلیاردتومان و 169 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 3471 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز 669 نماد فعال وجود داشت که 187 نماد در مدار مثبت ، 332 نماد در مدار منفی و مابقی بر روی صفر تابلو معامله شدند. از میان نمادهای منفی 31 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 17 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز یکشنبه 29 مرداد 1402 :  

1402-05-29 12_42_25-Bourse View — Mozilla Firefox

*حاشیه‌ی بازار و اخبار موثر*

دولت مکلف به قیمت‌گذاری محصولات اساسی بر اساس قیمت ارز مرکز مبادله می‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت که این کمیسیون در مصوبه‌ای دولت را مکلف کرد که قیمت‌گذاری محصولات اساسی را بر اساس قیمت ارز مرکز مبادله ارز و طلا تعیین کند.

زنگنه گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون، دولت مکلف است قیمت‌گذاری محصولات اساسی را بر اساس قیمت ارز مرکز مبادله‌ی ارز و طلا تعیین کند. این امر می‌تواند به ایجاد انگیزه کشاورزان برای تولید کمک کند.

آغاز تخلیه نفت توقیف شده ایران در تگزاس

خبرگزاری آسوشیتدپرس: داده‌های ردیابی نشان می‌دهد که یک نفتکش که مدت‌ها مظنون به حمل نفت خام تحریم‌شده ایران بود، اواخر روز شنبه تخلیه محموله خود را در نزدیکی تگزاس آغاز کرد.

عراق از عربستان پیشی گرفت

بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، عراق با میانگین صادرات روزانه ۳۰۴ هزار بشکه نفت به آمریکا، برای اولین بار از عربستان سعودی در صادرات نفت به این کشور پیشی گرفته است. به گفته این اداره، ریاض هفته گذشته روزانه ۲۸۵ هزار بشکه به آمریکا صادرات داشته است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها