کد خبر 155715

گزارش بورس 28 مرداد 1402

وضعیت بازار سرمایه در بی‌رمق‌ترین حالت ممکن دنبال می‌شود/ بورس توان صعود ندارد

نظر به اینکه اتفاق خاصی که تاثیر جدی بر بازار سرمایه داشته باشد در پایان هفته گذشته رخ نداد، بازار سهام در شروع هفته همانند هفته گذشته مسیر مبهم، رکودی و بی‌رمق را در پیش گرفت. بدین ترتیب آخرین هفته معاملاتی مرداد نیز با خروج سرمایه حقیقی‌ها آغاز شده و به نظر می‌رسد به همین ترتیب نیز پایان یابد. هرچند که خروج پول در قیمت‌های کنونی به معنای ضرر قابل توجه سهامداران است اما وضعیت فرسایشی بورس به حدی رسیده که فعالان این بازار زیان خود را به قیمت حفظ ارزش اصل پول باقی مانده خود به جان می‌خرند.

وضعیت بازار سرمایه در بی‌رمق‌ترین حالت ممکن دنبال می‌شود/ بورس توان صعود ندارد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، تحلیلگران نسبت به ورود بازار سرمایه به مرحله بحران هشدار می‌دهند و معتقدند در صورت تداوم وضعیت رکودی و تشدید آن بر تعداد فروشندگان بازار سرمایه افزوده شده و طبیعتا قیمت سهام از سطوح فعلی نیز پایین‌تر خواهد آمد، این در حالی است که با نگاهی به روند معاملات در سهام و مخصوصا شاخص‌سازها این شبهه به وجود می‌آید که  بازار تعمدا در سطوحی نگه داشته شده و اجازه رشد به آن داده نمی‌شود. تحلیلگران معتقدند چنانچه دولت به دنبال ادامه سیاست‌های رکودی در بازار سرمایه باشد تبعاتی به شدت منفی برای سهامداران و شرکت‌ها و صنایع را شاهد خواهیم بود و اعتمادی که در این بین از بازار رخت برمی‌بندد نیز به سادگی قابل بازگشت نیست. بازار سرمایه در حال ورود به مرحله بحران است و خیلی از سهامداران به دلیل سررسیدهای مالی مجبور به فروش سهام می‌شوند و از آنجا که خریداری در بازار نیست قیمت سهام پایین و پایین‌تر می‌‌‌آید.

درحال حاضر اکثر تحلیلگران بازار بر این باورند که بعید است تا پایان شهریور اتفاق خاصی در بورس بیفتد و نمی‌توان زمان حرکت بازار سرمایه را پیش‌بینی کرد.  با این حال فقط کافی است سیاستگذار تصمیم بگیرد پول اوراقی را که فروخته وارد بازار کند ؛ ورود نقدینگی و پول‌های درشت مهم‌ترین و پررنگ‌ترین عامل برای حرکت بورس است و هر زمان که رخ دهد موتور محرکه بورس خواهد شد.

توان صعود از بورس گرفته شده است

نیما میرزایی ، تحلیلگر بازار سرمایه ، معتقد است:  به‌رغم اینکه بسیاری از سهام در نقطه ارزندگی هستند و از نظر تکنیکال هم بازار در مکان قابل قبولی قرار دارد اما دلایل روان‌شناسی برای رشد بازار همچنان مشاهده نمی‌شود. بازار بعد از رشدی که از پاییز سال گذشته تا اوایل امسال تجربه کرد، به دنبال یک‌محرک برای ادامه آن روند است. اما بخش عمده‌ای از دلیل عدم‌حرکت بازار به رکودی مربوط می‌شود که دولت و مجلس عمدا در تمام بازارها ایجاد کردند و طبیعتا گریبان بازار سرمایه را نیز گرفته است. نکته اینجاست که برخلاف سایر بازارها بورس امکان رشد در صورت عدم‌رشد دلار را نیز دارد، اما چنانچه به هر دلیلی در ماه‌های آینده شاهد رشد مجدد قیمت ارز باشیم، طبیعتا رشد بازار سرمایه هم پرشتاب‌تر و باثبات‌تر اتفاق می‌افتد و با اطمینان بیشتری می‌توان در مورد احتمال رشد و شدت آن خوش‌بین بود.

در هفته جاری احتمالا وضعیت رکودی کماکان ادامه پیدا می‌کند. ضمن اینکه با توجه به افت اندک قیمت‌های جهانی و بازگشت نرخ دلار در بازار آزاد به کانال ۴۸‌هزار تومانی احتمالا بازار درمجموع بازاری منفی با ارزش معاملات نسبتا پایین و نوساناتی که مشابه آن را در هفته‌های اخیر مکررا دیدیم، خواهد بود. 

در ماه‌های گذشته شاهد بودیم که گروه خودرویی و نمادهای لیدر آن تا حد زیادی روی جهت بازار به سمت بالا و پایین موثر بودند و در حال حاضر نیز افت زیادی را تجربه کرده‌اند. اما در وضعیت فعلی اخبار مثبت متعددی وجود دارد که می‌تواند این گروه و نمادهای بزرگ آن را از وضعیت اصلاحی خارج کند و مجددا در وضعیت صعودی قرار دهد. از جمله مهم‌ترین اخبار، افزایش سرمایه برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت و همچنین ورود مجدد فروش خودرو از طریق بورس‌کالاست.

چنانچه این دو موضوع به شکل جدی اجرایی شود می‌تواند به بهبود وضعیت گروه خودرویی و تقویت قابل‌توجه جبهه خریداران کمک کند و بر کلیت بازار سرمایه نیز موثر باشد و شاهد پیشروی شاخص در کانال ۲میلیون واحدی باشیم. اما باید تاکید کرد که رشد بازار به دنبال گروه خودرویی رشد باثبات و ادامه‌داری نیست و بیشتر به یک‌موج شبیه است. این برخلاف رشدی است که می‌تواند به دنبال رشد دلار اتفاق بیفتد و در بلندمدت بازار سرمایه را تحت‌تاثیر قرار دهد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با کاهش 16061 واحدی به 1 میلیون و 957 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افت 7885 واحدی و رسیدن به رقم 677,055 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با کاهش 323 واحدی به 25,096 واحد رسید.

فولاد، شستا، فملی در صدر منفی‌سازان بورس قرار داشتند و نمادهای فجهان، آریا، خاور بیشترین اثرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

خودرو، بانک‌ها، فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 312 میلیاردتومان، 168 میلیارد تومان و 162 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی در روز جاری برابر 3720 میلیارد تومان بود.

از مجموع 669 نماد فعال در بازار امروز ، 74 نماد با رشد قیمت در مدار مثبت معامله شدند که 17 عدد از آن‌ها افزایش بیش از 4 درصدی داشتند. 533 نماد نیز با افت قیمت در مدار منفی قرار داشتند.

نمای پایانی بازار در روز شنبه 28 مرداد 1402 :

2023-08-19 12_40_13-خلاصه هر روز بازار.ai_ @ 50 % (RGB_Preview)

*حاشیه بازار*

امضای بیانیه ریسک، شرط حضور در بازار سرمایه گذاری حرفه‌ای

رضا کیانی، مدیر تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران گفت: بنا بر طراحی صورت گرفته توسط بورس تهران برای هریک از ابزارهای قابل معامله در این بازار بیانیه ریسکی تهیه خواهد شد و هرشخصی که بخواهد از ابزارها استفاده کند می‌بایست بیانیه مذکور را امضا کند.

ورود ۲۰ هزار خودروی وارداتی به گمرک

عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت: دولت آئین نامه واردات خودرو را تهیه کرد و بر اساس گزارش مسئولان وزارت صمت، اکنون بالغ بر ۲۰ هزار خودروی وارداتی در گمرک کشور وجود دارد که باید شماره گذاری شوند.

صدور رای برخی مدیران سابق بانک مرکزی برای ارز  4200/ شناسایی 2000 شرکت شبه دولتی در خصوص ارز 4200 تومانی

رئیس کل دیوان محاسبات خبر داد: در کنار حسابرسی شرکت‌های دولتی، موضوع مهم نظارت بر شرکت‌های شبه دولتی از موضوعات مهمی است که ما دنبال می‌کنیم که در این زمینه تاکنون حدود 2000 شرکت شبه دولتی شناسایی شده که کار رسیدگی به آن‌ها هم آغاز شده است . در جدیدترین احکام قطعی شده، حکم در ارتباط با پرونده ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تعدادی از مدیران سابق بانک مرکزی صادر شده است.

ارسال نظر

تازه ها