کد خبر 152639

عملکرد هفتگی بازار آتی

انعقاد ۲۴ هزار قرارداد آتی در بورس کالا

۲۳ هزار و ۹۶۰ قرارداد آتی به ارزش بیش از ۳۵۹ میلیارد و ۸۷۳ میلیون تومان در بازار مشتقه در هفته سوم خرداد منعقد شد.

انعقاد ۲۴ هزار قرارداد آتی در بورس کالا

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بررسی معاملات هفتگی بازار قراردادهای آتی در بورس کالای ایران نشان می دهد بیش از ۲۳ هزار و ۹۶۰ قرارداد به ارزش نزدیک ۳۶۰ میلیارد تومان در هفته سوم خرداد منعقد شد. قرارداد آتی زعفران به لحاظ حجم و قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا به لحاظ ارزش معاملات در رتبه نخست بازار قراردادهای آتی ایستادند.

۲۳ هزار و ۹۶۰ قرارداد آتی به ارزش بیش از ۳۵۹ میلیارد و ۸۷۳ میلیون تومان در بازار مشتقه در هفته سوم خرداد منعقد شد. بیشترین سهم معاملات بازار قراردادهای آتی به لحاظ حجم متعلق به زعفران با ۱۲ هزار و ۱۱۳ قرارداد به ارزش بیش از ۵۵ میلیارد و ۱۸۶ میلیون تومان برای ۳ موعد تحویلی تیر، شهریور و آبان ۱۴۰۲ بود.

از سوی دیگر بیشترین سهم معاملات بازار قراردادهای آتی به لحاظ ارزش متعلق به صندوق طلا با ۱۰ هزار و ۵۹۷ قرارداد به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بود. این تعداد قرارداد در ۷ موعد تحویلی خرداد، مرداد، مهر، آذر و بهمن ۱۴۰۲ و فروردین و خرداد ۱۴۰۳ در هفته منتهی به ۱۹ خرداد منعقد شد.

دارایی تازه وارد این بازار یعنی شمش طلا نیز شاهد انعقاد ۹۷۶ قرارداد به ارزش بیش از ۳.۴ میلیارد تومان در ۴ موعد تحویل ۲۲ خرداد، ۵ تیر، ۱۷ تیر و ۳۱ تیر ۱۴۰۲ بود.

نقره هم با انعقاد ۲۷۴ قرارداد به ارزش بیش از ۱.۲ میلیارد تومان در ۳ موعد تحویلی خرداد، شهریور و آذر ۱۴۰۲ روبه رو بود.

سهم صندوق طلا از حجم معاملات ۴۴ درصد و از ارزش ۸۴ درصد بود؛ به این ترتیب صندوق طلا به لحاظ حجم در جایگاه دوم و از نظر ارزش در جایگاه نخست ایستاد.

زعفران با سهم ۵۱ درصدی در حجم و ۱۵ درصدی از ارزش کل معاملات قراردادهای آتی از نظر حجم در جایگاه نخست ایستاد اما به لحاظ ارزشی بعد از صندوق طلا در رتبه دوم جای گرفت.

سهم شمش طلا از حجم معاملات ۴ درصد و از ارزش یک درصد بود و این دارایی در هر دو بخش سوم شد.

35446

 

 

35447

35448

ارسال نظر

تازه ها