کد خبر 151374

گزارش بورس 25 اردیبهشت 1402

بورس متعادل امروز با برتری خریداران به پایان رسید / مسیر حرکتی بورس در هاله‌ای از ابهام

دومین روز صعودی شاخص کل پس از ریزش‌هایی که اتفاق افتاده بود در روز جاری رقم خورد. هرچند که معاملات در بازار امروز سیر یکنواختی نداشت و با افت و خیز همراه بود اما آنچه در نهایت به ثبت رسید رشد شاخص‌ها بود. تغییر مسیر سازمان بورس از مواضع و مصوباتی که سبب ریزش بورس شد ، تا حدودی می‌تواند از اصلاح‌های واکنشی و سریع جلوگیری کند اما بازگشت به شرایط عادی کمی طول خواهد کشید. روند حرکتی بازار هیچ‌وقت به طور قطعی و صد در صدی مشخص نیست و مسیری را طی می‌کند که کمتر سهامداری تصورش را می‌کند.

بورس متعادل امروز با برتری خریداران به پایان رسید / مسیر حرکتی بورس در هاله‌ای از ابهام

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در ادامه معاملات مثبت روز گذشته، با زور خریداران شاخص کل بورس امروز هم در مدار مثبت باقی ماند. محدوده ۲/ ۲‌‌‌‌‌‌‌‌‌میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌واحدی برای شاخص‌‌‌‌‌‌‌‌‌کل از اهمیت خاصی برخوردار است و به گفته تکنیکالیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در صورت ازدست‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفتن این ناحیه، شاهد موج دیگری از فشار فروش در بورس تهران خواهیم بود و امکان افت شاخص تا سطوح پایین‌تر نیز وجود دارد. به هر روی شاخص‌کل در این محدوده با حمایت از سوی معامله‌گران همراه شد تا بازار بار دیگر از سایه از دست‌دادن این کانال دوری گزیند.

تحلیلگران معتقدند این بار هم احتمال اینکه بازار پس از چند روز مثبت، دوباره نزولی شود وجود دارد. تحلیلگران تکنیکال معتقدند بازار از نظر قیمتی اصلاح نسبتا مناسبی داشته اما از نظر زمانی همچنان باید اصلاح کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، احتمالا مدتی شاهد درجا زدن یا افت کوچک در کلیت بازار خواهیم بود.به همین دلیل توصیه می‌شود سهامداران با دقت بیشتری دست به خرید و فروش بزنند.

ارزش معاملات فاکتوری مهم برای تشخیص مسیر بورس

در کنار تزریق پول به بازار و افزایش قدرت خریداران حقیقی، مهم ترین مورد افزایش ارزش معاملات خرد است که باید آن را به طور دقیق رصد کرد. تا مدتی قبل، ارزش معاملات خرد بالای 17-18 هزار میلیارد تومان بود و در روزهای خوب، به بیش از 22 هزار میلیارد تومان هم می رسید.

با توجه رقم ارزش معاملات در بازار این روزها ، با قطعیت نمی‌توان ادعا کرد که روند صعودی بازار ادامه‌دار خواهد بود.

نگاهی به وضعیت کلان بازار سرمایه

در حال حاضر زیرساخت‌های موجود در بورس اوراق بهادار نیازمند توسعه، بهبود و عمق‌بخشی هستند که از آن جمله می‌توان به سامانه‌های معاملاتی، مقررات نظارت بر بازار و ابزارهای حمایت از سرمایه‌گذاران اشاره کرد.  در این راستا افزایش شفافیت در بازار، تقویت نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و ارتقای دانش و توانمندی فعالان حقیقی و حقوقی از جمله اقداماتی هستند که می‌توانند به رشد و ثبات بازار سهام کمک کنند. به طور کلی با توجه به پتانسیل‌های موجود و تغییرات اقتصادی و سیاسی در سطح منطقه‌ای و جهانی، بورس ایران توانایی جذب سرمایه‌گذاران بیشتر و دستیابی به ثبات در بازار را دارد؛ اما برای رسیدن به عمق مطلوب و جلوگیری از خروج حاد سرمایه، باید به توسعه و بهبود زیرساخت‌ها، سیاست‌ها و مقررات مرتبط با بازار سرمایه توجه ویژه‌ای شود. علاوه بر این، افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری در بورس و روش‌های مطمئن و سودآور می‌تواند به جذب بازیگران حقیقی و حقوقی بیشتر به بازار کمک کند.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افزایش 15,468 واحدی به 2 میلیون و 301 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن رشد 3837واحدی با رسیدن به رقم 752,441 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افزایش 209 واحدی برروی 28,690 واحد ایستاد.

وامید، میدکو، شتران مثبت‌سازان اصلی بورس بودند. نمادهای شگویا، انتخاب، بپاس نیز مثبت‌سازان اصلی فرابورس برشمرده میشوند.

خودرو، انبوه‌سازی، فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 1304 میلیارد تومان، 775 میلیاردتومان و 758 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 14,300 میلیارد تومان بود .

در بازار امروز 647 نماد فعال وجود داشت که 303 نماد در مدار مثبت و 259 نماد در مدار منفی معامله شدند. از میان نمادهای منفی 57 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 96 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز دوشنبه 25 اردیبهشت 1402 :  

1402-02-25 12_47_14-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

بورل از همکاری‌های ایران و آژانس ابراز رضایت کرد

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران درباره روند گفت‌وگوهای اخیر با آژانس گفت: بگذاریم من ارزیابی خودم را نگویم. دو روز پیش که با آقای بورل گفت‌وگو داشتم وی شاید بعد از مدت‌ها و برای اولین بار براساس گزارشاتی که اتحادیه اروپا از آژانس دریافت کرده بود ابراز رضایت می‌کرد و می‌گفت روند، روند بسیار خوبی است.

آغاز حکمرانی نوین صندوق توسعه ملی

مهدی غضنفری؛ رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت:صندوق توسعه ملی در راستای استفاده مناسب از منابع خود قصد دارد رویه خود را تغییر دهد و حکمرانی جدیدی را اعمال کند.

بازارگردان ها الزامی برای ثبت سفارش فروش و انجام معامله در سمت فروش ندارند

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: به اطلاع کلیه بازارگردان ها می رساند، بازارگردان های محترم در روز جاری در کلیه نمادهای معاملاتی‌ موضوع بازارگردانی خود، ملزم به ایفای تعهدات بازارگردانی در ورود سفارش فروش و انجام معامله در سمت فروش نمی باشند.

متقاضیان طرح خودرو فرسوده زودتر خودرو تحویل می‌گیرند

در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، طرح جایگزینی خودروهای فرسوده هم به دو طرح ویژه متقاضیان عادی و طرح جوانی جمعیت (ویژه مادران) اضافه شده است.

طبق اعلام وزارت صمت دارندگان خودروهای فرسوده که در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در مرحله دوم فروش یکپارچه قرار دارد، در صف انتظار خودروهای طرح عادی قرار نمی‌گیرند و با متقاضیان عادی قرعه‌کشی نوبت‌دهی نمی‌شوند، بنابراین در زمان کوتاه‌تری می‌توانند محصول خود را دریافت کنند.

سخنگوی شورای رقابت: توافقی بین شورای رقابت و مونتاژکاران برای اینکه آن‌ها با قیمت پارسال محصولات خود را عرضه کنند صورت نگرفته است

حرف‌های مدیر کرمان‌موتور درواقع برداشتی است که از دستورالعمل تنظیم بازار شده است. در دستورالعمل بهمن پارسال آمده خودروسازان یک سال فرصت برای ارتقای رتبۀ خودرو به بالاتر را خواهند داشت وگرنه عرضه‌کننده خودروها اجازۀ افزایش قیمت نخواهد داشت.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها