کد خبر 150920

گزارش بورس 17 اردیبهشت 1402

کاهش چشمگیر ارتفاع شاخص بورس با حضور اکثر سهام بازار/ آیا اصلاح امروز شاخص ترسناک است؟

شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از صعودهای پی در پی ، درحالی که به کانال 2 میلیون و 600 هزار واحد نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد ، امروز با یک اصلاح جدی رو به رو شد که در آن اکثر نمادهای بازار نقش داشتند. پیش از این تحلیلگران نقطه اصلاحی شاخص را در حوالی 2.6 میلیون واحد پیش‌بینی کرده بودند اما از آنجایی که همواره پیش‌بینی‌ها با درصدی خطا همراه است ، اصلاح شاخص قبل از کانال مذکور رخ داد. همچنین فعالان بازار معتقد هستند که این اصلاح ، اصلاح عمیقی نخواهد بود و از نظر زمانی طول زیادی نخواهد کشید.هم‌چنین آمارهای معاملاتی در روز جاری نشان می‌دهد که حقوقی‌ها خریداران خوبی بودند و بالا بودن ارزش معاملات نیز گواه بر این است که بازار در صف فروش قفل نشد.

کاهش چشمگیر ارتفاع شاخص بورس با حضور اکثر سهام بازار/ آیا اصلاح امروز شاخص ترسناک است؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شروع طوفانی بورس از ابتدای سال 1402 و متفاوت بودن جنس آن با آنچه در سال 99 رخ داد ، پول‌های قابل توجهی به سمت این بازار کشاند. به همین دلیل می‌توان عنوان کرد قدرت پول به تمامی تحلیل‌ها اعم از فاندامنتال و تکنیکال ، برتری دارد. مادامی که جریان ورود پول به بازار خوب باشد و ارزش معاملات قابل توجهی ثبت شود ، عرضه‌ها و اصلاحاتی که صورت می‌گیرد نگران‌کننده و ترسناک نخواهد بود.

جریان نقدینگی ورودی بازار قوی است و صندوق های حمایتی بازار ( توسعه و تثبیت ) منابع قابل قبولی برای جمع کردن بازار در اختیار دارند هم‌چنین توجه به این نکته الزامیست که مفروضات بازار‌ نه تنها تغییری نکرده ، بلکه انتظار افزایش نرخ ارز ( حواله نیما و آزاد ) و سایر متغییر های تاثیر گذار در تابستان وجود دارد. 

اصلاح موقت و ذخیره انرژی برای صعود دوباره

در هفته‌های گذشته که مسیر بازار سهام در فاز اکیدا صعودی افتاده بود بارها انتظار برای یک ایست و استراحت از سوی فعالان این بازار مطرح می‌شد. ایستگاه استراحت بورس بالاخره امروز فرا رسید و بازار سرمایه با یک اصلاح نسبتا سنگین رو به رو شد. باتوجه به آنچه از نیمه اسفند سال گذشته تاکنون در بازار سرمایه رخ داده آنچه واضح است که بازار از سکون فرسایشی دو سال گذشته خارج شده و در مسیر جدیدی قرار دارد و بررسی روند بازارهای دارایی حاکی از آن است که شرایط حاکم بر این بازار همچنان بر پایه انتظارات تورمی می‌چرخد. در نتیجه اصلاح یک تا چند روز جای نگرانی ندارد و جزء ذات بازار تلقی می‌شود.

به نظر می‌رسد در روزهای آتی با مشخص شدن وزیر جدید صمت و مختصات جدید عرضه خودرو، اهالی بازار سرمایه مرحله جدیدی از تغییرات را تجربه کنند و از این رو بازار سرمایه جذابیت‌های ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری خواهد داشت. برخی تحلیلگران اقتصادی نیز بر این باورند که عدم عرضه سهام بزرگ و شاخص‌ساز از سوی حقوقی‌ها می‌تواند حتی منجر به کنترل و مدیریت بازار ارز شود. این شرایط در حالی است که در دو سال و نیم گذشته سیاستگذاری‌های اقتصادی به‌کرات سبب شده شاهد خروج پول از بازار سهام  به سمت بازارهای غیرمولد و تنش‌زایی همچون دلار، مسکن و خودرو باشیم. کوچ پول از سمت این بازارها با تغییر ریل سیاستگذاری‌های دولتی می‌تواند منجر به جذب دوباره پول از سوی بازارهای غیرمولد به سوی بازارسهام شود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با کاهش چشمگیر و قابل توجه 95,043 واحدی به 2 میلیون و 440 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن کاهش 30,066 واحدی با رسیدن به رقم 840,342 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افت شدید 1264 واحدی برروی 30,791 واحد ایستاد.

فولاد، فملی، فارس منفی‌سازان اصلی بورس و مارون، کگهر، آریا منفی‌سازان اصلی فرابورس بوده‌اند.

خودرو، فلزات اساسی و فرآورده نفتی به ترتیب با ارزش معامله 3611 میلیارد تومان، 1577 میلیاردتومان و 1475 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز برابر 21,240 میلیارد تومان بود که با توجه به روند منفی بازار امروز ، رقم بسیار خوب و نشان‌دهنده آن است که سهم‌ها در صف فروش قفل نشدند.

در بازار امروز 653 نماد فعال وجود داشت که 79 نماد در مدار مثبت و 573 نماد در مدار منفی معامله شدند. از میان نمادهای منفی 455 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 17 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 :  

1402-02-17 12_40_22-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

نرخ خرید تضمینی گندم تصویب و ابلاغ شد

شورای قیمت‌گذاری جزییات نرخ خرید تضمینی گندم را تصویب و برای اجرا ابلاغ کرد.

بر این اساس، با تاکید بر موضوع «بسته سیاست حمایت قیمتی و غیرقیمتی محصول گندم» مبنی بر قیمت تضمینی گندم به مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و یک هزار و ۵۰۰ تومان یارانه کاشت (تأمین بخشی از هزینه‌های کود و بذر) و به منظور ارتقا و افزایش انگیزه تولید در کشاورزان، رعایت قیمت نسبی محصولات اساسی کشاورزی و تعادل‌بخشی در الگوی تولید، جزء (۳) به ذیل بند (الف) «سیاست حمایت غیرقیمتی» مصوبه مذکور، مبلغ ۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم گندم تحویلی به عنوان «جایزه تحویل گندم» نیز پرداخت می‌شود.

بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری، قیمت نهایی یک کیلوگرم گندم با احتساب شرایط فوق ۱۵ هزار تومان مصوب شد.

واردات بنزین قطعی است

ناصر عاشوری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت گفت: ما به دولت و کمیسیون انرژی مجلس اعلام کردیم ظرفیت پالایشگاه‌ها کامل است و انتظار تولید بییشتر نداشته باشند بنابراین وقتی ظرفیت کامل است نمی‌توانیم ۱۱۵ میلیون لیتر را به ۱۵۰ میلیون لیتر برسانیم، ما چنین ظرفیتی نداریم یا باید همین میزان بنزین مدیریت شود و یا اینکه باید واردات داشته باشیم.

الزام شرکت‌های بورسی جهت واریز سریع سود مجامع‌ ضرورت است

بهروز محبی‌نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به ضرورت الزام سازمان بورس برای شرکت‌های بورسی در مورد واریز سود مجامع حداکثر تا چهار ماه، اظهار داشت:در اوضاع نابه سامان معیشتی کشور هر چه قدر برای پرداخت سود سهامداران تلاش بیشتری شود، شاهد بروز اتفاقات مفید و مثبتی خواهیم بود.

این امر نیز مشوقی برای ترغیب مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس است و به تبع آن ارزش پول مردم هم حفظ خواهد شد.

ارسال نظر

تازه ها