کد خبر 150470

گزارش بورس 9 اردیبهشت 1402

بازگشت تقاضای قابل توجه خرید برای سهام دلاری / ورود پول به بازار سرمایه باقدرت ادامه دارد

روند مثبتی که از آخرین ماه سال گذشته در بازار سرمایه آغاز شده است و گهگاه با اصلاحات جزیی و مختصر همراه بوده در اردیبهشت امسال نیز ادامه دارد. در چند هفته اخیر با ثباتی که در قیمت دلار شاهد بودیم ، اکثر تقاضاهای خرید قابل توجه بازار از سمت صنایع بزرگ به صنایع کوچک هدایت شده بود اما با افزایش نرخ دلار در اواخر هفته گذشته و شکست مقاومت 50 هزار تومانی ، سرآغاز امروز بورس با رشد شتابان سهام دلاری که غالبا متعلق به صنایع بزرگ هستند همراه بود. چنانچه روند افزایشی نرخ دلار ادامه داشته باشد، در روزهای آتی شاهد یک روند صعودی در نمادهای دلارمحور خواهیم بود.

بازگشت تقاضای قابل توجه خرید برای سهام دلاری / ورود پول به بازار سرمایه باقدرت ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، براساس آنچه اکثریت کارشناسان بازار سهام اعتقاد دارند روند صعودی بازار در این هفته هم ادامه خواهد داشت. نکته قابل توجهی که در وضعیت اقتصادی کشور مشاهده می‌شود این است که برخلاف سخنان دولتمردان ، هیچ اتفاقی از لحاظ بهبود انتظارات تورمی در کشور رخ نداده و پیش‌بینی کف انتظارات تورمی حداقل 50 درصد هم‌چنان پابرجاست. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رقم نقدینگی به بیش از 6 هزار همت رسیده و رشد آن نیز ادامه دارد ، همین یک مولفه مهم به خوبی گویای این مسئله است که نگهداری ریال ، برای هیچکس به صرفه نیست. در این میان قسمتی از جایگزینی ریال به دارایی‌های فیزیکی و بخشی به دارایی‌های مالی اختصاص دارد. با توجه به افزایش قیمت در بازارهایی همچون مسکن و همچنین محدودیت‌هایی که در بازار دلار برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، به نظر می‌رسد بورس به عنوان اولین گزینه سرمایه‌گذاری در سال جاری برای پوشش ریسک پول و حفظ ارزش آن مطرح است.

ورود پول با قدرت بیشتری ادامه دارد

در این روزها پول به شدت زیادی وارد بازار سرمایه می‌شود. امروز ارزش معاملات خرد رکورد جدیدی را ثبت کرد و به بیش از 21 هزار میلیارد تومان رسید.

اما با توجه به اینکه هم‌اکنون بازار سهام عاری از هرگونه حباب قیمتی است و به‌راحتی توانسته سقف روانی دو‌میلیون‌واحدی را در سال جدید پس بگیرد و به شرایط باثباتی دست یابد رفته‌رفته با جلب اعتماد سرمایه‌گذاران روبه‌رو خواهد شد. حال با فرض مواجهه بازارهای موازی با خروج پول می‌توان به درستی دریافت که امکان ورود پول‌های خارج‌شده از بازارهای مذکور به سمت بورس وجود دارد. بنابراین با توجه به کارکرد غیرتورمی بازار سهام، هر چقدر میزان جذابیت این بازار بیشتر شود می‌تواند سبب رونق تولید نیز شود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با جهش قابل توجه 73,257 واحدی به 2 میلیون و 438 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 14,453 واحدی با رسیدن به رقم 800,948 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با رشد 627 واحدی برروی 30,370 واحد ایستاد.

فولاد، فارس، فملی مثبت‌سازان اصلی بورس و کگهر، آریا، هرمز مثبت‌سازان اصلی فرابورس بوده‌اند.

فلزات اساسی، خودرو و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 2530 میلیارد تومان، 1600 میلیاردتومان و 1351 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز شکسته شد و به 21,650 میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز 643 نماد فعال وجود داشت که 421 نماد در مدار مثبت و 154 نماد در مدار منفی معامله شدند. از میان نمادهای منفی 24 نماد افت بیش از 4 درصدی داشتند و از میان مثبت‌ها 180 نماد با رشد بیش از 4 درصدی همراه بودند.

نمای پایانی بازار در روز شنبه 9 اردیبهشت 1402 :  

1402-02-09 13_24_41-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

رویترز: آمریکا محموله نفتی ایران را توقیف کرده بود

خبرگزاری انگلیسی رویترز مدعی شد که آمریکا طی روزهای اخیر یک محموله نفتی ایران را در دریا توقیف کرده است.این رسانه افزود ایران در پاسخ به این اقدام آمریکا، یک نفتکش دیگر را توقیف کرده است.

هشدار نسبت به کمبود و گرانی دارو!

نائب رئیس انجمن داروسازان استان تهران گفت: در دو ماه آینده کشور با کمبود جدی دارو و مشکلات در تامین نیاز دارویی کشور مواجه خواهد شد.

 بهمن صبور: بهترین راهکار برای مشکل کمبود دارو این است که سازمان برنامه و بودجه یارانه دارو را به صورت مستقیم و به شکل نقدینگی به صنعت دارو منتقل کند تا در آینده نزدیک دچار مشکل نباشیم که اگر این مهم انجام نشود تا دو ماه آینده در تامین داروهای ساده نیز دچار مشکل خواهیم بود.

همراهی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای اصلاح بانک‌های ناتراز

سید عباس حسینی؛ معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد گفت:اصلاح بانک های ناتراز موضوعی است که هم مورد تاکید مقام معظم رهبری و هم رئیس جمهور است.

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به عنوان اعضای شورای پول و اعتبار برای انجام این وظیفه مهم در کنار هم هستند.

پیشنهاد دولت رد شد؛ فاطمی‌امین فردا استیضاح می‌شود

جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت، فاطمی‌امین، فردا برگزار می‌شود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری روز گذشته به مجلس پیشنهاد داد که جلسه استیضاح فاطمی امین به جای روز یکشنیه، سه شنبه هفته جاری برگزار شود.

مجلس تقاضای معاون پارلمانی را رد و اعلام کرده است که براساس آیین‌نامه داخلی خود، استیضاح وزیر صمت باید روز یکشنبه برگزار شود.

 

ارسال نظر

تازه ها