کد خبر 149316

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس مطرح کرد

بازار آتی شمش طلا، فردا در بورس کالا رونمایی می‌شود

علیرضا صادقی، رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فردا معاملات قراردادهای آتی شمش طلا در بورس کالای ایران راه اندازی می شود تا یک ابزار مالی دیگر به ابزارهای مالی با دارایی پایه طلا در بورس کالا اضافه شده و شرایط برای مدیریت ریسک بهتر سبد دارایی سرمایه گذاران در حوزه طلا، فراهم شود.

بازار آتی شمش طلا، فردا در بورس کالا رونمایی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فردا معاملات قراردادهای آتی شمش طلا در بورس کالای ایران راه اندازی می شود تا یک ابزار مالی دیگر به ابزارهای مالی با دارایی پایه طلا در بورس کالا اضافه شده و شرایط برای مدیریت ریسک بهتر سبد دارایی سرمایه گذاران در حوزه طلا، فراهم شود. 

علیرضا صادقی، رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با کالاخبر درباره راه‌اندازی قراردادهای آتی شمش طلا اظهار کرد: معاملات قراردادهای آتی شمش طلا می تواند بسیاری از اشخاصی که در بازارهای خارج از بورس درحوزه طلا فعال هستند را به خود جذب کند. سرمایه گذاران به جای خرید فیزیکی طلا که مشکلات و ریسک های متعددی از جمله به نگهداری و حمل را به همراه دارد، می‌توانند وارد این قراردادها شوند و با توجه به ویژگی اهرمی قراردادهای آتی منفعت بیشتری کسب کنند.

وی افزود: یکی از عوامل موفقیت قراردادهای آتی، وجود بازار نقد قوی برای دارایی پایه قراردادها است که در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران با موفقیت به انجام رسید. بنابراین با وجود ابزار گواهی سپرده شمش طلا و راه اندازی قراردادهای آتی شمش طلا، دست سرمایه گذاران برای تنوع بخشی به پرتفو و سرمایه گذاری در این حوزه بازتر است.

به گفته صادقی، با توجه به اندازه قرارداد آتی شمش طلا که معادل یک گرم است، افراد با سرمایه‌های خُرد نیز می‌توانند در این بازار سرمایه‌گذاری کنند و که زمان سررسید نخستین قرارداد آتی نیز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ خواهد بود.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس به دیگر مزیت قراردادهای آتی اشاره کرد و گفت: افراد زمانی که طلا را به صورت فیزیکی نگهداری می‌کنند، فقط در زمان صعود قیمت‌ها منتفع می‌شوند، اما یکی دیگر از مزایای ورود به قراردادهای آتی شمش طلا این است که با توجه به ویژگی این قراردادها و امکان اخذ موقعیت های متفاوت، افراد حتی می توانند در زمان نزول قیمت‌ها نیز منتفع شوند.

صادقی در پایان گفت: با توجه به اینکه معاملات در بورس کالا به صورت کاملا شفاف و رقابتی صورت می پذیرد، تداوم رشد و توسعه بازارها و ابزارهای مبتنی بر طلا در بورس کالای ایران می‌تواند سرمایه های زیادی را به خود جذب کند و این موضوع پیامدهای مطلوبی را برای تشویق افراد به سرمایه گذاری و هدایت نقدینگی به بازارهای رسمی و امن خواهد داشت.

نخستین نماد قرارداد آتی شمش طلا با سررسید ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در تابلوی بازار مشتقه بورس کالای ایران (اینجا) درج شد که این معاملات از یکشنبه ۲۰ فروردین ماه آغاز می شود.

وجه تضمین قرارداد آتی شمش طلا که هر قرارداد آن معادل یک گرم طلاست، یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

بورس کالای ایران به منظور آشنایی هر چه بیشتر علاقه‌مندان به معاملات شمش طلا در بازار قراردادهای آتی، در روزهای چهارشنبه ۱۶ و شنبه ۱۹ فروردین از ساعت ۱۰ الی ۱۲ به صورت آنلاین کلاس آموزشی برگزار می کند.

ارسال نظر

تازه ها