کد خبر 148758

گزارش بورس 8 فروردین 1401

شاخص کل عجله‌ای برای رشد ندارد/ چهارمین روز معاملاتی 1402 هم در مدار سبز به پایان رسید

معاملات بازار سرمایه در روز جاری نوسانی دنبال شد ، در دقایقی خریداران برای خرید پرقدرت وارد می‌شدند و در دقایقی عقب‌نشینی می‌کردند اما با وجود این روند در پایان شاخص کل با افزایش به کار خود پایان داد و شاهد حرکت آهسته اما پیوسته رقم شاخص برای رسیدن به سقف تاریخی هستیم. در مجموع به نظر می‌رسد که بازار سرمایه بر ترس غلبه کرده و شاخص توان تثبیت در محدوده 2 میلیون واحدی را دارد. هرچند که پس از چند روز رشد متوالی دور از انتظار نیست که قیمت‌ها کمی تعدیل شود اما فعلا نیروهای صعودی که توسط خریداران اعمال می‌شود پرقدرت‌تر است.

شاخص کل عجله‌ای برای رشد ندارد/ چهارمین روز معاملاتی 1402 هم در مدار سبز به پایان رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در معاملات روز جاری شاهد افزایش قیمت در اکثر نمادهای بازار بودیم و در کلیت بازار خرید بر فروش ارجحیت داشت.

بعد از آنکه شاخص کل بورس به مدد صنایع فلزی و پالایشی از سد مقاومت۲ میلیون واحدی عبور کرد؛ دو روزی است که در بعضی از نمادهای اصلی این دو گروه شاهد اصلاحات جزئی هستیم و نقدینگی در بازار به سمت سایر صنایع سوق پیدا کرده است.

گروه‎های شیمیایی، مخابرات، بانک و صنایع کوچک نظیر غذایی، لاستیک و انتشارات در دو روز گذشته عملکرد بهتری از خود به جای گذاشتند و نقدینگی عمدتا در این صنایع در چرخش بوده است.   

به سبب چرخش نقدینگی به سمت صنایع کوچکتر، در روز جاری نیز همچون روز گذشته شاهد ثبت عملکرد به مراتب بهتری از سوی شاخص هم‎وزن به نسبت شاخص کل بورس بودیم. در روز جاری شاخص هم‌وزن با رشد حدود 2 درصدی همراه گردید؛ درحالیکه شاخص کل بورس، تنها افزایش ۰.۷۵  درصدی را به ثبت رسانید.

در جدال بین عرضه و تقاضا در معاملات روز جاری، عمدتا تقاضا برنده نبرد بود؛ اما در زمان‎هایی از معاملات به وضوح شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم. در نهایت، در پایان معاملات شاهد افزایش قابل توجه تقاضا در بازار بودیم و تعداد صف‎های خرید بازار به نسبت میانه ‌های بازار با افزایش دو برابری به بیش از ۲۰۰ نماد رسید.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با افزایش 15302 واحدی به 2 میلیون و 44 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 11752 واحدی رسیدن به رقم 610,012 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با رشد 236 واحدی به 25,000 واحد رسید.

تاپیکو، نوری، بوعلی در صدر مثبت‌سازان بورس قرار داشتند و نمادهای آریا، دی، صبا بیشترین اثرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

خودرو، فلزات اساسی و فرآورده نفتی به ترتیب با ارزش معامله 879 میلیاردتومان، 706 میلیارد تومان و 679 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

توسن،وبصادر، اخابر بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، خساپا، ثفارس بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بوده است.

جمع ارزش معاملات در بازار امروز برابر 49,791 میلیارد تومان بود که 20 درصد از آن یعنی برابر 10,054 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم  و صندوق های قابل معامله سهامی اختصاص داشت.

از مجموع 679 نماد فعال در بازار امروز ، 505 نماد با رشد قیمت در مدار مثبت معامله شدند که 187تای آن افزایش بیش از 4 درصدی داشت. 92 نماد با افت قیمت در مدار منفی قرار داشتند.

نمای پایانی بازار در روز سه‌شنبه هشتم فروردین 1401:

2023-03-28 13_40_48-Settings

*حاشیه بازار*

سفر هیاتی از بحرین به ایران

در راستای تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری روابط بین ایران و بحرین و تبادل هیات بین دو کشور، قرار است هیاتی از بحرین به ایران سفر کند.

منابع بحرینی به خبرگزاری اسپوتنیک در این ارتباط گفته‌اند که رئیس جمهور ایران قرار است به عربستان سفر کند و بعد از این سفر مذاکرات و سفرهای متقابلی میان مسئولان ایرانی و بحرینی انجام خواهد شد.

تجارت ۴۰۰ میلیون یورویی ایران و اتحادیه اروپا در یک ماه

یورواستات اعلام کرد صادرات اتحادیه اروپا به ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی ۷ درصد رشد کرد و مبادلات دو طرف در این ماه از ۴۰۰ میلیون یورو گذشت.

واریز ۶۰۳ همت سود جاری شرکت‌ها از طریق سجام

با توسعه زیرساخت‌های بازار سرمایه در سال گذشته و با الزام سازمان بورس به شرکت‌های بورسی و فرابورسی برای واریز سود از طریق سجام به‌طور خودکار و بدون نیاز به مراجعه حضوری، از مجموع ۸۴۱ هزار میلیارد تومان سود شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سال مالی ۱۴۰۰، بالغ بر ۶۰۳ همت از مبلغ مذکور که در سال گذشته به عنوان سود نقدی در مجامع تقسیم شده بود، از طریق سجام به حساب سهامداران واریز شد.

افزایش تعداد عرضه شرکت‌های جدید در بورس / عقب‌ماندگی بازار سهام جبران می‌شود

صبایی مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از افزایش تعداد عرضه‌های اولیه در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت:

عقب‌ماندگی بازار سهام در آینده بسیار نزدیک قابل جبران است و این بازار به تدریج متناسب با سایر بازارها رشد خواهد کرد.

با بازگشت بازار سهام به شرایط با ثبات، عرضه‌های اولیه باید با تمرکز بیشتری در سال جدید پیگیری شود؛ فلسفه وجودی بازار سرمایه، تامین مالی است که یکی از مهم‌ترین ابزارهای آن، عرضه اولیه است.

با توجه به چنین مساله‌ای عرضه‌های اولیه در سال ۱۴۰۲ با ورود تعداد شرکت‌های بیشتری در مقایسه با سالی که گذشت پیگیری خواهد شد.

آمریکا آماده‌ی حمله‌ی مجدد علیه مواضع نیرو‌های نزدیک به ایران در سوریه بود، اما کاخ سفید جلوی آن را گرفت

نیویورک‌تایمز نوشت: «با وجود آمادگی ارتش آمریکا برای حمله دوم به نیرو‌های تحت حمایت ایران در سوریه پس از حمله مجدد آنان به مواضع آمریکایی، کاخ سفید تصمیم گرفته که فعلا ادامه حملات تلافی‌جویانه را متوقف کند.» به نوشته این نشریه، هواپیما‌های جنگی ایالات متحده اواخر روز جمعه آماده انجام دور دوم حملات تلافی‌جویانه بودند، اما به گفته یک مقام ارشد ایالات متحده کاخ سفید جلوی آن را گرفت.

بن‌سلمان از تلاش‌های چین برای دستیابی به توافق با ایران قدردانی کرد

ولی‌عهد عربستان سعودی طی تماس تلفنی با رئیس‌جمهور چین، از تلاش‌های پکن برای دست‌یابی به توافق با تهران و توسعه روابط همسایگی ریاض قدردانی کرد.

سهام دولت در ۳ بانک برای اعطای سهام عدالت به جاماندگان کافی نیست

حسین قربان‌زاده با اعلام خبر درخواست لغو تصویب‌نامه تخصیص سهام عدالت به ۳.۵ میلیون جامانده گفت: این موضوع به ۳۵ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد درحالی که طبق تصویب‌نامه هیات وزیران قرار است ۲ درصد سهام بانک ملت، ۳ درصد از سهام بانک تجارت و ۲.۷ درصد سهام بانک صادرات مشمول این واگذاری شوند و باید گفت منابع در نظر گرفته شده، منابع مورد نیاز را پوشش نمی‌دهد.

به همین دلیل درخواست لغو آن از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی به هیات وزیران داده شده است.

 

ارسال نظر

تازه ها