کد خبر 148742

کارشناس بازار سرمایه:

جبران عقب‌ماندگی بورس در سال ۱۴۰۲/ مرکز مبادله زمینه‌ساز رونق سهام‌های دلاری می‌شود

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس نسبت به سایر بازارها در این سال بازدهی کمتری داشته و به اصطلاح از سایر بازارها جامانده به همین علت پیش بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۲ با رشد همراه شود.

جبران عقب‌ماندگی بورس در سال ۱۴۰۲/ مرکز مبادله زمینه‌ساز رونق سهام‌های دلاری می‌شود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از ایبنا، شاهین احمدی؛ کارشناس بازار سرمایه، در رابطه با روند شاخص در سال ۱۴۰۱ گفت: در سال گذشته چندین فاکتور تاثیر زیادی بر بورس گذاشت، این فاکتورها شامل عرضه خودرو در بورس کالا، تغییرات نرخ ارز و قیمت گذاری‌های مشترک در وزارت صمت می‌شود.

وی افزود: رشد سایر بازارها نسبت به بورس در سال گذشته باعث شد شاهد نوسان در بازار سرمایه باشیم و بورس به یک بازار نوسانی تبدیل شد تا شاخص بتواند سقف یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را رد کند و باز دوباره ریزش کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس به علت تورم و نوسان نرخ دلار که به شرکت‌ها سود می‌رساند سال نسبتا خوبی را در سال ۱۴۰۱ پشت سر گذاشت گفت: بورس نسبت به سایر بازارها در این سال بازدهی کمتری داشته و به اصطلاح از سایر بازارها جامانده به همین علت پیش بینی می‌شود که در سال ۱۴۰۲ با رشد همراه شود.

وی ادامه اداد: بانک مرکزی به این جمع بندی رسید که نمی‌توان برخی از کالاها را با نرخ نیمایی تامین کرد به همین علت برای تامین ارز برخی کالاها مرکز مبادله ارز و طلای ایران را راه اندازی کرد تا در این صورت برخی از شرکت‌ها ارز خود را در این مرکز عرضه کنند این عامل نیز در کنار تورم و جاماندگی بورس از سایر بازارها به رشد بازار سرمایه کمک می‌کند.

ارسال نظر

تازه ها