کد خبر 148589

واریز ۷ هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال ۱۴۰۱

طبق آخرین آمارها در سال ۱۴۰۱ با پیگیری‌های سازمان بورس و اوراق بهادار ۷ هزار میلیارد تومان سود رسوبی از سوی ۳۲۳ شرکت به حساب ۳۱.۵ میلیون سهامدار از طریق اطلاعات سامانه سجام (کاملا به صورت غیرحضوری) واریز شد.

واریز ۷ هزار میلیارد تومان از سودهای رسوبی به حساب سهامداران در سال ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ناشران بازار سرمایه سالانه مجمع عمومی خود را برای اتخاذ تصمیماتی از جمله میزان تقسیم سود نقدی برگزار می‌کنند؛ سودی که شامل حال سرمایه‌گذارانی می‌شود که روز برگزاری مجمع عمومی مالک سهام آن شرکت باشند.

طبق قانون تجارت، شرکت‌ها تا هشت ماه بعد از برگزاری مجمع عمومی فرصت دارند تا سود نقدی یا همان DPS) ) را به حساب سهامداران خود واریز کنند اما تا سال گذشته به دلایل مختلفی گاهی سهامداران موفق به دریافت سود سهام نقدی خود نمی‌شدند و این سودهای به اصطلاح رسوبی، در حساب شرکت‌ها می‌ماند.

یکی از اقدامات سازمان بورس در سال گذشته (که همچنان ادامه دارد)، پیگیری از ناشران برای واریز سودهای رسوبی سنوات گذشته به حساب سهامداران بود.

در سال 1401، پس از سال‌ها سودهای رسوب شده از طریق اطلاعات سامانه سجام و به صورت کاملا غیرحضوری به‌دست 31 میلیون و 500 هزار نفر رسید.

طبق آخرین آمارهای شرکت سپرده گذاری مرکزی تا نیمه اسفند ماه 1401، 7 هزار میلیارد تومان (7 همت) سود رسوبی از سوی 323 شرکت به حساب 31.5 میلیون سهامدار واریز شد. سودی که متعلق به 44 درصد از شرکت‌ها بوده است.

در این بین نماد «خاور» با پرداخت 906 میلیارد تومان، بیشترین میزان واریز سود را در بین شرکت‌ها داشت. نماد «شاروم» نیز با پرداخت سود به 5.1 میلیون نفر، رکورد شرکتی که به افراد بیشتری سود رسوبی پرداخت کرده است را از آن خود کرد.

ارسال نظر

تازه ها