کد خبر 148566

در سال ۱۴۰۱ رقم خورد؛

معامله ۶۸ هزار و ۱۲۵ دستگاه خودرو در بورس کالا/ منفعت ۲۵۴ همتی عرضه خودرو در بورس

آمارها نشان می‌دهد که مجموع سود خریداران نهایی خودرو از بورس کالا بالغ بر ۹۵ همت (هزار میلیارد تومان) بوده است. همچنین سود تولیدکنندگان از عرضه خودرو در بورس کالا ۱۵۸ همت بوده است.

معامله ۶۸ هزار و ۱۲۵ دستگاه خودرو در بورس کالا/ منفعت ۲۵۴ همتی عرضه خودرو در بورس

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با معامله ۶۸ هزار و ۱۲۵ دستگاه خودرو در بورس کالا (حدود ۵ درصد خودروهای تولیدی) در سال ۱۴۰۱، ۲۵۴ هزار میلیارد تومان منفعت به تولیدکنندگان و خریداران نهایی خودرو رسید و همین میزان نقدینگی از جیب دلالان خودرو خارج شد.

35028

عرضه خودرو در بورس کالا ابتکاری منحصر به فرد برای بازار خوردو در سال ۱۴۰۱ بود. ابتکاری که بیش از پیش، شفافیت را برای این بازار به ارمغان آورد.

اتاق شیشه‌ای بورس کالا به وضوح نشان داد که چند نفر، چگونه و با چه قیمتی خودرو را خریداری کردند؛ به طوری که با معامله ۶۸ هزار و ۱۲۵ دستگاه خودرو (حدود ۵ درصد خودروهای تولیدی) عرصه بر دلالان تنگ شد. آمارها نشان می‌دهد که مجموع سود خریداران نهایی خودرو از بورس کالا بالغ بر ۹۵ همت (هزار میلیارد تومان) بوده است.

منطق اقتصادی و تجربه تاریخی همواره نشان داده است که سود مصرف‌کننده نتیجه‌ای از سود تولیدکننده است و سود تولیدکننده یعنی دستوری نبودن قیمت‌ها که در نهایت منجر به افزایش عرضه و کیفیت محصول می‌شود.

بر همین اساس، سود تولیدکنندگان از عرضه خودرو در بورس کالا ۱۵۸ همت بوده است. بنابراین از ۴۱۴ هزار میلیارد تومان ارزش کل معاملات خودرو در بورس کالا در سال ۱۴۰۱، ۲۵۴ همت منفعت به تولیدکنندگان و خریداران نهایی خودرو رسید. همچنین دولت نیز ۱۴ همت مازاد درآمد شناسایی شده از طریق مالیات بر ارزش افزوده کسب کرد./سنا

ارسال نظر

تازه ها