کد خبر 148370

گزارش بورس 28 اسفند 1401

پایان خوش بورس در سال 1401/ در انتظار سرآغاز سبز

بازار سرمایه با وجود آنکه در مجموع سال 1401 بازدهی 37 درصدی را ثبت کرد و از تمامی بازارهای دارایی جاماند ، اما در روزهای پایانی غوغای سبزی برپا کرد و پایان خوش آن انتظارات و توقعات سرمایه‌گذاران برای سرآغاز سبز در سال آتی را بیشتر کرد. تعداد زیادی از کارشناسان معتقد هستند که بورس در سال آتی بازارهای دلار، طلا، مسکن و خودرو را جاخواهد گذاشت و بازدهی بیشتری در قیاس با آن‌ها به ارمغان خواهد آورد.

پایان خوش بورس در سال 1401/ در انتظار سرآغاز سبز

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آخرین روز معاملاتی بازار سرمایه هم به پایان رسید. در سالی که گذشت بورس در مجموع دو بازدهی خوب داشت ، یکی از اوایل سال آغاز و تا خرداد ادامه یافت و دیگری از اوایل آذر آغاز شد و همراه با افت و خیز تا پایان سال ادامه پیدا کرد. تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه می‌گویند بازدهی شاخص بورس در سال آتی بین 30 تا 60 درصد خواهد بود، از نظر آن‌ها مهم‌ترین دلیل عقب‌‌ماندگی بازار سهام از سایر بازارها عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و مداخله در ارز نیمایی بوده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود سهام بزرگ و دلاری در سال آینده بیشترین پتانسل رشد قیمتی را داشته باشند.

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

براساس آخرین نظرسنجی انجام شده توسط روزنامه دنیای‌اقتصاد، 91 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی بازار سرمایه را بازاری با بیشترین قابلیت رشد در سال آینده عنوان کرده‌اند که مهم‌ترین محرک آن نرخ ارز و پس از آن بازگشت اعتماد سهامداران است.

بر اساس مستندات اقتصادی، تورم در سال آینده می‌تواند تاثیر  بسزایی بر بازارها به ویژه بازارهای مالی داخلی داشته باشد. بنابراین بورس را باید تحت‌تاثیر افت شرایط اقتصادی، مستحق افزایش یا بازدهی بیشتر در بلندمدت دانست. به طوری که گفته می‌شود در سال آینده بورس سپر تورمی بسیار مناسبی خواهد بود. از این رو به عقیده کارشناسان این حوزه، پیش‌بینی می‌شود بازار سرمایه در میان‌مدت و بلندمدت افق مطلوبی داشته باشد. همچنین گفتنی است بورس تهران با قوی‌ترین محرک خود که ارز به حساب می‌آید، با تلنگر از آن و کمی تاخیر رشد خود را نمایان کند.

در بخشی از نظرسنجی دنیای‌اقتصاد درخصوص درصد رشد بورس در سال آینده، 64 درصد از شرکت‌کنندگان رشد 30 تا 60 درصدی را درنظر گرفته‌اند، 18 درصد گفته‌اند رشد بیش از 60 درصدی محتمل است و 18 درصد دیگر به بازدهی 0 تا 30 درصدی رای داده‌اند.

به این ترتیب رشد منفی برای تمامی صاحب‌نظران محتمل نبوده و دور از انتظار است.

گفته می‌شود اگر در سال‌های گذشته زمانی که زیر ساخت فنی آماده نبود، مردم به بورس دعوت نمی‌شدند و سهامداران حرفه‌ای در بازار معامله می‌کردند، قطعا مشکلاتی همچون رفتارهای توده‌‌وار در کنار تصمیمات هیجانی سرمایه‌گذاران هم در بورس و هم در بازارهای موازی آن همچون ارز و سکه پیش نمی‌آمد. اما وقتی عموم مردم به صورت مستقیم درگیر شدند، این چالش‌ها نیز ایجاد شد و مجبور بودند به تبع آن، بسته‌های حمایتی مختلفی ارائه دهند. بنابراین بسیاری از بسته‌های حمایتی که در دو سال اخیر به بازار ارائه شد عمدتا با رویکرد جبران زیان‌های سال 99 بود.  اما با بهبود نظارت‌های سازمان بورس اوراق بهادار تهران و همچنین جدیت در عملیاتی کردن برخی تصمیمات و سیاستگذاری به منظور بهبود شرایط بازار، سایه این هیجانات مردمی و بسته‌های دولتی از بورس کم‌تر شده و لذا پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد معقولی در بورس است.  باید خاطرنشان کرد که بهبود شرایط اقتصادی همواره به بهبود وضعیت بازار سرمایه منجر نمی‌شود. بزرگ‌ترین تهدید بازار سرمایه نحوه اتخاذ تصمیم دولتی است که همواره با کسری بودجه مواجه بوده و می‌تواند تمامی بازارها را تحت‌الشعاع قرار دهد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با افزایش 54,715 واحدی به 1 میلیون و 960 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 9779 واحدی با رسیدن به رقم 585,251 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افزایش 503 واحدی به 24,394 واحد رسید.

فولاد، فملی، فارس در صدر مثبت‌سازان بورس قرار داشتند و نمادهای بپاس، آریا، کگهر بیشترین اثرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

فلزات اساسی، خودرو، محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 1170 میلیاردتومان، 1035 میلیارد تومان و 619 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

فولاد، فملی، خساپا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و ختوقا، خزامیا، اتکام بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بوده است.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی قابل معامله در بازار امروز برابر 11,010 میلیارد تومان بود.

از 640 نماد فعال در بازار امروز، 423 نماد با افزایش قیمت معامله شدند که 155 نماد رشد بیش از 4 درصدی داشتند، 136 نماد در مدار منفی قرار داشتند.

نمای پایانی بازار در روز یکشنبه بیست و هشتم اسفند 1401:

2023-03-19 12_42_29-Settings

*حاشیه‌ی بازار *

روسیه: پیشنهاد جدی غرب برای خاتمه احتمالی جنگ را بررسی می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز شنبه اظهار داشت که روسیه «پیشنهادهای واقعاً جدی» کشورهای غربی و اوکراین را در مورد پایان احتمالی جنگ بررسی خواهد کرد.

«ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه  گفت: «ما بارها اعلام کرده‌ایم که پذیرای پیشنهادهای واقعا جدی غرب و اوکراین برای راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک خاتمه بحران هستیم، اما زبان اولتیماتوم برای ما غیرقابل قبول است.

آغاز معاملات «ربع سکه» در مرکز مبادله ایران از ۶ فروردین

از روز ششم فروردین معاملات ربع‌ سکه در سامانه معاملات مرکز مبادله ارز و طلای ایران آغاز می‌شود و اشخاص حقیقی جهت خرید ربع سکه، می‌توانند از روز بعد یعنی هفتم فرودین به صرافی‌های عضو مرکز مبادله ارز و طلای ایران که نسبت به خرید ربع سکه از مرکز اقدام کرده‌اند مراجعه کنند.

خریداران ربع سکه از مرکز مبادله صرفا کارگزاران این مرکز خواهند بود و عموم مردم می‌توانند با قیمت منتشر شده در سایت www.ice.ir (https://www.ice.ir/) ربع سکه را از صرافی‌های عضو خریداری کنند.

تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی آغاز شد

علی روستایی، مدیر تسویه معاملات کالایی سمات از آغاز تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی خبر داد و گفت: معاملات این اوراق به صورت دلاری و تسویه آن به صورت ریالی وبا نرخ ETS انجام می‌پذیرد که در سه روز ابتدایی ارزش تسویه معاملات نمادهای مربوطه بالغ بر ۲.۵۳۴ میلیارد ریال بوده است.

 

ارسال نظر

تازه ها