کد خبر 148364

آغاز تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی

علی روستایی، مدیر تسویه معاملات کالایی سمات از آغاز تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی خبر داد و گفت: معاملات این اوراق به صورت دلاری و تسویه آن به صورت ریالی و با نرخ ETS انجام می‌پذیرد که در سه روز ابتدایی ارزش تسویه معاملات نمادهای مربوطه بالغ بر ۲ هزار و ۵۳۴ میلیارد ریال بوده است.

آغاز تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیر تسویه معاملات کالایی سمات از آغاز تسویه معاملات ارزی گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی خبر داد و گفت: معاملات این اوراق به صورت دلاری و تسویه آن به صورت ریالی و با نرخ ETS انجام می‌پذیرد که در سه روز ابتدایی ارزش تسویه معاملات نمادهای مربوطه بالغ بر ۲ هزار و ۵۳۴ میلیارد ریال بوده است.

به نقل از سمات، علی روستایی مدیر تسویه معاملات کالایی سمات در خصوص آمار تسویه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا در ۲۴ روز ابتدایی اسفند ماه سال جاری اعلام کرد: در بازه زمانی مذکور، ارزش تسویه روزانه معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا شامل گواهی سپرده کالایی، اوراق سلف موازی استاندارد، اوراق گواهی ظرفیت، قراردادهای آتی بورس انرژی، معاملات برق مشتقه و صندوق های قابل معامله کالایی بیش از ۱۶۶ هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین در بازه زمانی یاد شده تسویه نهایی ۳ نماد «اوراق سلف موازی استاندارد شامل سحرا۰۲۲، سمتا۰۱۱ و سبرق ۰۲۱» به ارزش بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال توسط این شرکت انجام شد.

وی افزود: گواهی سپرده کالایی، اوراق بهاداری است که مؤید مالکیت دارندۀ آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده در انبار است.

لازم به ذکر است شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان متولی امور پیش و پس از معاملات در بازار سرمایه، از سال ۱۳۹۴ عملیات تسویه معاملات این ابزار را در بورس کالا بر روی نماد انواع کالاها «سکه طلا، زعفران، برنج، سیمان، شیشه، میلگرد فولادی» و ... انجام داده است.

در عین حال، معاملات گواهی سپرده کالایی نفت خام و میعانات گازی به عنوان نخستین نخستین گواهی سپرده کالایی بورس انرژی در ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد.

ارسال نظر

تازه ها