کد خبر 148190

گزارش بورس 24 اسفند 1401

قدرت نمایی خریداران در آخرین چهارشنبه سال / بورس در مدار صعود

سرانه خرید نسبت به فروش طی روزهای گذشته بهبود یافته و بدین ترتیب نسبت قدرت خریدار به فروشنده روند بهتری را طی کرده است، به نظر می‌رسد بازار توانسته روند نزولی را شکست دهد و انتظارات مثبت از آینده بازار سهام جایگزین ترس و تردیدها شده است. گروهی از تحلیلگران بازار اعتقاد دارند بازار سهام در سال آینده می‌تواند شروع سبزی را ثبت کند و علی‌الحساب برای بازه زمانی فروردین روند رو به رشد و سودآوری را پیش‌بینی می‌کنند.

قدرت نمایی خریداران در آخرین چهارشنبه سال / بورس در مدار صعود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کاهش ریسک‌ها در فضای سیاسی کشور، نوسان قیمت دلار در یک بازه زمانی مشخص ، بالا رفتن ارزش دارایی شرکت‌های بورسی و جاماندگی بازار سهام از سایر بازارها ،عواملی هستند که سبب شده تا انتظارات مثبت از بازار سرمایه افزایش یابد و پیش‌بینی یک روند سودآور برای بازار سرمایه مطرح باشد. در دو روز باقی مانده از سال جاری حتی اگر روند کاهشی هم باشد، فرصت خوبی برای خرید سهام به امید کسب سود در نخستین ماه بهار است.

چشم امید به بهتر شدن وضعیت بین‌المللی ایران

در بازارهای مالی انتظارات افراد اهمیت فراوانی دارد و قیمت‌ها بر اساس انتظارات شکل می‌گیرند. به همین دلیل متغیرهای داخلی و خارجی اثرگذار بر بازار نقش کلیدی در بازگشت پول به گردونه معالات سهامی ایفا می‌کنند. بر همین اساس صرفا ارزندگی قیمت‌ها و مثبت بودن برخی اتفاقات حول نمادها متاثر از عوامل نام‌برده قرار خواهد گرفت. در این میان اگر پیام مثبتی از فضای سیاسی مخابره شود با توجه به چشم‌انداز کاهشی قیمت ارز در کوتاه‌مدت، می‌تواند بازار سهام را به کانونی جذاب برای سرمایه‌گذاران تبدیل کند. همانطور که تصورات فعالان اقتصادی از آینده نیز می‌تواند بازار را منفی کرده یا با نوسان همراه کند.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با افزایش 38002 واحدی به 1 میلیون و 820 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 13162 واحدی با رسیدن به رقم 554,195 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افزایش 374 واحدی به 23,084 واحد رسید.

کچاد، شستا، وغدیر در صدر مثبت‌سازان بورس قرار داشتند و نمادهای آریا، فغدیر، شگویا بیشترین اثرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

خودرو، محصولات شیمیایی و چندرشته‌ای‌ها به ترتیب با ارزش معامله 796 میلیاردتومان، 566 میلیارد تومان و 390 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

فسوژ، شستا، رانفور بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و خودرو، وغدیر،وبملت بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بوده است.

ارزش معاملات در مجموع بازار امروز به 57859 میلیاردتومان رسید که 14 درصد از آن برابر 8034 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی قابل معامله اختصاص داشت.

نمای پایانی بازار در روز چهار‌شنبه بیست و چهارم اسفند 1401:

2023-03-15 12_36_54-بعد معاملات جدید [Recovered] (2) [Recovered].ai_ @ 38 % (RGB_Preview)

*حاشیه‌ی بازار *

تولید و قیمت نفت ایران افزایش یافت

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد:

قیمت سبد نفتی این سازمان در ماه فوریه ۲۰۲۳ با ۲۶ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۸۱ دلار و ۸۸ سنت در هر بشکه رسیده است.

همچنین تولید نفت ایران در فوریه سال ۲۰۲۳ با رشد ۱۷ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه در روز رسیده است. ایران در ماه ژانویه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

شمخانی به امارات می‌رود

دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در این سفر با همتای اماراتی دیدار و درباره وضعیت مذاکرات احیای برجام، رفع تحریم و سایر مسائل امنیتی_سیاسی دوجانبه گفت‌وگو خواهدکرد.

یک منبع آگاه عربی که نخواست نامش فاش شود، به امواج مدیا گفت: «برنامه سفر [شمخانی] به امارات از قبل وجود داشت و  قرار بود دو هفته پیش انجام شود، اما به دلیل توافق با چین به تعویق افتاد». تاریخ دقیق سفر آینده نامشخص است.

تصویب اصلاحات آیین‌نامه اجرایی مولدسازی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا

قربان‌زاده، رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اصلاحات آیین‌نامه اجرایی مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت را پس از بحث و تبادل نظر تصویب کردند.

سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی به ۴۲ درصد افزایش یافت

به منظور تامین نظر شورای نگهبان، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز به ۴۲ درصد افزایش یافت و برخی مصوبات نفتی نیز اصلاح شد.

مجوز مجلس به بانک مرکزی برای فروش ارز حذف شد

نمایندگان مجلس بند مربوط به مجوز مجلس به بانک مرکزی برای فروش ارز به نرخ حداکثر دو درصد کمتر از میانگین نرخ ارز صادراتی را از بودجه حذف کردند.

ارسال نظر

تازه ها