کد خبر 148140

گزارش بورس 23 اسفند 1401

افزایش اندک رقم شاخص بورس / تکلیف پول‌های سرگردان بازار چه می‌شود؟

در بیست و سومین روز از اسفندماه شاهد افزایش اندک رقم شاخص کل بورس بودیم ، افزایشی که به زحمت برخی از نمادهای بزرگ حاصل شد ، وضعیت کلی بازار دربرگیرنده نوسانات مثبت و منفی بود.

افزایش اندک رقم شاخص بورس / تکلیف پول‌های سرگردان بازار چه می‌شود؟

سردرگمی در بورس

نمی‌توان سردرگمی بازار در این روزها نادیده گرفت. از یک طرف افت قیمت دلار از نظر روانی بر سرمایه گذاران اثر گذاشته و برخی تصور می کنند بورس به دلیل افت قیمت دلار باید منفی شود، از طرف دیگر برخی از تحلیلگران معتقدند که بورس هنوز خودش را با دلار 40 هزار تومانی هم تطبیق نداده و هنوز جای رشد وجود دارد تا بورس عقب ماندگی خود نسبت به دلار 40 هزار تومانی را جبران کند.

از دید این دسته از تحلیلگران، افت اخیر قیمت دلار اثری روی بورس ندارد و بازار سهام همچنان باید رشد کند تا عقب ماندگی اش نسبت به سایر بازارها جبران شود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با افزایش 1355 واحدی به 1 میلیون و 782 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن افزایش 1927 واحدی با رسیدن به رقم 541,032 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با افزایش 1 واحدی به 22,708 واحد رسید.

شستا، اخابر، رمپنا در صدر مثبت‌سازان بورس قرار داشتند و نمادهای گلدیرا، دماوند، دی بیشترین اثرگذار مثبت بر شاخص فرابورس بودند.

خودرو، محصولات شیمیایی و انبوه‌سازی به ترتیب با ارزش معامله 617 میلیاردتومان، 422 میلیارد تومان و 219 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

اخابر، سصفها، گلدیرا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و سباقر ، خبنیان، خزامیا بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بوده است.

ارزش معاملات در مجموع بازار امروز به 53732 میلیاردتومان رسید که 13 درصد از آن برابر 6718 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی قابل معامله اختصاص داشت.

نمای پایانی بازار در روز سه‌شنبه بیست و سوم اسفند 1401:

 

*حاشیه‌ی بازار *

پرداخت سود سهام عدالت شرکت‌های غیربورسی، همراه با بورسی‌ها

مجید عشقی گفت: سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت نیز با سود شرکت‌های بورسی سهام عدالت پرداخت خواهد شد.در حال مذاکره برای دریافت سود شرکت مخابرات که دوره قبل نیز واریز نشده، هستیم؛ البته ممکن است واریز نکنند، اما پیگیر هستیم.

آمریکا: برجام بر پایه اعتماد نبود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: برجام بر پایه اعتماد نبود بلکه این توافق، بر پایه نظارت و اقدامات راستی آزمایی بوده است.

زمانی که دولت پیشین آمریکا تصمیم گرفت از برجام خارج شود ایران نیز برنامه هسته ای خود را گسترش داد به شکلی که برای ما، منطقه و جهان خطرناک است.

چند ماهی است بازگشت به برجام در دستور کار نیست و ایران فرصت بازگشت به برجام را از بین برد.

ما اغلب با دروغهای مقامات ارشد تهران مواجه می‌شویم و این موضوع جدیدی نیست.

این اظهارات به سرنوشت خانواده های آمریکایی هایی مربوط می شود که در ایران چندین سال است به صورت غیرقانونی زندانی هستند.

ما به صورت خستگی ناپذیر برای آزادی این سه آمریکایی زندانی در ایران تلاش میکنیم و به ایرانی ها در موقعیت های مختلف اعلام کرده ایم که آزادی این آمریکایی ها در اولویت ما قرار دارند.

موافقت اصولی احداث ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید صادر شد

مجری طرح احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه با اشاره به استقبال صنایع از طرح احداث حداقل ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی (سیکل ترکیبی) و تجدیدپذیر، گفت: تاکنون برای ۳۴ شرکت به میزان ۱۵ هزار مگاوات موافقت اصولی صادر شده است.

حدود ۱۰ هزارمگاوات ناترازی برق تابستانی ۱۴۰۲

دبیر سندیکای صنعت برق اظهار کرد: میزان ناترازی برق در تابستان ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۵ هزار مگاوات بود که در صورت تحقق برنامه‌های وزارت نیرو در به‌مدار آمدن ظرفیت‌های جدید تولید برق، به‌صورت خوشبینانه، با ناترازی ۱۰ هزار مگاواتی در تابستان ۱۴۰۲ مواجه‌ایم.

فضای مالی صنعت برق در سال آینده فقط پوشش دهنده هزینه‌ها و تورم است و بعید به نظر می‌رسد توسعه زیرساختی صنعت برق آنچنان که پیش نیاز است اتفاق بیفتد.

 

ارسال نظر

تازه ها