کد خبر 148029

گزارش بورس 21 اسفند 1401

سایه سنگین توافق ایران و عربستان بر سر بازار سرمایه / چرا بورس ریزشی شد؟

بازار سرمایه از سال 99 تاکنون در بی‌ثبات‌ترین حالت ممکن قرار داشته و با اخبار مثبت و منفی در جهت افزایش و کاهش حرکت کرده است. هرچند که معاملات در چند روز گذشته چنگی به دل نمیزند اما با کاهش قیمت دلار ، ارزش دلاری بازار سرمایه از سقف سال 99 شکسته شده است و احتمال اینکه در بازه میان‌مدت بازدهی بازار سرمایه نسبت به دلار پیشی بگیرد افزایش یافته است. بازار سرمایه همیشه به اخبار منفی بیش‌واکنشی قابل توجهی نشان می‌دهد ، پدیده‌ای که در این روزها هم شاهد آن هستیم، اما با تخلیه هیجانات و ثبات شرایط به نظر می‌رسد بازار سرمایه مسیر خوبی را پیش‌رو داشته باشد.

سایه سنگین توافق ایران و عربستان بر سر بازار سرمایه / چرا بورس ریزشی شد؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، واکنش بورس به اخبار از سرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان و هم‌چنین گمانه‌زنی‌ها درخضوض افزایش احتمال احیای مذاکرات برجام کاملا منفی بود ، اما براساس عقیده برخی از کارشناسان بسیاری از صنایع بورسی به عنوان صنایع کامودیتی‌محور وابسته به نرخ دلار هستند و مطمئنا با ادامه روند نزول دلار، بورس نیز در کوتاه مدت واکنش منفی نشان خواهد داد اما پس از به تعادل رسیدن قیمت دلار و بهبود روابط بین‌المللی شرایط مثبتی برای بازار سرمایه پیش خواهد آمد که باید منتظر آن باشیم و این روزهای منفی را فرصت مناسب برای خرید تلقی کنیم.

 در روز جاری حتی نمادهای گروه بانکی که روز گذشته برخلاف سایر نمادها در مسیر صعودی حرکت کرده بودند نیز وارد مدار منفی شدند و به نظر می‌رسد فعلا زور جوی که بر بازار حاکم شده بیشتر از هرگونه تحلیل منطقی‌ای است.

چه چیزی در انتظار بازار سرمایه است؟

در یک ماه اخیر، فضای اقتصادی و بازارهای داخلی کشور آبستن فعل و انفعالات مختلفی بوده‌است. از یک‌سو قیمت اسکناس آمریکایی تحت‌تاثیر دور‌شدن هرچه بیشتر از احتمال دستیابی به توافق و تقویت چشم‌‌‌‌‌انداز انتظارات تورمی به‌صورت افسارگسیخته در بازار غیررسمی افزایش پیدا کرد و در جریان کانال شکنی‌‌‌‌‌های متوالی تا نزدیکی‌‌‌‌‌های ابرکانال ۶۰‌هزار‌تومان نیز پیشروی داشت، این موضوع سبب شعله‌‌‌‌‌ور‌شدن آتش زیر‌خاکستر در بازارهای دارایی کشور شد و قیمت سکه به بیش از ۳۰‌میلیون‌تومان رسید ‌و افزایش قیمت‌های عجیب و غریب در سایر بازارها مثل بازار خودرو و مسکن نیز به‌وضوح قابل‌ردیابی بود، اما نکته‌‌‌‌‌ای که در این اثنا وجود دارد این است که در بازارهای مالی معمولا انتظارات نسبت به آینده تعیین‌کننده روند و جهت بازارها هستند و با ظهور کوچک‌ترین نشانه‌‌‌‌‌های تغییر احتمالی وضعیت در آینده، نماگرهای بازارها نیز تغییر‌جهت می‌دهند. اتفاقی که در روزهای اخیر واقع شد و پس از سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و گفت‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌گو با طرف‌‌‌‌‌ایرانی و انتشار اخبار مثبت و امیدوارکننده از این گفت‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌گوها و پس از آن با خبرهایی که از پایان بن‌‌‌‌‌بست دیپلماتیک ایران و عربستان مخابره شد، باعث‌شده که امیدواری‌‌‌‌‌ها به بهبود شرایط و وضعیت در آینده افزایش یابد و به موازات این موضوع دلار نیز از قله تاریخی خود تقریبا ۲۵‌درصد افت قیمتی داشته است. این روزها در بازار طلا و سکه نیز شاهد کاهش قیمت‌ها و فشار فروش در این بازار نیز هستیم. قضایای فوق به نحو مطلوبی اثر انتظارات را بر شعله‌‌‌‌‌ور‌شدن آتش انتظارات تورمی و تب داغ خرید دارایی در بازارهای مختلف و سپس فروکش‌کردن آن با توجه به بهبود چشم‌‌‌‌‌انداز و اخبار را نشان می‌دهد. اکنون بازار سهام با دو نگاه در روزهای آتی خود روبه‌‌‌‌‌رو است. از یک‌سو احتمال تحت‌فشار قرارگرفتن قیمت سهام ناشی از افت بهای دلار در بازار غیررسمی وجود دارد و از طرف دیگر دستیابی به توافق در بلندمدت برای بازار سهام بیشترین عایدی را در بین بازارهای دارایی کشور خواهد داشت. حال باید دید که نیروی کدام‌یک از این عوامل بیشتر خواهد بود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با کاهش 33573 واحدی به 1 میلیون و 783 هزار واحد رسید، شاخص هم‌وزن کاهش 9621 واحدی با رسیدن به رقم 539,638 واحد را تجربه کرد و شاخص فرابورس با کاهش 365 واحدی برروی 22,718 واحد ایستاد.

فولاد، فارس، شستا، کگل، تاپیکو، نوری منفی‌سازان اصلی بورس و بپاس، زاگری، شگویا، فغدیر، آریا منفی‌سازان اصلی فرابورس بوده‌اند.

خودرو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 696 میلیارد تومان، 380 میلیاردتومان و 376 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی در بازار امروز به 6771 میلیارد تومان رسید که 21 درصد از کل معاملات امروز بوده است.

در بازار امروز 626 نماد فعال وجود داشت که 102 نماد در مدار مثبت و 492 نماد در مدار منفی معامله شدند. از میان نمادهای منفی 154تای آن‌ها افت بیش از 4 درصدی داشتند.

نمای پایانی بازار در روز  یکشنبه 21 اسفند 1401:

1401-12-21 12_37_08-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

معاملات گواهی سپرده نفت خام از ۲۲ اسفند

گواهی سپرده نفت خام امروز با حضور وزیر نفت و وزیر اقتصاد راه‌اندازی و از روز دوشنبه در بورس انرژی ایران قابل معامله می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:دارنده گواهی سپرده نفت، مالک فیزیک نفت خام خواهد بود

محسن خجسته مهر گفت:

امروز از یک پدیده ارزشمند که سال‌ها یک آرزو در کشور بود را محقق خواهیم کرد.

ایجاد یک بازار داخلی برای فروش نفت و اتکا به ظرفیت‌های بخش خصوصی سرآغازی برای اصلاح آسیب‌های پیشین در فروش نفت بود و از همکاری بازار سرمایه برای تحقق این امر صمیمانه قدردانیم.

بیش از ۳ هزار ساعت در وزارت نفت روی این موضوع کار شده و وزیر محترم نفت نیز راسا در این خصوص حمایت کردند.

این ابزار، یک ابزار خلاقانه و جدید است و دارندگان این اوراق، مالک فیزیک نفت خام خواهند بود.

ایران: از سرگیری روابط با عربستان، دستیابی به آتش‌بس در یمن را سرعت می‌بخشد

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد:به نظر می‌رسد از سرگیری روابط سیاسی میان ایران و عربستان، دستیابی به آتش بس در یمن، آغاز گفتگوهای مردمی یمن و تشکیل یک دولت ملی فراگیر در این کشور را سرعت می‌بخشد.

شورای نگهبان ایرادات بودجه را به مجلس فرستاد

«میرتاج الدینی» عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس گفت: شورای نگهبان تعداد زیادی از ایرادات خود را درباره لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس ارسال کرده است و قرار شد این ایرادات فردا در کمیسیون تلفیق بررسی شود و سپس در روز سه شنبه در صحن علنی مجلس بررسی و به شورای نگهبان ارسال شود.

صادرات نفت ایران به بالاترین سطح ۴ سال اخیر رسید

وزیر نفت اظهار کرد:از سال ۱۳۹۷ به بعد، امروز بالاترین میزان فروش نفت را داریم. امسال ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ نفت صادر کردیم.همچنین میزان صادرات گاز امسال نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است. صادرات LPG نیز نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

سال آینده قرارداهای آتی و اختیار معامله نفت خام نیز راه‌اندازی می‌شود

علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: در سال آینده با برنامه‌ریزی صورت گرفته برآنیم تا علاوه بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام، با همکاری شرکت ملی نفت و با توجه به پذیرش قراردادهای آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قراردادها را برای فعالین برقرار کنیم و در گام بعدی از قراردادهای اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد.

واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا پایان اسفند

وزیر اقتصاد خبر داد:️ سازمان بورس در حال پیگیری واریز سود از سه شرکت باقی مانده است. امیدواریم تا پایان اسفند مرحله دوم واریز سود سهام عدالت انجام شود.

طی یکی دو روز آینده سه شرکت پالایش نفت بندر عباس، مجتمع فولاد مبارکه و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس سود را واریز می‌کنند و سپس مرحله دوم سود سهام عدالت برای دارندگان واریز خواهد شد.

 

ارسال نظر

تازه ها