کد خبر 148022

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

جمع آوری سرمایه های خرد با گواهی سپرده شمش طلا/ ۱۱۰ میلیون تن کالا در بورس کالا معامله شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح معاملات شمش طلا در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران گفت: طلا یکی از ابزارهای جذاب برای سرمایه گذاری محسوب می شود و در این بین یکی از حلقه های مفقوده ابزارهای مالی در بحث شمش طلا بود و خوشحالم با اراده ای که در وزارت صمت و بورس کالا وجود داشت توانستیم معاملات گواهی سپرده شمش طلا را افتتاح و راه اندازی کنیم.

جمع آوری سرمایه های خرد با گواهی سپرده شمش طلا/ ۱۱۰ میلیون تن کالا در بورس کالا معامله شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح معاملات شمش طلا در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران ضمن اشاره به رکورد های صورت گرفته در بورس کالا طی سال جاری گفت: رکوردهای بسیار خوبی در این بازار به ثبت رسیده و ارزش معاملات آن در سال جاری هزار همت و حجم معاملات آن بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع کالاها در این بازار بوده است.

مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح معاملات شمش طلا در بازارهای مالی و مشتقه بورس کالای ایران گفت: طلا یکی از ابزارهای جذاب برای سرمایه گذاری محسوب می شود و در این بین یکی از حلقه های مفقوده ابزارهای مالی در بحث شمش طلا بود و خوشحالم با اراده ای که در وزارت صمت و بورس کالا وجود داشت توانستیم معاملات گواهی سپرده شمش طلا را افتتاح و راه اندازی کنیم.

عشقی افزود: بورس کالا به عنوان یک بازار شفاف و کارا در سالیان گذشته نقش مهمی در مبادلات کالاها به خصوص کالاهای صنعتی مختلف بازی کرده و در حوزه محصولات پتروشیمی و صنایع فلزی و کشاورزی نقش محوری داشته و به عنوان یک بازار رقابت پذیر توانسته به نقش خود عمل کند.

عشقی ادامه داد: رکوردهای بسیار خوبی در این بازار به ثبت رسیده و ارزش معاملات آن در سال جاری هزار همت و حجم معاملات آن بیش از ۱۱۰ میلیون تن انواع کالاها در این بازار بوده است.

وی اظهار کرد: زمانی که کالایی در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد منافع بسیار زیادی دارد چراکه کاملا قابل ردیابی است و دو طرف عرضه، تقاضا و قیمت قابل رصد و نظارت است لذا بورس کالا یکی از ابزارهای قوی است برای سیاست گذار که می تواند با استفاده از آمار و اعدادی که از این بازار استخراج می کند برای آینده برنامه ریزی کند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت کالاها ناشی از اشکال در بخش عرضه، تقاضا یا مولفه های موجود در بازار است گفت: بورس کالا مانند دماسنجی عمل می کند که می توان با بررسی متغیرهای موجود در این بازار به کمک تنظیم بازار آمد.

به گفته عشقی می توان از این ابزار برای تنظیم بازار کالاها استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه همکاری های خوبی با ذی نفعان بازار طلا از گذشته وجود داشته گفت: با همکاری بانک مرکزی اوراق سلف سکه بانک مرکزی منتشر شد و بخشی از نیاز بازار را پاسخ داد و فروش ربع سکه و تمام سکه از طریق ابزارهای بورس کالا برای تعادل بازار صورت گرفت و سبب شد گام دیگری در این راستا برداشته شود.

عشقی ضمن تاکید بر این نکته که معضل معادن طلا، فروش این معادن است گفت: از طرفی درخواست زیادی برای طلا در بازار وجود دارد لذا با همکاری وزارت صمت و بورس کالا ابزار گواهی سپرده شمش طلا راه اندازی شد تا در قطعات کوچک سرمایه گذاران و مردم عادی سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: با این اقدام نه تنها به تولیدکننده شمش طلا کمک می شود بلکه ذخایر طلای کشور نیز حفظ می گردد و مانع ورود سرمایه ها در بازار های موازی می شود. از سوی دیگر می توان بر این بازار به راحتی نظارت داشت و افرادی که شمش را خریداری کرده قابل رصد هستند. گواهی شمش به عنوان یک ابزار مالی شناخته شده و این ابزار مالی به صورت حتی الکترونیک می تواند در بحث توثیق استفاده شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: با تکمیل این زنجیره بحث جمع آوری سرمایه های خرد مردم رقم خورده و فراهم می شود.

وی گریزی به بحث خودرو نیز داشت و اظهار کرد: تصمیماتی که در حوزه خودرو طی چند سال اخیر انجام شده سبب عدم توسعه این بخش و کاهش کیفیت محصولات گردید که دود آن به چشم مردم رفته است در نتیجه یکی از پیشنهادات عرضه در بورس کالا بود.

وی اشاره ای به صندوق های کالایی در صنایع فلزی نیز داشت و گفت: پیشنهادی در این زمینه در بورس کالا در حال جمع بندی است تا واحدهای این صندوق ها در بازار ارایه شود و خرید و فروش و مالیات این کالاها را مدیریت کنیم.

ارسال نظر

تازه ها