کد خبر 147796

مخالفت مجلس با افزایش نرخ نفت گاز تحویلی به معادن، صنایع معدنی و صنایع بالادستی نفت و گاز

نمایندگان مجلس در بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با تعیین میزان متوسط قیمت نفت گاز تحویلی به معادن، صنایع معدنی و صنایع بالادستی نفت و گاز مخالفت کردند.

مخالفت مجلس با افزایش نرخ نفت گاز تحویلی به معادن، صنایع معدنی و صنایع بالادستی نفت و گاز

مجلس در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1402 با چند مورد دیگر و مربوط به  تعدیل نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها و واریز منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات پالایشگاه‌ها به حساب سازمان هدفمندی یارانه موافقت کرد.

براساس این گزارش، طبق جزء یک بند الف تبصره 14 ماده واحده، دولت مجاز است جهت حمایت از صنایع، نسبت به تعدیل نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها و سوخت صنایع مشروط به عدم کاهش منابع در صدر این جزء اقدام کند.

همچنین طبق بند ج ، منابع ارزی این تبصره بلافاصله توسط شرکت های تابعه وزارت نفت به حساب ارزی افتتاح شده توسط خزانه‌داری نزد بانک مرکزی به نام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها واریز و به محض وصول توسط بانک مرکزی به نرخ میانگین نرخ ارز صادراتی، تسعیر و مستقیماً به حساب ریالی سازمان یاران ها واریز می‌‌شود.

دربند د هم واحده آمده است: 100 درصد منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات پالایشگاه ها بر اساس برنامه تولید منابع این تبصره به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌ها واریز شود. در‌صورت کاهش تولید ‌فراورده‌های اصلی نسبت به برنامه تولید، وزارت نفت از طریق شرکت های تابعه ‌با دریافت و فروش ‌فراورده‌های ویژه از پالایشگاه ها، مقادیر کسری را جبران می‌کند.

طبق بند هـ و و هم معادل ‌حق‌العمل جایگاه‌های عرضه ‌فراورده‌های نفتی، سی.ان.جی سهمیه اعتباری بنزین در منابع و مصارف این تبصره محاسبه نشده و مبالغ حسب مورد از محل فروش سوخت برداشت می‌شود. هزینه‌های انتقال، ذخیره سازی و پخش ‌فراورده‌های نفتی و حمل و نقل جاده‌ای ‌فراورده‌های نفتی (نفتکش ها) از سرجمع فروش قبل از واریز به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌ها قابل پرداخت است.

طبق جزء 2 بند الف هم منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین نسبت به قیمت قبل از سهمیه‌بندی در سال 1398، مشمول عوارض و مالیات بر ارزش‌افزوده و سهم 14.5 درصد شرکت ملی نفت ایران نمی‌شود.

در جزء 3  نیز عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از فروش حامل های انرژی موضوع بند الف ماده 26 قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و پرداختی‌های (مصارف) این تبصره پس از وصول، ظرف یک‌ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می‌شود.

 

ارسال نظر

تازه ها