کد خبر 146908

در چهارمین هفته بهمن ماه در فرابورس؛

ارزش معاملات ETF به بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسید

در جریان معاملات آخرین هفته بهمن ماه، بیش از ۲۳.۵ میلیارد ورقه دارایی مالی مبادله شد که اگرچه این متغیر با افت ۱۴ درصدی نسبت به هفته سوم بهمن همراه بود اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۰ درصدی را نشان داد.

ارزش معاملات ETF به بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در جریان معاملات منتهی به ۲۸ بهمن ماه، فرابورس ایران میزبان داد و ستدهایی به ارزش افزون بر ۲۶۸ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش از آن بدون تغییر ماند.

به نقل از فرابورس ایران، در جریان معاملات آخرین هفته بهمن ماه، بیش از ۲۳.۵ میلیارد ورقه دارایی مالی مبادله شد که اگرچه این متغیر با افت ۱۴ درصدی نسبت به هفته سوم بهمن همراه بود اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۰ درصدی را نشان داد. در ۴ روز معاملاتی این هفته، ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با تجربه رشد ۳۸ درصدی به ۱۰ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان رسید که همچنین نشانگر رشد ۱۸۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود.

ارزش معاملات خرد فرابورس در هفته‌ای که ۴ روز معاملاتی داشت بالغ بر ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود. در این میان و در هفته‌ای که «غدانه» در میان سبزپوشان بازار حضوری پررنگ داشت؛ گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر» ۱۲ درصد از ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در مجموع این گروه در کنار «انبوه‌سازی، املاک و مستغلات»، «سرمایه‌گذاری‌ها»، «محصولات شیمیایی» ۴۰ درصد از ارزش معاملات خرد را به ثبت رساندند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته اخیر با تغییر مالکیت نزدیک به ۲ هزار میلیارد تومان سهم در بازار اول، بیشترین ارزش معاملات سهام در این بازار رقم خورد و اگرچه رقم ارزش معاملات این بخش با افت همراه شده اما در میان دیگر بازارها با افت کمتری روبرو شد. در ۴ روز معاملاتی هفته پیش همچنین بیش از یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داد و ستد در بازار دوم و افزون بر یک هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان معامله در بازار پایه رقم خورد.

در هفته منتهی به ۲۸ بهمن ماه بیش از ۱۱.۴ میلیارد ورقه دارایی مالی اعم از اوراق مالی اسلامی و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس مبادله شد که از رشد ۳۱ درصدی این متغیر نسبت به هفته پیش از آن حکایت داشت. همچنین ارزش معاملات این بازار با رسیدن به رقم بیش از ۲۶۲ هزار میلیارد تومان، افزایش ۰.۷۲ درصدی را ثبت کرد.

در هفته‌ای که پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه ارغوان در آن ادامه یافت، ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به افزون بر ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید که علاوه بر رشد ۳۸ درصدی نسبت به هفته سوم بهمن از افزایش ۱۸۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت داشت.

در ۴ روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل فرابورس به عنوان نماگر اصلی کار خود را با بازدهی منفی ۱.۸ درصد در سطح ۱۹ هزار و ۹۱۳ واحد به پایان رساند. ارزش بازار فرابورس نیز در این مدت بدون تغییر روی ۱.۹ میلیون میلیارد تومان ایستاد.

ارسال نظر

تازه ها