کد خبر 146906

رضایتی:

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال ۱۴۰۲ قطعا ارزان‌تر خواهد بود

مدیرعامل شرکت سبدگردان ثروت پویا گفت: سقف ۵ هزار تومانی برای خوراک پتروشیمی‌ها در زمستان سال ۱۴۰۰ تعیین شد و نرخ دلار نیمایی از آن زمان تاکنون افزایش قابل توجهی داشته است. ضمن اینکه با فرض دلار ۴۰ هزار تومانی هم خوراک پتروشیمی‌ها به سقف ۷ هزار تومان نخواهد رسید. بنابراین قطعاً نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بصورت دلاری در سال ۱۴۰۲ ارزان‌تر از امسال خواهد بود.

نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در سال ۱۴۰۲ قطعا ارزان‌تر خواهد بود

مهدی رضایتی، مدیرعامل شرکت سبدگردان ثروت پویا بیان کرد: اگرچه در حال حاضر نرخ خوراک پتروشیمی‌های ما از نرخ‌ هاب‌های تولیدکننده در آمریکا و کانادا بالاتر است؛ اما نکته اینجاست که با توجه به افزایش نرخ ارز از سال گذشته تاکنون، حتی افزایش سقف نرخ خوراک پتروشیمی ها از ۵ هزار تومان به ۷ هزار تومان ریسک جدیدی به صنعت پتروشیمی تحمیل نخواهد کرد و سهم‌های پتروشیمی ریسک بالا بودن نرخ خوراک را از سال گذشته در خود لحاظ کرده‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: در نظر داشته باشید که سقف ۵ هزار تومانی برای خوراک پتروشیمی‌ها در زمستان سال ۱۴۰۰ تعیین شد و نرخ دلار نیمایی از آن زمان تاکنون افزایش قابل توجهی داشته است. طبق فرمول، با دلار ۴۰ هزار تومانی هم به سقف ۷ هزار تومان نخواهد رسید. بنابراین قطعاً نرخ خوراک پتروشیمی ها به صورت دلاری در سال ۱۴۰۲ ارزان‌تر از امسال خواهد بود.

وی ادامه داد: ضمن اینکه افزایش احتمالی نرخ ارز در سامانه نیما، نقطه مثبتی پیش روی بازار سرمایه ماست که این اتفاق مثبت هنوز در سهم ها دیده نشده است. اگر شرایطی فراهم شود که نرخ ارز در سامانه نیما افزایش یابد یا شرکت‌های پتروشیمی هم بتوانند حداقل بخشی از درآمدهای ارزی خود را در بازار توافقی عرضه کنند، حتما شاهد رشد سودآوری پتروشیمی‌ها خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به معاملات بورس کالا گفت: علاوه بر این‌ها، معاملات بورس کالا به خصوص در گروه محصولات فولادی نشان می‌دهد نرخ ارز در بازار آزاد به مرور روی قیمت محصولات صنایع نیز تاثیرگذار خواهد بود.

رضایتی در خاتمه تصریح کرد: بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی عقب‌ماندگی زیادی دارد و با توجه به وضعیت بازار ارز می‌توان امیدوار بود این عقب‌ماندگی در ماه‌های آینده جبران شود. از منظر تحلیلی سهم‌های گروه فلزات اساسی (فولادی و مس) که نسبت P/E بطور میانگین ۳ دارند، جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاری دارند. سهم های گروه پتروشیمی هم با دلار ۴۰ هزار تومانی، P/E میانگین ۵ داشته و پتانسیل رشدی معقول خواهند داشت./سنا

ارسال نظر

تازه ها