کد خبر 146565

رشد ۷.۷ درصدی تولید صنایع بورسی در آذر ۱۴۰۱

میزان تولیدات صنایع بورسی در دی ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است. در گزارش های این پژوهشکده برای سال ۱۴۰۱، نرخ ۷.۷ درصد بالاترین رشد ماهانه نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

رشد ۷.۷ درصدی تولید صنایع بورسی در آذر ۱۴۰۱

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، براساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، میزان تولیدات صنایع بورسی در دی ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش داشته است. در گزارش های این پژوهشکده برای سال ۱۴۰۱، نرخ ۷.۷ درصد بالاترین رشد ماهانه نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

بیشترین رشد مربوط به تولید بخش خودرو و قطعات با ۲۸.۸ درصد، منسوجات با ۱۸.۳ درصد، ماشین آلات و تجهیزات با ۱۵ درصد و فرآورده های نفتی با ۹.۳ درصد می شود.

کمترین رشد در این ماه هم متعلق به صنایع غذایی با منفی ۴.۸ درصد و لاستیک و پلاستیک با منفی یک درصد است. البته تغییرات تولید در دی ماه در مقایسه با آذر ماه نشان می دهد میزان تولید صنایع غذایی در دی ماه امسال جهش ۲۵.۱ درصدی نسبت به ماه قبل داشته است. 

در مجموع به دلیل قطعی گاز برخی صنایع میزان تولیدات صنایع بورسی در دی ماه امسال نسبت به آذر ماه امسال ۰.۶ درصد کاهش یافته است اما بررسی تغییرات تولید معمولا با ماه مشابه سال قبل یا فصل مشابه سال قبل مقایسه می شود چرا که تابع تولید و مصرف در هر فصل با فصل دیگر متفاوت است. 

نکته جالب توجه دیگر در این گزارش، تغییرات در موجودی انبار است. باوجود رشد قابل توجه تولید در صنایع بورسی، تغییرات در موجودی انبار در مجموع ۳.۲ درصد منفی بوده است. البته علت اصلی آن کاهش ۲۸.۴ درصدی موجودی انبار در بخش خودرو و قطعات است اما تغییرات در موجودی انبار در سایر بخش ها هم بسیار اندک است به طوری که در یک سال منتهی به دی ماه امسال تغییرات در موجودی انبار در بخش فلزات اساسی و بخش کانی های غیرفلزی فقط ۱.۲ درصد مثبت بوده است. 

این رشد ۱.۲ درصدی در شرایطی ثبت شده است که میزان تولیدات صنایع فلزی و کانی های غیرفلزی در یک سال اخیر حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. بنابراین بخش عمده رشد تولیدات منجر به افزایش موجودی انبار نشده است.

ارسال نظر

تازه ها