کد خبر 145471

گزارش بورس 5 بهمن‌ماه 1401

منتظر بازگشت نقدینگی دوباره به بورس باشیم؟ / ترس سرمایه‌گذاران و خروج نقدینگی حقیقی‌ها از بازار

روز گذشته که ارزش معاملات خرد به حوالی 7 هزار میلیارد تومان رسید این سیگنال بد به بازار صادر شد که حقیقی‌ها درحال نقدکردن سهام و تبدیل آن به ریال هستند. اینکه مقصد بعدی سرمایه‌گذاران کجا باشند ، وابسته به نوع استراتژی هرکس متفاوت است. عده‌ای سایر بازارهای دارایی مثل دلار و طلا را انتخاب می‌کنند، تعدادی به سمت بانک‌ها سرازیر می‌شوند تا سود بانکی بی دردسر بگیرند و گروهی دیگر هم به سراغ صندوق‌های درآمد ثابت بورسی که ریسک کمتر و بازدهی معقول دارد خواهند رفت. به هر روی بازار سرمایه‌گذاران بورسی مجددا وارد فاز احتیاط و ترس شده‌اند و مادامی که سیاست‌گذار قدمی در راستای حفظ ثبات تصیمات خود برندارد ، این وضعیت ادامه خواهد داشت و بازار برخلاف انتظارات تورمی پیش خواهد رفت.

منتظر بازگشت نقدینگی دوباره به بورس باشیم؟ / ترس سرمایه‌گذاران و خروج نقدینگی حقیقی‌ها از بازار

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، افزایش فشار عرضه‌ در اولین هفته بهمن‌ماه متاثر از گام جدید اروپا برای تحریم یکی از ارگان‌های داخلی آغاز شد و در ادامه آن با حواشی و تعارضات پیرامون ادامه عرضه یا توقف فروش خودرو در بورس کالا بالا گرفت. در این شرایط عوامل تاثیرگذار دیگر مثل قطعی گاز و برق صنایع و بودجه‌ای که اکثریت اقتصاددانان بر ایجاد تورم شدید آن طی سال آینده تاکید داشتند، دوباره پررنگ شدند و سبب شد تا یک هفته سراسر منفی برای شاخص بورس رقم بخورد و شاخص در مرز از دست دادن کانال 1.6 میلیون واحدی قرار بگیرد.

اخبار مذکور بر ورود پول سرمایه‌گذاران به بازار تاثیر محسوسی گذاشت، بازاری که پس از مدت‌ها نااطمینانی و ابهام در وضعیت متغیرهای تاثیرگذار توانسته بود آذر و دی را صعودی طی کند و شاهد ورود پول حقیقی‌ها باشد ، مجددا به دلیل برخی سیاست‌های دستوری و اخبار ضد و نقیض رنگ احتیاط به خود گرفت و سهامداران قصد خروج پول از آن را کردند. کاشناسان امیدوارند افزایش بهای دلار بر بازارهای دارایی دوباره اثرات مثبت برجای گذارد و بتواند بورس را همسو با خود کند اما از عصر روز گذشته با ورود مستقیم بانک مرکزی برای نرخ‌سازی در بازار ارز شاهد آن هستیم که نرخ دلار از کانال 45 هزار تومانی به 43 هزار تومان بازگشته است ، هرچند این کاهش قیمت اثرات چشمگیری بر اقتصاد بیمار ما نمی‌گذارد و تنها جو روانی موقتی ایجاد می‌کند اما سیاست‌گذار تصمیم دارد فعلا با این ترفندها نشان دهد که می‌تواند کنترل بازار را در دست گیرد ، که برای بازه بلندمدت بعید به نظر می‌رسد.

چشم‌انداز پیش‌روی بورس چیست؟

در هفته جاری بازار سرمایه خروج پول بالایی را تجربه کرد و سرمایه‌گذاران خرد پول بسیاری را از بازار خارج کرده‌اند. با توجه به این شرایط انتظار یک توقف و روند فرسایشی برای بازار وجود دارد. اگر شرایط اقتصاد داخلی و سیاست بین‌المللی به همین منوال پیش برود بازار با روند خسته‌کنندگی به حرکت ادامه می‌دهد درنتیجه آنچه می‌تواند تعیین کننده نهایی مسیر بورس باشد انتظارات بورس از قیمت دلار و بازار کامودیتی و همچنین ریسک‌های سیاسی و تصمیم‌گیری‌های داخلی خواهد بود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص کل با کاهش 34091 واحدی به 1 میلیون و 611 هزارواحد رسید، شاخص هم‌وزن 10501 واحد کاهش یافت و برروی 512,491 واحد ایستاد و شاخص فرابورس با کاهش 292 واحدی برروی 20,980 واحد متوقف شد.

فملی، فولاد، میدکو، شستا، شپنا، کگل و شتران در صدرمنفی‌سازان بورسی قرار دارند و نمادهای بپاس، زاگرس، وسپهر، آریا، صبا، فرابورس، شاوان بیشترین اثر منفی بر فرابورس را داشته‌اند.

ثعمرا ، غچین ،کتوکا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، خساپا، شتران بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز چهارشنبه 5 بهمن ماه بوده است.

خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 965 میلیارد تومان، 412 میلیارد تومان و 410 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز هستند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

ارزش معاملات در مجموع بازار امروز برابر 22,224 میلیاردتومان بود که 41 درصد از آن برابر 9027 میلیاردتومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله سهامی اختصاص داشت.

نمای پایانی بازار در روز  چهارشنبه پنجم بهمن 1401:

1401-11-05 12_37_20-Window

*حاشیه‌ی بازار *

گروسی: احتمالا ماه فوریه به ایران خواهم رفت

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت : توافق هسته‌ای با ایران به پوسته‌ای خالی تبدیل شده است.هیچ‌کس این مرگ (توافق) را اعلام نکرده است اما وظایف انجام نمی‌شوند و تمامی محدودیت‌هایی که در برجام وجود دارند، برای چندین بار نقض شده‌اند.احتمالا در ماه فوریه برای مسائل مختلف به تهران بروم تا گفت‌وگوهای سیاسی مورد نیاز را انجام دهیم.

پرایس: احیای توافق هسته‌ای در دستور کار دولت بایدن نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: تمرکز اصلی ما در زمینه اجرای تحریم‌های‌مان روی چین متمرکز است که بزرگ‌ترین مشتری نفتی ایران محسوب می‌شود.ما هیچ یک از تحریم‌های‌مان را علیه ایران، به‌ویژه در زمین فروش نفت ایران کاهش نداده‌ایم.برجام به دلیل این که ایرانی‌ها مرتبا از بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام رویگردان بوده‌اند، در دستور کار قرار ندارد.

موضوع «عرضه دائم و کامل خودرو در بورس کالا» در شورای سران قوا مطرح خواهد شد

«محسن علیزاده» عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه وزارت صمت مکلف به اعلام برنامه زمانبندی عرضه همه خودروها شد، گفت: قرار بر این است تا عرضه خودرو در بورس کالا ادامه یابد؛ همچنین امکان دارد موضوع عرضه دائم و کامل خودرو در بورس کالا در شورای سران قوا مورد بحث قرار گیرد.

برنامه هفتم این ماه به مجلس می‌آید

«محبی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: لایحه برنامه هفتم توسعه ماه جاری به مجلس می‌آید. پس از اعلام وصول لایحه، کمیسیون تلفیق برنامه تشکیل و در آن کمیسیون برنامه هفتم توسعه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

اسلامی: تعهدات ایران با آژانس برقرار است؛رایزنی برای تنظیم سفر گروسی به ایران

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست هیئت دولت گفت: هدف از دروغ‌گویی‌ها علیه فعالیت هسته‎ای ایران، اعمال فشار است.واحدهای اطلاعاتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسات رسمی خود گزارش دادند که هیچ نشانه‎ای از انحراف در فعالیت‌های هسته‎ای ایران وجود ندارد.تعهدات ایران با آژانس برقرار است و برنامه و رایزنی برای تنظیم سفر مدیرکل آژانس هم در دستور کار قرار داشته و ما درحال پیگیری آن هستیم.

لزوم دستور قوه قضاییه به همکاری همه دستگاه ها برای عرضه خودرو در بورس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه ای به رییس قوه قضاییه از لزوم همکاری همه دستگاه ها برای اجرای مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا را خواستار شد. 

 

ارسال نظر

تازه ها