کد خبر 145397

گزارش بورس 4 بهمن‌ماه 1401

غالب شدن ترس بر امید در میان سرمایه‌گذاران بورسی / ارزش معاملات خرد به حوالی 7 هزار میلیاردتومان بازگشت

فروشندگان از ابتدای شروع معاملات امروز تا انتهای آن نسبت به خریداران برتری داشتند و شاخص کل متاثر از افت قیمت‌ها در شیب نزولی حرکت کرد. تقاضا در صنایع کوچک و متوسط وضعیت بهتری داشت و مثبت بودن شاخص هم‌وزن گویای این موضوع بود. ارزش معاملات خرد پس از حدود یک ماه از حوالی 10 هزار میلیاردتومان فاصله گرفته و به حدود 7 هزار میلیارد تومان رسید که سیگنال خوبی برای بازار به شمار نمی‌رود و جای نگرانی دارد.

غالب شدن ترس بر امید در میان سرمایه‌گذاران بورسی / ارزش معاملات خرد به حوالی 7 هزار میلیاردتومان بازگشت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آنچه در بازارهای دارایی و سرمایه‌گذاری این روزهای کشور رخ می‌دهد از بستر تحلیل اقتصادی خارج شده و به مسائل سیاسی و بین‌المللی گره خورده است. مواردی مثل پافشاری بر قیمت‌گذاری دستوری در ابعاد مختلف اقتصاد (از ارز تا خودرو و .... ) ، تدبیر بودجه انقباضی برای صنایع و بنگاه‌های تولید، کسری پیش‌بینی شده بودجه در سال آتی با نظر به آنچه سیاست‌گذاران ارائه کرده‌اند، قطعی گاز و برق صنایع و مواردی که مجال نام بردن از آن‌ها نیست از جمله موانع جدی بر سر راه بورس به شمار می‌روند. سرمایه‌گذاران بورسی پس از بازدهی خوبی که در دی‌ماه به دست آوردند از ابتدای هفته جاری همزمان با ورود به بهمن‌ماه وارد لاک احتیاطی شده‌اند، احتیاط آن‌ها ناشی از تمام موارد گفته و نگفته‌ای است که ریسک سرمایه‌گذاری را افزایش داده‌ است.

استفاده از بورس برای تعدیل شرایط تورمی

کارشناسان اقتصادی معتقدند با توجه به تورم 50 درصدی کشور چنانچه سیاست‌گذار شرایط ورود جریان نقد به بازار سرمایه را تسهیل کند یا حداقل مجوز تعیین نرخ نیما به واسطه ساز و کار بازار بر حسب عرضه و تقاضا را ارائه دهد، می‌توان امیدوار به تعدیل شرایط بحرانی بود. اما سیاست‌گذاران این حوزه نه‌تنها قدمی در مسیر همراهی بازار سرمایه و حل مشکل برنمی‌دارند بلکه به واسطه سیاست‌گذاری‌های غلط بستر خروج پول از بازار و روانه کردن آن‌ها به سمت بازارهای غیرمولد را فراهم آورده‌اند.

بیم و امیدهای سرمایه‌گذاران

بورس تهران پس از یک رالی صعودی در ماه‌های اخیر، اکنون در حال استراحت ناشی از هیجانات و ترس غالب بر بازار است. این استراحت نیز همراه با خروج پول قابل‌توجهی بوده‌است، به‌طوری‌که برخی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران در نتیجه تحولات بین‌المللی و رویدادهای داخلی و همچنین گزارش‌های منفی شرکت‌های بزرگ اقدام به ذخیره سودهای خود در حرکت صعودی قبلی کرده‌‌‌‌‌‌‌اند. یکی از مهم‌ترین عوامل داخلی، سیاست مالی دولت و بودجه‌سال‌آینده است که ترس بزرگی را برجان اهالی بازار انداخته است، به‌همین‌دلیل ابهامات پیش‌‌‌‌‌‌‌روی بازار نیز افزایش یافته‌است. همچنین تحولات سیاسی نیز بر هیجانات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاران افزوده است. انتظار می‌رود، بازار با توجه به فضای مبهم حاکم بر کشور، مدتی را به اصلاح قیمتی ادامه دهد و شاید این اصلاح با زمان بیشتری همراه باشد، به‌طوری‌که با تداوم این شرایط نمی‌توان برای هفته‌های آتی هدف مشخصی را برای نماگر اصلی بورس تهران مشخص کرد، اما در نهایت انتظارات درخصوص قیمت دلار تعیین‌کننده مسیر بورس تهران خواهد بود و به احتمال بالایی، بورس می‌تواند بازهم به یک پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص کل با کاهش 7892 واحدی به 1 میلیون و 646 هزار واحد رسیده و شاخص‌ هم‌وزن با افزایش 292 واحدی به 522,994 واحد رسید. در فرابورس شاخص کل 78 واحد کاهش یافت و به 21,272 واحد رسید.

شتران، شستا، وبملت در صدر منفی‌سازان بورس قرار گرفتند و بپاس، وسپهر، فزر در صدر تاثیرگذاران منفی فرابورس بودند.

خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 744 میلیارد تومان، 311 میلیاردتومان و 274 میلیارد تومان برترین صنایع بازار بودند که بیشترین حجم معامله را داشتند.

حآفرین، خودرو، فروژ بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و خاور، فملی، وبملت بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در چهارمین روز بهمن‌ماه بوده است.

از مجموع 638 نماد فعال در بازار امروز 257 نماد با افزایش قیمت و 297 نماد با کاهش قیمت معامله شدند.

ارزش کل معاملات در بازار امروز به رقم 20616 میلیاردتومان رسید که 33 درصد از آن برابر 6903 میلیاردتومان به معاملات خرد سهام ، حق تقدم و صندوق‌های سهامی اختصاص داشت. بارها بیان شده رقمی که زمینه‌های افزایش نگرانی مجدد را فراهم کرده است.

نمای پایانی بازار در روز  سه‌شنبه چهارم بهمن 1401:

1401-11-04 13_30_06-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

هایما هفته آینده نیز در بورس عرضه می‌شود

شرکت ایران خودرو اعلام کرد به منظور پوشش تقاضای موجود در بازار، عرضه خودرو هایما در بورس کالا را هفته آینده نیز ادامه می‌دهد.

واشنگتن: به چین فشار می‌آوریم تا خرید نفت ایران را متوقف کند

«راب مالی» نماینده آمریکا در امور ایران مدعی شد: چین مقصد اصلی صادرات غیرقانونی ایران است و گفت‌وگوها برای منصرف‌کردن پکن از خرید تشدید می‌شود.

ایالات متحده گام‌های مورد نیاز را برای توقف صادرات نفت ایران برمی‌دارد و کشورها را از خرید آن بازمی‌دارد. ما هیچ‌یک از تحریم‌های خود علیه ایران و به‌ویژه فروش نفت را کاهش نداده‌ایم.

خاندوزی: در حوزه سهام، عملکرد ۱۰ ماهه دولت ۹۴ درصد مصوبه بوده است

 وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:خرید و فروش ۱۲ درصد سهام متعلق است به هولدینگ پتروشیمی خلیج فارس به مبلغ  ۱۴۲ هزار میلیارد تومان بزرگترین مزایده تاریخ واگذاری های کشور انجام شده است.

آخرین وضعیت عرضه سهام عدالت به ۳ گروه جدید

خاندوزی اعلام کرد: در خصوص سهام عدالت، مصوبه دولت انجام شده، به زودی با تایید مجلس آن را هم نهایی می‌کنیم، و مسئله عرضه سهام عدالت ایثارگران، بهزیستی و کمیته امداد خاتمه پیدا می‌کند.

واگذاری دارایی‌های مالی در سال آینده ۶۷ درصد افزایش می‌یابد

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از تحقق منابع ناشی از واگذاری دارایی های مالی در قانون بودجه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: منابع حاصل از این بخش در لایحه بودجه سال آینده نسبت به قانون بودجه امسال ۶۷ درصد افزایش می یابد.

 

 

ارسال نظر

تازه ها