کد خبر 145322

گزارش بورس 3 بهمن‌ماه 1401

بازی مافیای خودرو با بورس/ پاسخ قاطع سازمان بورس درباره تصمیم‌گیر نهایی عرضه خودرو در بورس کالا / 47 درصد نمادهای بازار امروز با افت قیمت معامله شدند

بازار امروز روند خوبی را آغاز کرد و با افزایش تقاضا در گروه‌های پالایشی، خودرو و فلزات سبب شد تا شاخص کل با رشد بیش از 15 هزار واحدی یک ساعت ابتدایی را سپری کند. در میانه‌های بازار انتشار نامه‌ای از سوی شورای رقابت مبنی بر آنکه برخی از خودروهای عرضه شده در بورس کالا مجوز ندارند، سبب ایجاد جو منفی در بازار شد، اگرچه با فاصله کوتاه جواب‌های دندان‌شکن از سمت وزیراقتصاد و سازمان بورس به نامه مذکور مخابره شد اما متاسفانه بورس که همیشه تاثیر اخبار منفی را با سرعت بیشتری نسبت به مثبت جذب می‌کند تا پایان معاملات امروز نتوانست جهش ساعت‌های ابتدایی را پس بگیرد و در نهایت به رشد هزار واحدی بسنده کرد.

بازی مافیای خودرو با بورس/ پاسخ قاطع سازمان بورس درباره تصمیم‌گیر نهایی عرضه خودرو در بورس کالا / 47 درصد نمادهای بازار امروز با افت قیمت معامله شدند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار سهام پس از دو روز اصلاحی کار امروز خود را در شیب صعودی آغاز کرد و همه چیز برای فتح قله‌های بالاتر مهیا بود. در نیمه اول معاملات برتری خریداران بازار مشهود بود اما نامه شورای رقابت ، که همواره از آن به عنوان یکی از مافیای خودرو یاد میکنند، مبنی بر غیرمجاز بودن عرضه برخی از خودروها در بورس کالا و اشاره به واژه انحصاری برای فروش خودرو، روند معاملات را تغییر داد و توانست ورق را برگرداند.متاثر از افزایش عرضه‌ها در نمادهای خودرویی ، موج عرضه به سایر صنایع هم تسری یافت و سبب شد تا شعله‌ بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران بورسی که این روزها منتظر یک تلنگر است بالا بگیرد. در نتیجه تعداد کثیری از نمادها به سمت کاهش حرکت کردند و صفوف خرید بسیاری عرضه شد.

متاسفانه بازار سرمایه همواره به اخبار منفی واکنش هیجانی‌تری نسبت به اخبار مثبت دارد. به دنبال رجزخوانی شورای رقابت ، سازمان بورس و وزیراقتصاد سریعا واکنش دادند. وزیر اقتصاد عنوان کرد که اختیار عرضه خودرو در بورس کالا تماما در دست شورای عالی بورس است و هم‌چنین امیرمهدی صبایی ، مدیر نظارت بر بورس‌ها اعلام کرد شورای رقابت اختیار قانونی لغو عرضه خودرو در بورس کالا ندارد و شورای عالی بورس که بالاترین رکن بازار سرمایه است عهده‌دار این مسئولیت است. به هرروی این واکنش‌ها آنطور که انتظار می‌رفت نتوانست جو منفی بازار را تغییر دهد و در پایان تعداد نمادهای منفی بر مثبت برتری داشت.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص کل با افزایش 1024 واحدی به 1 میلیون و 653 هزار واحد رسید ، شاخص هم‌وزن افزایش 2763 واحدی داشت و به 522,700 واحد رسید و شاخص فرابورس با رشد 88 واحدی برروی 21,351 واحد متوقف شد.

فملی، فولاد، بوعلی بیشترین اثرگذاران مثبت و خودرو، میدکو، شپنا بیشترین اثرگذاران منفی در بورس بودند. در فرابورس مارون، زاگرس، آریا نمادهای اصلی افزاینده شاخص به شمار می‌رفتند.  

خودرو، فرآورده نفتی و محصولات شیمایی به ترتیب با ارزش معامله 1712 میلیاردتومان، 476 میلیارد تومان و 469 میلیارد تومان برترین صنایع در بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشتند.

در پایان از 642 نماد فعال، 270 نماد با افزایش قیمت و 302 نماد با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. از میان مثبت‌ها 77 نماد رشد بیش از 4 درصدی داشتند و از میان منفی‌ها 43 نماد کاهش بیش از 4 درصدی را تجربه کردند.

فروژ ، حخزر، اتکام بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، خودرو، وبملت بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بودند.

جمع ارزش معاملات به علت فروش اوراق مشارکت در بازار امروز برابر 233,857 میلیارد تومان بود که 4 درصد از آن برابر 9862 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله بورسی اختصاص داشت.

نمای پایانی بازار در روز  دوشنبه سوم بهمن 1401:

1401-11-03 12_36_37-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

واریز پول شرط شرکت در قرعه‌کشی فروش خودرو شد

 گروه صنعتی ایران‌خودرو هم پس از سایپا، ملزم به رعایت شرط بلوکه شدن پول مشتریان در حساب خودروساز به‌منظور ثبت‌نام در قرعه کشی خودرو شد.

پیش‌بینی کسری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۱۴۰۲

خبرگزاری تسنیم نوشت: در صورتی که با توجه به تغییرات احتمالی ارقام بودجه در مجلس، کسری بودجه دولت تشدید نشود، کسری احتمالی دولت حداقل برابر با ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

نسبت کسری احتمالی تأمین نشده از مجموع متابع عمومی دولت در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ درصد پیش‌بینی شده است.

روش جدید فروش ربع سکه بورسی اعلام شد

معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی گفت: در فروش ربع سکه بورسی از این پس به جای کشف قیمت به روش حراج تک قیمتی، حراچ چند قیمتی خواهیم داشت.طبق روش قبلی، بعد از عرضه هر روز و تعیین قیمت‌نهایی از سوی بانک مرکزی، افرادی که قیمت کمتری را ثبت کرده بودند، حذف شدند و افرادی که در قیمت‌های بالاتر درخواست خرید داده بودند موفق به خرید ربع سکه شدند.اما در حراج هفته جاری، حراج چند قیمتی خواهیم داشت و افراد به قیمتی که ثبت کنند، امکان خرید دارند.

گمرک هم به جمع حامیان بورس پیوست/ بسته حمایتی گمرک هفته آینده رونمایی می‌شود

محمدرضوانی‌فر در آیین تجلیل از فعالان پیشتار اقتصاد ایران گفت: برای شرکت‌های بورسی و فرابورسی، بسته حمایتی در نظر گرفته‌ایم.شرکت‌های فعال در بازار سرمایه به علت اینکه از شفافیت‌های بیشتری برخوردارند و صورت‌های مالی متعدد و شفاف‌تری را ارائه می‌کنند، از حمایت ویژه‌ گمرک جمهوری اسلامی ایران برخوردار خواهند شد.بسته‌های حمایتی گمرک جمهوری اسلامی طی هفته آینده ارائه می‌شود.

سامانه‌ نظام مدیریت خدمات ارز ایران (ناخدا) در دسترس

قمری وفا؛ سخنگوی بانک مرکزی اعلام کرد: بازار مبادله ارز و طلا تا ۲ هفته آینده راه‌اندازی می‌شود. در این بازار، نه تنها اسکناس‌ بصورت  ارز عرضه می‌شود بلکه نیازهای ارزی غیربازرگانی هم از طریق سامانه‌ نظام مدیریت خدمات ارز ایران (ناخدا) که شامل مصارف ارزی 38 گانه خدماتی است تامین خواهد شد.

سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه

با تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه یکشنبه شب، سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه، از طریق صندوق‌های پروژه و شرکت‌های سهامی عام جدیدالتأسیس انجام خواهد شد.

توافق پولی ایران و عراق، تحریم‌های ارزی آمریکا را بی‌اثر می‌کند

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به محدودیت‌های ارزی آمریکا برای بغداد، گفت: در صورت توافق بانکی ایران و عراق برای تبادل مالی به صورت ریال - دینار می‌توان تحریم‌های جدید دلاری برای عراق را بی‌اثر کرد.

دولت نفعی از گرانی دلار نمی‌برد

سید احسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد گفت:در حال حاضر، دولت هر چه ارز در اختیار دارد، به قیمت نیمایی برای خرید کالای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار می‌دهد، بنابراین حتی اگر قیمت ارز، به دو برابر رقم کنونی هم افزایش یابد، نفعی متوجه دولت نمی‌شود.

کنترل نرخ ارز، همواره برای دولت، بسیار مهم و با ارزش تلقی شده و اصولاً یکی از شاخص‌های بسیار مهم برای اقتدار هر دولتی، ایجاد ثبات در نرخ ارز است.

هشدار بورس کالا در مورد خودروهای وارداتی

 در متن نامه بورس کالا به وزیر صمت آمده است:با توجه به سوابق پیش فروش خودرو در سال‌های قبل توسط وارد کنندگان و تشکیل پرونده های کثیرالشاکی از مالباختگان خودرو، هیات مدیره بورس کالا این روش فروش را به دلیل ابهامات و ریسک های زیادی که به خریداران تحمیل خواهد کرد به صلاح نمی‌داند.

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها