کد خبر 144635

گزارش بورس 21 دی 1401

استراحت‌های موقت شاخص کل ترس ندارد / بورس صعودهای بیشتر را تجربه خواهد کرد

شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته سوم دی‌ با کاهش همراه شد و نتوانست یک هفته‌ی سراسر سبز را پشت سر بگذارد. ماندگار شدن شاخص در کانال 1.6 میلیون واحدی طی هفته‌ای که سپری شد امیدها برای تداوم صعود را بیشتر کرد و به نظر می‌رسد تحلیلگران این بازار بر سر خروج از رکود و شروع یک روند صعودی به توافق نظر رسیده باشند ؛ افت قیمت‌های امروز که در اکثر سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز به وقوع پیوست شناسایی سود تلقی می‌شود و ترس زیادی ایجاد نمی‌کند مگر آنکه با انتشار اخبار جدید مثل افزایش 40 درصدی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه بودجه 1402 ، ترس به بازار برگردد که به نظر بسیاری از کارشناسان این ترس موقتی خواهد بود و استراحت‌هایی که شاخص تجربه می‌کند نباید مهم و ترس‌آور تلقی شود.

استراحت‌های موقت شاخص کل ترس ندارد / بورس صعودهای بیشتر را تجربه خواهد کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، همان‌طور که بارها اشاره کردیم بازار سرمایه از ابتدای سال جاری هم‌سو با سایر بازارها پیش نرفته و از تورم حاکم بر جامعه نیز عقب افتاده است ،این بازار هم از لحاظ ریالی و هم از لحاظ دلاری عقب‌ماندگی قابل توجهی در قیاس با سایر بازارهای دارایی و سرمایه‌گذاری دارد. دلار هنوز هم به عنوان یکی از محرکه‌های اصلی بازار برشمرده می‌شود و تفاوت فاحش نرخ ارز آزاد و نیمایی مسئله‌ای است که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است.  وضعیت معامله محصولات شرکت‌های بزرگ در بورس کالا مانند پتروشیمی‌ها کمی بهتر است و شاهد هستیم که محصولات در بورس کالا با نرخ دلار 32 تا 35 هزار تومانی مورد معامله قرار می‌گیرند. این موضوع نکته مثبتی به شمار می‌رود و به عنوان یک عامل ترغیب‌کننده برشمرده می‌شود. اما در کنار این عامل مثبت امروز خبری مبنی بر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و رسیدن آن به مبلغ 7 هزار تومان در لایحه بودجه 1401 منتشر شد که صنعت مذکور را با ریسک جدی رو به رو خواهد کرد.

امید تحلیلگران به پس گرفتن سقف تاریخی 2 میلیون واحدی

عده‌ای از کارشناسان بازار سهام معتقدند که شاخص کل بورس تا انتهای سال سقف تاریخی خود را پی می‌گیرد. آن‌ها با تکیه بر این موضوع که در مدت دو سال گذشته بازارهای موازی و تورم از بازار سرمایه پیشی گرفته‌اند ، اعتقاد دارند که بازار سرمایه در مدت مذکور دچار جو بی اعتمادی بود و همین امر سبب شد تا بازار به سمت اصلاح سوق داده شود. اما بررسی تاریخچه بازارهای مالی نشان می‌دهد همواره همگرایی بین شاخص بورس و شاخص دلار با یک وقفه زمانی وجود داشته و حالا نوبتی هم باشد نوبت به بورس رسیده است. این گروه از کارشناسان با وجود تمام ریسک‌های موجود و ترس‌ها و احتیاط‌های معامله‌گران امید دارند که شاخص تا پایان سال 1401 به سقف تاریخی 2 میلیون واحدی برسد.

مقایسه شاخص 2 میلیون واحدی در اقتصاد کنونی با سال 99

روزنامه دنیای اقتصاد در این باره نوشت:  با توجه به اینکه اقتصاد کشور در حال سپری کردن شرایطی تورمی است، بنابراین کیفیت شاخص ۲ میلیونی در دولت فعلی با شاخص ۲ میلیونی در دولت گذشته یکسان نیست. چراکه پایه پولی در دوره کنونی به‌شدت افزایش پیدا کرده است و عملا در صورت مقایسه امکان عبور از سطح مذکور وجود دارد. در عین حال دولت در باب اینکه بخشی از تامین مالی خود را از طریق بازار سرمایه انجام دهد استقبال خواهد کرد.

در موقعیت کنونی در صورتی که ارقامی کمتر از ۱۰۰میلیون تومان را به عنوان پول کوچک در نظر بگیریم به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری را جایگزین ورود مستقیم در جریان معاملات بازار سهام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت برای معامله‌گران ریسک گریز و صندوق‌هایی که تلفیقی از درآمد ثابت، اوراق و سهام هستند نیز می‌توانند برای دیگر سرمایه‌گذاران در راستای پوشش ریسک معاملاتی مثمر ثمر واقع شود. در علم اقتصاد اگر چه افزایش نرخ بهره به عبارتی کاهنده میزان رشد شاخص بورس بوده و موجب کاهش اقبال به بازار سرمایه می‌شود و در چنین نگرشی بازار پول به عنوان رقیب بازار سرمایه مطرح است اما نرخ ۲۰ درصدی سود سپرده بانکی و حتی با فرض نرخ ۲۵ درصدی هم با توجه به میزان تورمی که در یک سال ۱۴۰۲ پیشرو داریم، چنین پارامتر‌هایی نمی‌توانند تاثیر چندانی در روند حرکتی بازار سرمایه ایجاد کنند. زمانی که تورم در سطوحی بیش از ۴۵ یا ۵۰ درصد برآورد می‌شود، نرخ بهره سالانه ۲۰ درصد پوشش‌دهنده نیمی از تورم هم نیست. در چنین شرایطی عملا شاهد سوخت پول از سوی سپرده‌گذاران در این حوزه خواهیم بود. در چنین وضعیتی بخشی از سرمایه‌گذاران به سمت شناسایی سود و ذخیره سرمایه حرکت می‌کنند. خرید سهام بنیادی در بازار سرمایه به دلیل واکنش نسبت به افزایش نرخ دلار و تورم می‌تواند به‌عنوان گزینه مطلوب سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص کل با کاهش 16,091 واحد به 1 میلیون و 652 هزار واحد رسیده و شاخص هم‌وزن با افزایش 568 واحدی برروی 504,205 واحد ایستاده است. در فرابورس شاخص افت 110 واحدی را پشت سر گذاشته و برروی 21,033 واحد متوقف شده است.

شستا ، کگل، خودرو صدرنشین تاثیرگذاری بر شاخص بورس و بپاس، زاگرس، شگویا تاثیرگذارترین نمادها بر شاخص فرابورس بوده‌اند.

خودرو، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی به ترتیب با ارزش معامله 1649 میلیارد تومان ، 550 میلیارد تومان و 499 میلیاردتومان برترین صنایع بازار هستند که بیشترین حجم معامله را داشته‌اند.

گدنا، وتوس، کرمان بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و خودرو ، شپنا ، وبصادر بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در آخرین روز معاملاتی هفته سوم دی بوده است.

جمع ارزش معاملات در بازار امروز برابر 16,279 میلیارد تومان بوده که 65 درصد از آن برابر 10,525 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله سهامی اختصاص داشته است.

در بازار امروز 638 نماد مورد معامله قرار گرفتند که 244 نماد مثبت و 344 نماد منفی بودند. از میان نمادهای مثبت 65 نماد رشد بیش از 4 درصدی داشته‌اند و در میان نمادهای منفی نیز 74 نماد با افت بیش از 4 درصدی همراه بوده‌اند.

نمای پایانی بازار در روز  چهارشنبه بیست و یکم دی آذرماه 1401:

1401-10-21 13_18_01-Window

*حاشیه‌ی بازار *

اتحادیه اروپا در حال بررسى تعمیم تحریم‌هاى روسیه به ایران و بلاروس

«اورزلا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد: ما فشار بر کرملین را با یک نظام تحریم‌های گزنده تا هر قدر هم که (درگیری‌ها در اوکراین) طول بکشد، حفظ می‌کنیم. ما این تحریم‌ها را به کسانی که از جنگ روسیه حمایت نظامی می‌کنند مانند بلاروس یا ایران تعمیم خواهیم داد. وی در این باره افزود: ما با تحریم‌های جدید علیه بلاروس که به نقش آن‌ها در جنگ روسیه در اوکراین پاسخ خواهد داد، وارد خواهیم شد.

احضار سفیر ایران توسط اتحادیه اروپا

دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد سفیر ایران نزد این اتحادیه را احضار کرده است. استفانو سانینو، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد «حسین دهقانی» سفیر ایران نزد این اتحادیه را احضار کرده است.

 

 

ارسال نظر

تازه ها