کد خبر 143992

گزارش بورس 11 دی 1401

بورس با دلار 28500 تومانی هم ارزنده است؟ / خودرویی‌ها گروه سبز بازار قرمز شدند

از روز گذشته با تثبیت نرخ دلار نیما برروی 28500 تومان و به دنبال آن کاهش قیمت ارز در بازار آزاد ، ریزش شاخص بورس هم آغاز شد. اما تحلیلگران معتقدند بورس با در نظر گرفتن دلار 28500 تومانی هم هنوز ارزنده است و پتانسیل رشد دارد. بورس به نسبت سایر بازارهای دارایی عقب مانده و می‌تواند تا پایان سال جاری سود خوبی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد. براساس تجربه سال‌های اخیر به نظر می‌رسد رفتاری که در دیروز و امروز از سوی سهامداران به نمایش گذاشته شد بیشتر براساس هیجان شکل گرفته و پایه و اساس منطقی ندارد.

بورس با دلار 28500 تومانی هم ارزنده است؟ / خودرویی‌ها گروه سبز بازار قرمز شدند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازار امروز در ابتدا روند تعادلی با گرایشات مثبت و منفی را در پیش گرفت و حتی برای دقایقی در آغاز در مدار سبز قرار گرفت اما در نهایت عرضه‌های بازار به تقاضا چربید و شاخص کل با کاهش قابل توجهی همراه شد. خودرویی‌ها در صدر تقاضاهای امروز قرار داشتند و سعی بسیار کردند تا شاخص را سبز کنند اما نشد. صنعت خودروسازی در این روزها به واسطه عرضه خودرو در بورس کالا رونق دوباره‌ای گرفته است به طوری که در گزارش‌ فعالیت ماهانه شرکت‌های خودروسازی نیز مشاهده می‌شود که روند فروش آن‌ها با شیب صعودی قابل ملاحظه‌ای همراه است. در یک نمونه ساده برای بیان میزان فروش شرکت‌های خودروسازی، فروش ایران خودرو در 9 ماه ابتدایی امسال از کل فروش سال 1400 فراتر رفته است؛ ایران خودرو در پایان سه فصل به مبلغ درآمدی بالغ بر 128 هزار میلیارد تومان رسیده درحالی که در کل سال 1400 فروش 109 هزار میلیاردتومانی داشته است. فروش خودرو در بستر بورس کالا عایدی خوبی را برای خودروسازان به همراه آورد و به نظر می‌رسد انتفاع این رویداد به صورت دو طرفه برای تولیدکننده و مصرف کننده بوده و دست واسطه و دلالان خالی شده است.

ارزندگی بورس با دلار 28500 تومانی حفظ می‌شود؟

سیاستی که رئیس جدید بانک مرکزی مبنی بر ثابت نگه داشتن نرخ ارز در سامانه نیما در پیش گرفت ، تصمیم جدیدی نبوده است. محمدرضا فرزین گفت حتما با مداخله در بازار ، قیمت ارز را کاهش می‌دهیم ، او برای مدیریت بازار ارز سیاستی را در پیش گرفته که حداقل از سال 91 تاکنون دوبار دیگر هم تکرار شده است. تکرار تجربه ارزی احمدی‌نژاد و روحانی این بار در دولت رئیسی نشان می‌دهد طیف‌های فکری مختلف در سیاست در شرایط بحران گام‌های مشترکی را برمی‌دارند و همانند هم اشتباه می‌کنند! شاید تثبیت نرخ ارز برای یک دوره کوتاه مدت بتواند التهابات بازار را فروکش کند اما بر اساس معیارهای علم اقتصاد، موقتی بوده و می‌تواند حتی باعث فشرده شدن بیشتر فنر شود و در نهایت با سرعت و شتاب بیشتری رها گردد.

درهرحال حتی اگر در نظر بگیریم که این سیاست غلط است و تاثیر منفی بر شرکت‌های تولیدی و صادرات محور واردمی‌کند (در بازه کوتاه‌مدت) اما باز هم قیمت سهام در بازار و جاماندگی معنادار آن‌ها از سایر بازارهای دارایی نشان‌دهنده این حقیقیت است که بازار سهام حتی با فرض دلار 28500 تومانی همچنان ارزنده است و می‌تواند بهترین گزینه خرید برای سرمایه‌گذاری باشد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص بورس با کاهش 26,119 واحدی به 1 میلیون و 564 هزار واحد رسیده و شاخص هم‌وزن با افت 4631 واحدی برروی 464,375 واحد متوقف شد. در فرابورس شاخص کاهش 101 واحدی و رسیدن به رقم 20,024 واحد را تجربه کرد.

فارس ، فولاد، میدکو در صدر منفی‌سازان بورس و آریا، زاگرس، فغدیر در صدر منفی‌سازان فرابورس جای داشتند.

خودرو، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 1345 میلیارد تومان، 631 میلیاردتومان و 542 میلیاردتومان برترین صنایع بازار امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشتند.

بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها در روز جاری به نمادهای خاور ، خودرو، وسدید اختصاص داشت و بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در نمادهای بوعلی، فارس، فملی رقم خورد.

از مجموع 644 نماد فعال بازار سرمایه ، 187 نماد در مدار مثبت معامله شدند که 32 نماد از آن رشد بیش از 4 درصدی داشتند. 390 نماد با افت قیمت در مدار منفی قرار داشتند که از میان آن‌ها 70 نماد افت بیش از 4 درصدی را ثبت کردند.

ارزش معاملات بازار در روز جاری به 18,497 میلیارد تومان رسید که 44 درصد از آن برابر 8140 میلیاردتومان به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی اختصاص داشت.

نمای پایانی بازار در روز  یکشنبه یازدهم دی آذرماه 1401:

1401-10-11 12_37_59-Bourse View

*حاشیه‌ی بازار *

اقتصاد ایران به مرز ۱۷۰۰ میلیارد دلار می‌رسد / همچنان تورم 40 درصدی ادامه دارد

صندوق بین‌المللی پول با ترسیم چشم انداز مثبت از اقتصاد کشورمان در سال ۲۰۲۳ پیش بینی کرد ۱۰ شاخص کلان اقتصاد ایران در این سال با رشد و بهبود نسبت به سال قبل از آن مواجه شود.

بر اساس پیش بینی صندوق بین‌المللی پول اقتصاد ایران در این سال ۹۱ میلیارد دلار بزرگتر خواهد شد و برای نخستین بار به مرز یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید که در سال ۲۰۲۲ بیش از یک‌هزار و ۵۹۹ میلیارد دلار برآورد شده، در سال ۲۰۲۳ به یک‌هزار و ۶۹۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

نرخ تورم در اقتصاد ایران برای سال ۲۰۲۳ افزون بر ۴۰ درصد پیش بینی شده است که این رقم نسبت به تورم ۴۰ درصدی سال ۲۰۲۲ افزایش یا کاهش نخواهد داشت.

بدهی ناخالص دولت در سال ۲۰۲۳ کاهش قابل توجهی خواهد یافت. بدهی ناخالص دولت ایران در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ افزایش یافته اما در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته و به معادل ۳۴.۲ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

خط کشتیرانی مستقیم از چین به چابهار راه‌اندازی شد

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار اعلام کرد: اولین کشتی اقیانوس‌پیما از مبدأ چین به صورت مستقیم وارد چابهار شد و در این بندر پهلوگیری کرد. تخلیه این کشتی امروز آغاز خواهد شد. این نخستین خط کشتیرانی مستقیم چین به چابهار است.پیش از این کشتی‌های چینی در بندرعباس تخلیه می‌شدند و بار کشتی‌ها توسط کشتی‌های کوچک‌تر به چابهار منتقل می‌شد.

قالیباف: درحال ایجاد اجماع برای تصمیم‌گیری‌های لازم برای نوسازی نظام حکمرانی هستیم

 رئیس مجلس، در نطق پیش از دستور امروز خود گفت: اینجانب همان‌طور‌ که قبلاً نیز تاکید داشتم، بر این باورم نوسازی نظام حکمرانی در همهٔ حوزه‌ها مبتنی‌بر مبانی مکتب امام و اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب ضرورتی است که با بازگشتن امنیت باید در دستور کار کشور قرار گیرد و اکنون در حال ایجاد اجماع در تصمیم‌گیری‌های لازم در این حوزه هستیم. در این نوسازی همانطور که از روز ابتدا عرض کرده ام اولویت با مسایل اقتصادی است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه به صحن علنی مجلس رسید

طرح مالیات بر عایدی سرمایه بعد از ۲ سال معطلی در راهروهای مجلس و کمیسیون اقتصادی در حالی امروز (یکشنبه) به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسید که دولت سیزدهم بارها موافق خود را نسبت به این طرح در راستای عدالت‌محوری و هوشمندسازی نظام مالیاتی اعلام کرده بود.

ارسال نظر

تازه ها