کد خبر 141741

آنچه در بازار امروز گذشت

مقاومت شاخص بورس در کانال 1.4 میلیون واحدی / بازار هم‌چنان تشنه ورود پول و نقدینگی

معاملات بازار روز چهارشنبه دوم آذرماه با روندی متعادل و مثبت به پایان رسید. روند متعادلی که احتیاط معامله‌گران را نشان می‌دهد و گویای عدم اعتماد به شرایط فعلی است. اما از سوی دیگر مقاومت شاخص کل در کانال 1.4 میلیون واحدی نشانه‌هایی از وضعیت تکنیکالی بازار دارد و بیانگر مقاومت در کانال مذکور است. با این وجود ورود پول به بازار همچنان عامل اصلی تقویت پایدار آن به شمار می‌رود ، عاملی که هنوز هیچ نشانه‌ای از آن دیده نمی‌شود.

مقاومت شاخص بورس در کانال 1.4 میلیون واحدی / بازار هم‌چنان تشنه ورود پول و نقدینگی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاملات آخرین روز هفته در دومین روز آذرماه با روند متعادل و مثبت به پایان رسید. شاخص‌های اصلی بازار همگی سبزپوش شدند اما وضعیت نقدینگی موجود در بازار هم‌چنان پایین بود.

واقعیت این روزهای بازار سرمایه این است که گاهی اوقات، مانند برهه زمانی حال حاضر، از نظر بنیادی و تکنیکال سهام در وضعیت ارزندگی قرار دارند اما به دلیل اتفاقات تاثیرگذار خارجی سرمایه‌گذاران آن‌طور که انتظار می‌رود رغبت برای خرید ندارند. ریزش‌های سنگین در طول دو سال و نیم گذشته سبب شده تا سرمایه‌گذاران با نهایت احتیاط و گام به گام وارد بازار شوند و عدم اعتماد به بورس هم‌چنان حس می‌شود. در مجموع ماندگاری شاخص در کانال 1 میلیون و 400 هزار واحدی در آخرین روز معاملاتی هفته نشان از مقاومت در این سطح دارد. نیروهای صعودی بازار قوی به نظر می‌رسند اما ورود پول حقیقی عامل قدرتمند دیگریست که بازار برای ادامه دادن روند صعودی قطعا به آن نیاز جدی دارد.

روند معاملات بازار امروز چگونه بود؟

شاخص کل بورس با افزایش بیش از 2533 واحدی به 1 میلیون و 410 هزار واحد رسید و شاخص هم‌وزن با افزایش 1816 واحدی برروی رقم 407 هزار و 302 واحد متوقف شد. در فرابورس نیز شاخص رشد حدود 52 واحدی با رسیدن به 18 هزار و 593 واحد را به نمایش گذاشت.

وبانک، وبملت، حکشتی، وتجارت و خساپا بیشترین اثرگذاران مثبت بر بورس و غصینو، وهور، خدیزل، بمپنا و ددانا بیشترین تاثیرگذاران مثبت بر فرابورس بودند.

وبانک، وآذر، وبصادر بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، خساپا، بپاس بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری به شمار می‌روند.

گروه‌های خودرو، بانک، محصولات غذایی به جز قند به ترتیب با ارزش معامله 556 میلیارد تومان ، 127 میلیارد تومان و 123 میلیارد تومان برترین صنایع بودند که بیشترین حجم معامله را به ثبت رساندند.

ارزش کل معاملات امروز به 22,503 میلیارد تومان رسید و از این مبلغ 15 درصد یعنی برابر 3266 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام ، حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله سهامی اختصاص داشت.

شاخص کل بورس در هفته جاری بازدهی مثبت 1 درصدی داشت. 

نمای پایانی بازار در روز چهارشنبه دوم آذرماه 1401:

1401-09-02 12_40_47-Bourse View

*اخبار حاشیه‌ای و تاثیرگذار امروز *

معافیت‌های مالیاتی خدمات بازار سرمایه

طبق ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، برخی کالاها و خدمات از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند که این معافیت ۱۷ خدمت مختلف را در بر می‌گیرد.

خدمات بازار سرمایه شامل خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس به تشخیص شورای عالی بورس و اوراق بهادار نیز معاف از مالیات هستند.

خدمات مربوط به خدمات انتشار و نقل و انتقال سهام، حق تقدم، سهم الشرکه و سایر اوراق بهادار موضوع بند (۲۴) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب یکم آذرماه سال ۱۳۸۴ ۴با اصلاحات بعدی است.

صدور و ابطال، نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار نیز معاف از مالیات هستند.

رشد ۹ درصدی تولید فولاد ایران در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۲/ رتبه دهمی ایران تثبیت شد

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: ایران در ۱۰ ماهه سال ۲۰۲۲ در مجموع ۲۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن فولاد خام تولید با رشد ۹ درصدی تولید کرد.

 میزان تولید فولاد خام ایران در اکتبر سال جاری میلادی نیز با ۳.۵ درصد رشد نسبت به اکتبر ۲۰۲۱ میلادی به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن افزایش یافت.

وزیر صمت: یک میلیارد یورو برای واردات خودرو پیش‌بینی شده است

فاطمی امین در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: درحال حاضر تمام زیرساخت‌ها فراهم شده و ثبت سفارش نیز آغاز شده است.از طرف دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد.

مسیر تعامل میان ایران و آژانس باز است

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گفت‌وگوهایی به شکل رسمی و غیررسمی میان ایران و آژانس در جریان است، گفت: مسیر حرکت و تعامل میان ایران و آژانس باز است اما اقداماتی مانند صدور قطعنامه، همکاری ایران و دبیرخانه آژانس را تخریب می‌کند.

27 میلیون سهامدار 4700 میلیارد تومان سود سنواتی دریافت کردند

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد: بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سود سنواتی از طریق سجام به حساب بیش از ۲۷ میلیون سهامدار واریز شد.

از آغاز سال ۱۴۰۱ تا پایان هفته سوم آبان ماه، ۲۲۴ ناشر سود سنواتی سهامداران خود را از طریق اطلاعات سامانه جامع مشتریان «سجام» پرداخت کردند.

مهلت خرید «سهام‌یار» امروز به پایان رسید

امروز چهارشنبه دوم آذرماه 1401 مهلت خرید نماد سهام‌یار برای بیمه کردن سبد سهام سرمایه‌گذاران خرد به اتمام رسید.

رشد ۳۰ درصدی درآمد ارزی کشور از محل صادرات محصولات پتروشیمی

 

علی جدی نماینده مجلس بیان کرد: افزایش قیمت دلار در این روز‌ها دلیل و توجیه اقتصادی ندارد و معلول عوامل سیاسی به ویژه در بحث ناآرامی‌هاست.

 در سال قبل ۱۲ میلیارد دلار درآمد از محل فروش محصولات پتروشیمی عاید کشور شد، اما امروز و از ابتدای سال تاکنون درآمد‌های این بخش به ۹ میلیارد دلار رسیده که همان‌طور که گفتم افزایش ۳۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان می‌دهد.

گواهی سپرده شمش طلا راه‌اندازی می‌شود

سرپرست گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران گفت: به زودی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران راه‌اندازی و سرمایه‌گذاران با سرمایه‌های اندک نیز می‌توانند به شیوه‌ای امن و شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار طلا کنند؛ پیش‌بینی می‌شود گواهی سپرده شمش طلا به یکی از ابزارهای جذاب و طلایی بازار سرمایه مبدل شود.

آبان ماه طلایی فروش خودرو در بورس کالا

روند معاملات خودرو در بورس کالای ایران نشان می‌دهد در مجموع ۵ هزار و ۲۳۶ دستگاه خودرو روی تابلوی عرضه از ابتدای عرضه نخستین خودرو در بورس کالا تاکنون رفته است. از میزان عرضه شده، ۴ هزار و ۸۰ دستگاه فروخته شد. آمار گویای آن است که بیشترین حجم معامله مربوط به آبان با ۲ هزار و ۴۱۶ دستگاه خودرو بود که بیانگر روند رو به رشد عرضه خودرو در بورس کالاست.

 

ارسال نظر

تازه ها