کد خبر 141664

آنچه در معاملات امروز گذشت

روند متعادل همراه با چاشنی عرضه در سهام شاخص‌ساز اصلی در اولین روز معاملاتی آذرماه

شاخص کل معاملات روز گذشته درحالی در مدار مثبت به پایان رسید که در دقایق پایانی افزایش عرضه‌ها امری مشهود بود. عرضه‌هایی که از دقایق ابتدایی بازار امروز خودنمایی کردند و در نهایت سبب شدند تا شاخص کل با افت کمتر از هزار واحد به کار خود پایان دهد درحالی که نماگر فرابورس و شاخص هم‌وزن در مدار مثبت بسته شدند.

روند متعادل همراه با چاشنی عرضه در سهام شاخص‌ساز اصلی در اولین روز معاملاتی آذرماه

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معاملات بازار سرمایه در روز اول آذرماه 1401 روندی متعادل با گرایشات منفی بیشتر در میان شاخص‌سازان اصلی را به نمایش گذاشت. درحال حاضر به نظر می‌رسد بازار در یک روند صعودی کوتاه‌مدت قرار دارد و تا زمانی که شاهد ورود حجم قابل توجه پول به بازار نباشیم ، نباید انتظاری برای شروع یک روند صعودی قدرتمند و ادامه‌دار داشته باشیم.

هرچند که تعدادی از تحلیلگران معقتدند با توجه به اینکه نسبت P/E بازار در کف 10 ساله خود قرار گرفته ، خود گویای ارزندگی است اما شرایط سیاسی داخلی و بین‌المللی یکی از مهم‌ترین فاکتورهاییست که سبب می‌شود سرمایه‌گذاران فعلا از این بازار دوری کنند و آنگونه که انتظار می‌رود نقدینگی‌های خود را به بازار سرمایه وارد نیاورند. به هر حال همیشه و در همه جا بازار سرمایه بازیگران کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد و استراتژی‌های خرید و فروش برای هر کدام از آن‌ها متفاوت است. براساس آنچه آمارها نشان می‌دهد اکثریت سرمایه‌گذاران بازار سهام در کشورما ، سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلند مدت هستند، اما نکته اینجاست که سرمایه‌گذاران با استراتژی بلندمدت و میان‌مدت هم گاهی تحت تاثیر جو روانی بازار سرمایه ، تصمیمات کوتاه مدت می‌گیرند و چنین رفتاری بازدهی مطلوب برای آنان نخواهد داشت.

بازار به روایت اعداد و ارقام

در پایان بازار امروز ارزش کل معاملات به 18889 میلیارد تومان رسید که از این مبلغ 3135 میلیارد تومان مربوط به معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله سهامی بوده است و در مجموع 17 درصد کل ارزش معاملات به معاملات خرد اختصاص داشته است.

شاخص کل با افت حدود 940 واحدی برروی رقم 1 میلیون و 407 هزار واحد ایستاد و شاخص هم‌وزن با افزایش 1015 واحدی همراه بود. در فرابورس نیز شاخص کل حدود 32 واحد افزایش یافت و به رقم 18,542 واحد رسید.

بیشترین اثر منفی بر شاخص بورس را نمادهای فولاد، شپنا و شتران داشتند و بیشترین تاثیر مثبت از سوی نمادهای خساپا ، خبهمن و فایرا اعمال شد.

در فرابورس، شراز، غصینو و خدیزل تاثیرگذاران اصلی مثبت و زاگرس، صبا و دی تاثیرگذاران اصلی منفی بودند.

در اولین روز معاملاتی آذرماه ، خساپا، وساپا، فایرا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، فملی، خودرو بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها بوده است. 

خودرو ، محصولات غذایی به جز قند و فلزات اساسی به ترتیب ارزش معامله 821 میلیارد تومان ، 168 میلیارد تومان و 124 میلیارد تومان را ثبت کردند و برترین صنایع امروز از نظر حجم و ارزش معامله بوند. 

همانطور که نقشه بازار در دقایق پایانی نشان می‌دهد تقریبا نمای غالب بازار امروز به رنگ سبز بوده اما نمادهای بزرگ و تاثیرگذار در مدار منفی معامله شدند و همین موضوع سبب شد تا شاخص کل کاهش یابد.

1401-09-01 13_03_49-Bourse View

*اخبار حاشیه‌ای و تاثیرگذار امروز *

پارلمان اروپا ارتباط مستقیم خود با ایران را قطع کرد

روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا، اعلام کرد تا اطلاع ثانوی ارتباطات و گفت و گوهای مستقیم میان این نهاد اروپایی و جمهوری اسلامی ایران قطع می‌شود.

رئیس پارلمان اروپا همچنین با انتقاد از صدور حکم اعدام برای برخی از حاضران در وقایع اخیر از اعمال تحریم‌ها علیه ایران تاکید استقبال کرد و گفت: نمایندگان پارلمان در همین راستا تصمیم گرفتند تا اطلاع ثانوی هیچ تماس مستقیمی میان پارلمان اروپا و همتایان رسمی ایران برقرار نکنند.

مقامات ایرانی در پاسخ به اقدامات کشورهای غربی علیه ایران به بهانه‌های حقوق بشری اعلام کرده‌اند که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ وجه سازنده نیست و استفاده ابزاری از موضوع حقوق بشر نمی‌تواند به ارتقا و پیشبرد ارزش‌های این موضوع در جامعه جهانی کمک کند.

حمایت مجلس از عرضه بیشتر خودرو در بورس کالا

محمدحسین فرهنگی ، نماینده مجلس، گفت: روند روبه جلوی بورس کالا در اقتصاد ملی به معنای هدایت کالاها و بازارها به سمت شفافیت است و در این مسیر نه تنها خودرو بلکه املاک هم امکان دادوستد در بورس کالا را دارند؛ در خصوص خودرو، حجم عرضه ها در بورس کالا باید بیشتر و پرحجم تر شود. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تصریح کرد: هدف مهم در زمینه تقویت بورس‌های کالایی در کشور، ایجاد یک روند منطقی و طبیعی برای دادوستد کالاها است که علاوه بر سوق به سمت شفافیت، سلامت اقتصادی نیز تقویت شود.

این نماینده مجلس با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا گفت: نه تنها خودرو، بلکه املاک و سایر کالاها و خدمات هم باید از طریق بورس کالا عرضه شود که در زمینه معاملات خودرو، عرضه پرحجم تر در جهت دسترسی سریع تر مصرف کنندگان نیاز است.

فرهنگی با بیان اینکه عرضه کالاها از طریق سازوکار بورس کالا شرایط مساعدی را برای تولیدکننده و مصرف کننده مهیا می کند، گفت: دولت سیزدهم برنامه های مهمی در جهت ایجاد شفافیت اقتصادی دارد که در این زمینه تقویت هر چه بیشتر بورس کالا مورد توجه قرار گرفته تا شرایط برای هدف گذاری دولت و حمایت از بخش تولید مهیا شود.

زمان معاملاتی بازارهای بورس کالا تغییر کرد

زمان معاملات بازارهای مالی و مشتقه بورس کالا تغییر کرد و از روز سه‌شنبه ا آذرماه 1401 ساعت پایان بازار قراردادهای مشتقه شامل آتی و اختیار معامله، صندوق‌های کالای و بازار سلف موازی استاندارد ساعت 16 خواهد بود.  افزایش زمان معاملات به‌خصوص در این روزها که شاهد عرضه خودرو در بورس کالا هستیم بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به پویایی و عمق‌بخشی بازار کمک خواهد کرد.

7 نماد معاملاتی فرابورس از فردا بدون  حجم مبنا معامله می‌شوند

براساس اعلام فرابورس ایران نمادهایی که در ادامه نام برده می‌شود از فردا چهارشنبه 2 آذرماه بدون اعمال دامنه نوسان مورد معامله قرار می‌گیرند.

کشرق، وتعاون، غگلپا، رنیک، رافزا، زفکا و وسبحان نمادهایی هستند که براساس بررسی‌های انجام شده از فردا بدون حجم مبنا معامله خواهند شد.

نصف سود سهام عدالت تا پایان پاییز واریز می‌شود

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سهام عدالت خراسان شمالی از واریز 50 درصد از سود مالی سهام عدالت سال 1400 تا پایان فصل پاییز خبر داد و سود سهام عدالت را دو برابر مبلغی که پارسال به حساب مشمولان واریز شده بود ، اعلام کرد.

مشمولان توجه داشته باشند که نداشتن شماره شبا، مسدود بودن و یا راکد بودن شماره حساب، داشتن شماره حساب مشترک، ارائه شماره حساب ارزی و یا ارائه شماره جدید برای حساب از جمله مواردی است که واریز سود سهام را با مشکل رو به رو خواهد کرد و مشمولان بایستی تا پیش از شروع واریزی‌ها نسبت به اصلاح اطلاعات خود اقدام نمایند.

ارسال نظر

تازه ها