کد خبر 140946

آنچه در بازار 18 آبان 1401 گذشت

اصلاح و تثبیت روند صعودی در آخرین روز معاملاتی هفته / آیا روند صعودی بورس ادامه می‌یابد؟

در شروع معاملات امروز ، همانطور که انتظار می‌رفت ، شاهد عرضه در برخی از نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز و به تبع آن در کل بازار بودیم. بدین ترتیب شاخص کل با روندی اصلاحی و افت کار خود را آغاز کرد اما پس از گذشت ساعاتی تقاضاهای خرید افزایش یافت و سبب شد تا شاخص کل آخرین روز معاملاتی هفته جاری را همچون روزهای دیگر در مدار سبز به پایان برساند. عده‌ای از فعالان و تحلیلگران بازار روندی که در آغاز بازار امروز شاهد بودیم را اصلاحی لازم برای تثبیت روند صعودی می‌دانند اما آیا این تحلیل درست است و روند صعودی بورس ادامه خواهد داشت؟

اصلاح و تثبیت روند صعودی در آخرین روز معاملاتی هفته / آیا روند صعودی بورس ادامه می‌یابد؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آخرین روز معاملاتی در هفته سوم آبان با افت شاخص آغاز و با افزایش آن و بازگشت به مدار مثبت پایان یافت. شاخص کل در یک هفته کاملا صعودی که در سال 1401 کم‌نظیر بود بازدهی مثبت 10 درصدی را به ثبت رساند.

در راستای رشدی که بورس در هفته جاری تجربه کرد و زمینه‌ساز امیدبخشی برای فعالان آن شد ، نظرات تحلیلی متفاوتی مطرح شد. پیام الیاس کردی ، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با تجارت نیوز ، وضعیت کنونی بازار را برای تحلیل «سخت» ارزیابی کرد. او معتقد است با توجه به شرایط فعلی اگر حمایت‌ها از بازار سرمایه ادامه‌دار باشد، شرایط آن تا پایان سال صعودی خواهد بود اما بدون حمایت‌های این چنینی شرایط مناسب نیست و به همین خاطر بازار همچنان تحلیل‌پذیر نیست. او همچنین ادامه داد : بسته به توان متولیان برای حمایت، تا جای ممکن شاخص‌ها صعود می‌کنند، این واقعیت که 75 درصد بازار سرمایه کشور متعلق به دولت بوده حقیقتی انکارناپذیر است و در این شرایط باید واقع‌بین بود.

محرک‌های صعود بورس چه بودند؟

تغییر مسیر ناگهانی بورس در روزهای اخیر را علاوه بر حمایت‌های دولتی می‌توان در سه محرک دلار، اخبار بین‌المللی و برجام و همچنین پیشروی تورم عمومی جست و جو کرد.

همانطور که در این هفته مشاهده کردیم به نظر می‌رسد دلار با قدرت جایگاه تثبیتی خود در کانال 36 هزار تومانی را محکم کرده است. سایر بازارها نیز برای دور نماندن از این مسیر افزایشی با تحرکات مثبت از سوی سرمایه‌گذاران رو به رو شده‌‌اند. بدین ترتیب می‌توان گفت افزایش نرخ دلار و بن بستی که هم‌اکنون در مذاکرات هسته‌ای به گوش می‌رسد ، دو عامل اصلی اثرگذار برای تقویت طرف تقاضا در بازار سهام بوده‌اند.

گمانه‌زنی‌هایی که از افزایش ورود پول حقیقی‌ها حکایت دارد حاوی یک ابهام بزرگ است. قرار گرفتن ارزش معاملات خرد بورس در سطح بیش از 4 هزار میلیارد تومان، فعالان خرد بازار ، که حالا به مدد اتفاقات رخ داده در بازه زمانی سال‌های 98 تا 99 تعدادشان کم نیست، را بر آن می‌دارد که دوباره برای خرید سهم ترغیب شوند و نگرانی‌هایی از جنس رخداد مرداد 99 را تداعی می‌کند. اما از طرفی برحی از تحلیلگران معتقدند رشد بدون استراحت شاخص کل در حالی که ماه‌های گذشته شاهد اصلاح فرسایشی نماگر مذکور بودیم ، جای نگرانی ندارد و طبیعی است. با توجه به اینکه بازار سهام درمیان بازارهای رقیب با بازدهی منفی 7 ماهه درگیر بوده، تغییر مسیر به سمت انتظارات تورمی عمدتا قابل قبول است، به همین دلیل تقویب طرف تقاضا در روزهای یادشده را می‌توان تا حدود زیادی به تبعات روند صعودی قیمت دلار نسبت داد.

آیا اعتماد به بازار برگشته است؟

روزنامه‌ی دنیای اقتصاد در این باره نوشت:رفتار معامله‌گران بازارسهام نشان می‌دهد دادوستدهای این بازار همچنان با احتیاط دنبال می‌شود. برخی کارشناسان معتقدند خرید‌های حقوقی‌ها در ۳‌روز نخست هفته دوم آبان‌ماه تا حدودی توانست به بازگشت اعتماد سهامداران خرد و حقیقی کمک کند. درهمین رابطه محمدعلی ایمانی، کارشناس بازارسرمایه اظهار کرد: بورس تهران بارها تحت‌تاثیر تدابیر ناصحیح سیاستگذار از ریل صعودی خارج شده‌است. دخالت مستقیم و غیر‌مستقیم سیاستگذار در سازوکار بازار طی سال‌های گذشته بر نوسان‌های این بازار افزوده به‌طوری که به‌نظرمی‌رسد در صورت دستکاری‌های مجدد بازارسهام به روال فرسایشی خود بازگردد؛ این در حالی است که بر اساس برخی پیش‌بینی‌های کارشناسان ارزی چشم‌انداز دو رقیب اصلی بورس یعنی بازارهای دلار و طلا می‌تواند افزایشی باشد. قیمت دلار در روز چهارشنبه ۱۱ آبان‌ماه وارد کانال ۳۴‌هزار ‌تومان شد و همچنان در ابرکانال ۳۶‌هزارتومان در نوسان است.

با توجه به مقاومت اسکناس آمریکایی برای عقبگرد از این نرخ ‌بازار سهام نیز می‌تواند تا حدودی عقب‌ماندگی خود از انتظارات تورمی را جبران کند. چشم‌انداز تورمی مختص به بازارهای ذکر‌شده نیست و شواهد آماری نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بها در مهرماه نیز تحت‌تاثیر تورم عمومی و نوسان‌های ارزی و دلاری نسبت به شهریور‌ماه با رشد روبه‌رو شده‌است. تغییر رفتار معامله‌گران در اغلب بازارهای دارایی موید آن است که سرمایه‌گذاران در این مقطع برای همسو شدن با تورم عمومی چاره‌ای جز وارد کردن پول‌های خود به بازارهای دارایی ندارند.  به گفته این کارشناس، جریان خروج پول حقیقی در بورس تهران که از روز شنبه وارد فازی معکوس شده‌است، بر درستی این ادعا تاکید می‌کند.

نمای کلی از معاملات 

معاملات بازار سرمایه در روز چهارشنبه 18 آبان 1401 با افزایش 6605 واحدی شاخص کل و رسیدن رقم آن به 1 میلیون و 414 هزار واحد پایان یافت. شاخص هم‌وزن رشد بیش از 1300 واحدی داشت و شاخص فرابورس با افزایش بیش از 73 واحدی همراه بود. 

شتران ، کچاد ، پارسان، رمپنا و شبریز مثبت‌سازان اصلی بورس و آریا، ارفع، غصینو، بپاس، کزغال مثبت‌سازان اصلی فرابورس بودند. 

صنایع خودرو، فرآورده نفتی و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 894 میلیارد تومان، 486 میلیارد تومان و 285 میلیارد تومان ، برترین صنایع امروز بودند که بیشترین حجم معامله را داشتند. 

ارزش معاملات خرد سهام در بازار امروز به 5365 میلیارد تومان رسید، این رقم از هفته اول خرداد تاکنون مشاهده نشده بود. 

1401-08-18 13_31_19-Bourse View

*اخبار حاشیه‌ای و تاثیرگذار امروز *

تشکیل جلسه فوری برای تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی خبر داد ، امروز طی جلسه‌ای که مقرر است با وزیر نفت صورت گیرد ، درخصوص مباحث مهمی که سودآوری صنعت پتروشیمی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد گفت و گو خواهند کرد که از جمله این مسائل می‌توان به موضوعاتی همچون اصلاح آیین‌نامه و قوانین مربوط به فرمول نرخ خوراک ، واحدهای تامین برق یوتیلیتی‌ها و .... اشاره نمود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: بحث اصلاح فرمول نرخ خوراک پتروشیمی‌ها یکی از موضوعات اصلی بوده و طی این نشست به دنبال یافتن راهکاری برای ثابت شدن فرمول نرخ سوخت ضمن حفظ حاشیه سودآوری این صنعت هستیم.

بنا بر آنچه پیش از این منتشر شده بود ، بسته جدید تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در جلسه مشترک دولت و مجلس در هفته آینده رونمایی خواهد شد. این بسته پیشنهادی برای تغییر روش محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به شخص رئیس جمهور برای تصمیم نهایی ارجاع داده می‌شود. همچنین قرار است تا پیش از تدوین لایحه بودجه 1402 روش‌های فعلی تعیین نرخ خوراک صنایع پتروشیمی تغییر کند.

افزایش 10 درصدی تولید فولاد و تلاش‌های صمت برای رفع مشکل قطعی گاز فولادی‌ها در زمستان

سید رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد: برقی که به شرکت‌های فولادی خصولتی داده شد سبب شد تا در سال جاری نسبت به سال گذشته تولید فولاد 10 درصد افزایش یابد. او همچنین عنوان کرد : وزارت صمت به دنبال راه حلی است که در سه ماه فصل زمستان، مشکلات متاثر از محدودیت اعمالی بر مصرف گاز صنایع را کاهش دهد و این مساله را مدیریت کند تا صنعت فولاد دچار ضرر و زیان شود.

عرضه خودرو در بورس کالا و تاثیرات مثبت آن بر صنعت ورشکسته

محمدرضا نجفی منش، رئیس انجمن سازندگان قطعات خودرو ، در گفت و گویی که امروز منتشر شد بیان کرد: براساس برآوردهای انجام شده، صنعت خودروسازی کشور طی چند وقت گذشته تحت تاثیر وجود برخی از اتفاقات با کاهش زیان همراه شده است.همچنین افزایش میزان تولید و نیز صعود قیمت خودرو در بازار؛ زمینه‌ساز کاهش ضرر و زیان صنعت خودرو در کشور شده است. وی درباره عرضه برخی از خودروها در بستر بورس کالا اظهار کرد: اکنون بخش کمی از خودرو در بورس کالا عرضه شده است، در حالی که اگر زمینه عرضه گسترده خودرو در بورس کالا ایجاد شود، می‌توان شاهد اثرگذاری مثبت این اتفاق در بازار باشیم. قیمت‌گذاری باید از طریق کارخانه انجام شود اما به دلیل همراه شدن تاثیر منفی افزایش قیمت‌ها در بازار، بهترین تصمیم عرضه خودرو در بورس و نیز کشف قیمت از طریق این بازار است.

تغییرات در اساسنامه صندوق‌های دولتی بالاخره اتفاق افتاد

ایرانشاهی، رئیس اداره بازرسی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس گفت :  روز گذشته مجمع دو صندوق پالایشی یکم و دارا یکم برگزار شد و اساسنامه آنها مطابق آخرین تغییرات هیات وزیران به تصویب رسید؛ در حقیقت هر آنچه که هیات وزیران نظر بر تغییر آن داشتند، روز گذشته مصوب شد. با تصویب مجمع این صندوق‌ها، امیدنامه آن‌ها نیز تغییر کرده و رکن بازارگردان به واسطه تغییرات به وجود آمده، تعیین و مصوب شد.

وی ادامه داد: مطابق مصوبات مذکور، صندوق‌ پالایش و دارا یکم از مدیریت غیرفعال به فعال تغییر کرده و بازارگردان‌های این صندوق‌ها می‌توانند نسبت به صدور و ابطال واحدها (یونیت) اقدام کنند که این موضوع علاوه بر اینکه نقدشوندگی آنها را افزایش می‌دهد، منجر به کاهش فاصله قیمت بازار با NAV صندوق‌ها می‌شود.  بازارگردان‌های صندوق دارا یکم و پالایش مطابق مقررات براساس حداقل سفارش انباشته و حداقل معاملات روزانه‌ای که توسط بورس‌ها مشخص می‌شود، اقدام به انجام عملیات بازارگردانی خواهند کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها