کد خبر 140820

صدور مجوز راه اندازی یک انبار جدید بورس زعفران

مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن خراسان شمالی می‌گوید: مجوز راه اندازی انبار بورس زعفران در شهرستان شیروان استان توسط بورس کالای ایران صادر شد.

صدور مجوز راه اندازی یک انبار جدید بورس زعفران

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن خراسان شمالی می‌گوید: مجوز راه اندازی انبار بورس زعفران در شهرستان شیروان استان توسط بورس کالای ایران صادر شد.

رضا هوشمند، مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن خراسان شمالی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: کشاورزان از طریق این انبار، محصول خود را سپرده‌گذاری کرده و از ظرفیت بورس کالای ایران برای کشف قیمت زعفران استفاده کنند و احداث این انبارها می تواند گامی عظیم در بهبود زیرساخت های زعفران منطقه تاثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: بورس کالا از این انبار مستقر در شهرستان شیروان بازدید خواهد کرد و طبق چک لیست ها و استانداردها این فضا را تایید و در صورت رعایت استانداردها اجازه فعالیت داده می شود.

مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن خراسان شمالی تصریح کرد: ۱۰ انبار بورس کالا در حوزه زعفران در کشور فعال است که بسیاری زعفران کاران این استان در سال زراعی گذشته بخشی از محصول های خود را به انبارهای خارج از استان تحویل دادند که در بورس کالا فروخته شد.

وی گفت: زعفران باید طبق استاندارد های بورس کالا از نظر عیار، رنگ و طعم را داشته باشد و در این خصوص مورد آزمایش قرار می گیرد.

هوشمند خاطرنشان کرد: به ازای هر یک گرم زعفران نگین یک گواهی صادر می شود که در قالب برگه های سهام به کشاورزان داده می شود و آنان می توانند به هر میزان در بورس کالا خرید و فروش کنند.

وی یادآور شد: قیمت زعفران در بورس کالا از قیمت سطح بازار بیشتر است و در این نوع معامله سود بیشتری عاید کشاورز می شود.

هوشمند حذف واسطه ها را یکی دیگر از فواید معامله در بورس کالا دانست و گفت: کشاورزان همچون سهام به قیمت روز معامله کنند که به نوعی چنین بازاری امنیت دارد.

وی تصریح کرد: اینک قیمت زعفران به ازای هر یک کیلوگرم ۳۵ میلیون تومان است اما پیش بینی می شود این میزان افزایش یابد و در سال گذشته تا ۵۶ میلیون تومان نیز رسید.

صادرات زعفران از بستر بورس کالا

مدیر شعبه کارگزاری بانک صنعت و معدن خراسان شمالی به صادرات زعفران در بورس کالا نیز اشاره ای کرد و گفت: مشتری خارجی از بورس کالا زعفران را خریداری می‌کند و بعد از واریز پول، کالا را تحویل خواهد گرفت.

وی ادامه داد: بورس کالا دست واسطه ها را از بازار کوتاه می کند و در این معامله نیاز به چانه‌زنی ندارد و رد و بدل پول نیز بدون مشکل انجام می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها