کد خبر 140500

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا برنج بخرند؟

همه کسانی که کد سهامداری دارند می‌تواند نسبت به خریدی برنج اقدام کنند. هر گواهی یک کیلوگرم است و افرادی که آن را خریداری کرده اند می‌توانند در بازار ثانویه آن را به فروش برسانند.

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا برنج بخرند؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران میگوید: شفافیت سازوکار عرضه و تقاضا در معاملات برنج روی تابلوی بورس کالا می‌تواند به کشف قیمت منصفانه‌تر منجر شود. همچنین عرضه برنج در بورس کالا برای کشاورز این امکان را فراهم می‌کند که به صورت مستقیم و بدون واسطه برنج خود را در بازاری وسیع به فروش برساند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، جواد فلاح، مدیر بازارهای مالی بورس کالای ایران در گفت‌وگوی تفصیلی درباره عرضه برنج در بورس کالا و پذیرش انبار برنج نکات مهمی را مطرح کرد.

چند انبار برنج در بورس کالا پذیرش شده است؟

در خصوص عرضه برنج در بورس کالا باید گفت تاکنون یک انبار در شهر آمل پذیرش شده است که برای دو نوع برنج گواهی سپرده صادر می‌شود که یکی از آن‌ها برنج طارم و دیگری برنج فجر است. معاملات برنج طارم از ۲۴ مهر شروع و برنج فجر نیز معاملات آن از شنبه ۷ آبان آغاز شد.

برنج در بورس کالا قرار است به چه شکلی مورد معامله قرار گیرد؟

معاملات برنج در بورس کالا به صورت گواهی سپرده کالایی از نوع پیوسته است.

انباری که در بورس کالا در آمل پذیرش شده کشاورز می‌تواند برنج خود را بعد از شالیکوبی به انبار منتقل کند. در آنجا نمونه برداری انجام و پس از آنالیز برنج اگر محصول حداقل‌های لازم که اعلام شده را داشته باشد در سامانه قبض انبار ثبت و آن قبض تبدیل به گواهی سپرده کالایی می‌شود و کشاورز می‌تواند از این طریق برنج خود را عرضه کند.

چه کسانی می‌توانند از بورس کالا برنج خریداری کنند؟

همه کسانی که کد سهامداری دارند می‌تواند نسبت به خریدی برنج اقدام کنند

آیا خرید برنج از بورس کالا محدودیت دارد؟

خیر هیچ محدودیتی ندارد. هر گواهی یک کیلوگرم است و افرادی که آن را خریداری کرده اند می‌توانند در بازار ثانویه آن را به فروش برسانند.

آیا می‌توان برنج را فیزیکی تحویل گرفت؟

بله. اما اگر کسی بخواهد برنج را فیزیکی دریافت کند حداقل باید ۱۰۰ کیلوگرم خرید داشته باشد که بتواند درخواست تحویل را بزند.البته این برنج‌ها بوجار نشده است و در کیسه‌های ۷۰ کیلوگرمی قرار دارد.اما اگر کسی تقاضای بوجار شدن و تحویل در بسته‌های ۱۰ کیلوگرمی را دارد باید درخواست بدهد و انباردار نیز براساس شرایط آن را آماده می‌کند.

آیا قرار است انبارهای دیگری برای برنج در بورس کالا پذیرش شود؟

بله. اگر متقاضی برای پذیرش وجود داشته باشد ما استقبال می‌کنیم.

آماری از معاملات برنج به ما ارائه می‌دهید؟

برنج فجر در نخستین روز معاملاتی خود ۸ هزار و ۶۰۴ کیلو گرم مورد معامله قرار گرفت و برنج طارم نیز در یکشنبه ۸ آبان با ۱۹۱ هزار و ۱۰۴ کیلوگرم مورد معامله قرار گرفته است.

مزیت‌های عرضه برنج در بورس کالا چیست؟

عرضه برنج در بورس کالا برای کشاورز این امکان را فراهم می‌کند که به صورت مستقیم و بدون واسطه برنج خود را در یک بازاری به وسعت ایران به فروش برساند.

برای خریدار نیز یک برنج کاملا استاندارد و بدن تقلب و خالص فراهم می‌شود که می‌تواند آن را خریداری و واسطه‌ها نیز حدف می‌شود. برنج در انبار بورس کالا از امنیت بهره مند می‌شود و مصرف کننده می‌تواند دید سرمایه گذاری نیز به آن نگاه داشته باشد.

آیا عرضه برنج در بورس کالا می‌تواند سبب کاهش التهاب این بازار شود؟

شفافیت سازوکار عرضه و تقاضا در معاملات برنج روی تابلوی بورس کالا می‌تواند به کشف قیمت منصفانه‌تر منجر شود.

ارسال نظر

تازه ها