کد خبر 140138

گزارش اجمالی بااقتصاد از معاملات روزانه بازار سهام

سقوط تاریخی دیگری برای بورس در سال 1401 ثبت شد/ دومین بحران بزرگ بورس در سال 1401

گزارش بازار/‌ چهار‌شنبه‌ 4 ابان 1401 آخرین روز معاملاتی هفته در بازارهای سهام تهران با دومین سقوط تاریخی بورس در سال 1401 رقم خورد و شاخص کل بورس با بیش از 26 هزار واحد افت، به ارتفاع یک‌میلیون و 241 هزار واحدی سقوط کرد. در دقایق پایانی معاملات امروز، معامله‌گران تالار بورس تهران، اصفهان و چند شهر دیگر دست از کار کشیدند.

سقوط تاریخی دیگری برای بورس در سال 1401 ثبت شد/ دومین بحران بزرگ بورس در سال 1401

کاهش قیمت 90 درصد از نمادهای معامله‌شده

به گزارش بااقتصاد، جریان منفی معاملات بازارهای سهام تهران، امروز چهارشنبه 4 ابان‌ماه به حدی بود که دامنه آن به بیش از 90 درصد نمادهای معامله شده تسری یافت و کمتر از 10 درصد نمادها در دامنه مثبت به کار خود پایان دادند. شاخص کل هم‌وزن نیز با 8310 واحد منفی، دومین سقوط تاریخی امسال را ثبت کرد و به رقم 361 هزار واحدی عقب نشست. شاخص کل آیفکس هم 277 واحد افت کرد و به کف کانال 17 هزار واحدی رسید.

میدکو و بپاس، کاهنده‌های اصلی شاخص کل

در بورس تهران نمادهای میدکو، فولاد، پارسان، کگل، کچاد، رمپنا و شپدیس بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل اعمال کردند و فولاد به همراه خودروسازان، بالاترین حجم تراکنش منفی را رقم زدند. در بازار فرابورس، بپاس، صبا، کگهر، شگویا، مارون، زاگرس و آریا صدرنشین جدول منفی‌سازان شاخص کل آیفکس لقب گرفتند و کرمان، دی و فرابورس پرتراکنش‌ترین نماد منفی این بازار بودند.

انتقاد شدید فعالان بازار از رشد نرخ بهره بین بانکی

در روزهایی که بازار سرمایه نیازمند شدید حمایت‌های همه‌جانبه از سوی دولت است، سیاست‌های نادرست در بازار پول، نرخ بهره بدون ریسک یا همان بازده اوراق و بهره بین بانکی که بزرگ‌ترین ریسک بورس محسوب می‌شود را به 25 درصد افزایش داده است. این موضوع مورد انتقاد شدید معامله‌گران و فعالان بازار سرمایه قرار گرفت و موجب تعطیل برخی از تالارهای معاملاتی در دقایق پایانی بازار شد.

خاندوزی و صالح‌آبادی در لیست استیضاح یا برکناری؟

در همین‌حال، برخی از فعالان بازار سرمایه خواستار استیضاح وزیر اقتصاد و پاسخگویی رییس کل بانک مرکزی که خلاف لایحه قانون بودجه 1401 عمل می‌کنند، شده‌اند و معتقدند که رشد نرخ بهره بین بانکی در 10 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

ارزش صف‌های خرید به 60 میلیارد تومان کاهش یافت!

به‌این‌ترتیب، در پایان وقت بازار سراسر منفی امروز، کمتر از 10 درصد نمادها در مدار مثبت قرار گرفتند و 56 نماد شرکتی با افزایش قیمت مواجه شدند. در همین‌حال، بیش از 90 درصد نمادها، شاهد افت قیمت پایانی بودند. ارزش صف‌های خرید سهام به 60 میلیارد تومان در مقابل 353 میلیارد تومان ارزش صف‌های فروش رسید.

همچنین ارزش صف‌های فروش سهام در دقایق پایانی، حدود 5,5 برابر ارزش صفوف خرید بود و رقم 357 در برابر 66 میلیارد تومان به ثبت رسید. تعداد نمادهای منفی هم بیش از 10 برابر مثبت‎‌ها رسید که کمتر از 9 درصد نمادهای بازار مثبت دادوستد شدند. همچنین 37 درصد از خریدها و 11 درصد از فروش های امروز را حقوقی‌ها انجام دادند.

واکنش اعتراضی معامله‌گران در تالارهای بورس به سقوط تاریخی بازار سهام

شنیده شده است که معامله‌گران حاضر در تالار بورس، به نشانه اعتراض به وضعیت این روزهای بازار سرمایه از پای استیشن‌ها بلند شدند و معاملات را تعطیل کردند.

در اصفهان نیز، معامله‌گران  تالار معاملات این شهر نسبت به وضعیت نابسامان بورس، اعتراض کردند و دست از کار کشیدند. این وضعیت در تالار بورس کرج و قم نیز گزارش شده است.

حوزه ارزی در آرامش کامل!

علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: آرامش در حوزه ارزی برقرار و حجم معاملات اسکناس نیز افزایش یافته است.

رییس کل بانک مرکزی، گفت: خوشبختانه در حوزه ارزی آرامش خوبی را شاهد هستیم و از ابتدای امسال تا اواخر مهرماه حدود ٢۵ میلیارد دلار در سامانه نیما ارز عرضه شده است.

به گفته وی، در بازار متشکل ارزی که اسکناس ارزی معامله می‌شود شاهد افزایش حجم معاملات اسکناس هستیم.

نظارت سازمان بورس فراتر از الگوریتم‌ها و شامل تمامی معاملات می‌شود

سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد: در روزهای اخیر شائبه‌هایی مبنی بر عدم آمادگی سخت‌افزاری و زیرساخت‌های لازم برای نظارت بر معاملات الگوریتمی در واحدهای نظارتی سازمان بورس و ارکان شکل گرفته بود که در این خصوص نکته‌ قابل ذکر این است که، نظارت‌های سازمان بورس و ارکان محدود به نوع خاصی از معاملات نیست و هرگونه فعالیتی که منجر به نقص قوانین و یا برهم زدن روند طبیعی معاملات، از نوع الگوریتمی و عادی شود، پس از شناسایی با شخص متخلف برخورد لازم صورت می‌گیرد. ضمن آنکه معاملات الگوریتمی مجاز بازارگردان‌ها و اشخاص در سامانه‌های نظارتی سازمان قابل تشخیص است و رصد می‌شود.

انتشار فهرست ۱۸ کارگزاری برای دسترسی معامله‌گران حقیقی به معاملات الگوریتمی

کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار، نیز اعلام کرد: در خصوص معاملات الگوریتمی این شائبه در ماه‌های اخیر وجود داشت که معامله‌گران حقیقی دسترسی به ابزارهای الگوریتمی ندارند و این به معنای عدم رعایت عدالت در این حوزه است. درحالی‌که حداقل ۱۸ کارگزاری مجوز ارائه ابزارهای الگوریتمی به مشتریان حقیقی و حقوقی خود را دارند.

رونق معاملات برنج در بورس کالا ‌با گشایش یک انبار جدید

بورس کالای ایران از گشایش انبار و نماد معاملاتی شرکت توسعه تجارت برنج مازندران برای انجام معاملات گواهی سپرده برنج سفید فجر بوجار نشده خبر داد.

بر این اساس قرار است علاوه بر برنج طارم، برنج فجر نیز در بورس کالا مورد دادوستد قرار گیرد.

تارا و ۲۰۷ پشت ترافیک سنگین بورس کالا

گروه صنعتی ایران‌خودرو اعلام کرده است، فعلا امکان عرضه تارا و ۲۰۷ در بورس کالا وجود ندارد و ابتدا باید با افزایش تولید و عرضه، اختلاف بین قیمت‌ این محصولات با کارخانه و بازار را تقلیل داد، سپس برای عرضه این دو محصول در بورس کالا برنامه‌ریزی کرد.

این در حالی است که روز گذشته، مدیر پذیرش بورس کالای ایران از پذیرش دو محصولات تارا ‌و ۲۰۷ شرکت ایران خودرو در بورس کالای ایران خبر داده بود.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، چهارشنبه 4 ابان 1401

حجم کل دادوستدهای سهام در بورس و فرابورس امروز رقم 11200 میلیارد تومان را ثبت کرد که نسبت به دیروز بیش از 3000 میلیارد تومان افزایش نشان داد. ارزش این حجم از سهام معامله‌شده بیش از 18900 میلیارد تومان بود. از این میزان 5500 میلیارد تومان به ارزش معاملات بورس و حدود 13400 میلیارد تومان به معاملات فرابورس تعلق گرفت.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله در بحرانی‌ترین روز معاملاتی بورس و فرابورس  به رقم 2866 میلیارد تومان رسید. طی این نقل و انتقالات، 570 میلیارد تومان تراز منفی برای معاملات حقیقی‌ها با تغییر خالص مالکیت سهام از حقوقی‌ها انجام شد.

در جریان داوستدهای امروز، بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات سهام به گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و فراورده نفتی به ترتیب با 240، 189 و 181 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار منفی شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.241.039.41 (26021.63-)

شاخص کل هم‌وزن: 361.357.31 (8310.12-)

ارزش معاملات: 5551 میلیارد تومان

حجم معاملات: 7.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: میدکو، فولاد و پارسان

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.210.21 (277.80-)

ارزش معاملات: 13388 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: بپاس، صبا و کگهر

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها