کد خبر 139995

گزارش اجمالی بااقتصاد از معاملات روزانه بازار سهام

مرگ مغزی بورس و نیاز به یک معجزه برای احیا/ شاخص کل 19 هزار واحد دیگر عقب‌نشینی کرد

گزارش بازار/‌ دوشنبه‌ دوم ابان 1401 در امتداد جریان ریزشی بورس تهران، امروز هم شاخص کل بیش از 19000 واحد عقب‌نشینی کرد و 612 نماد شرکتی با کاهش قیمت مواجه شدند. شاخص کل هم‌وزن نیز 4458 واحد فروریخت و برای شاخص کل آیفکس هم 131 واحد منفی ثبت شد. این روند بازار سهام را می‌توان به مرگ مغزی تشبیه کرد که سینوس‌ نماگرهای آن رو به پایین را نشان می‌دهد و برای احیا، تنها به یک معجزه نیاز دارد.

مرگ مغزی بورس و نیاز به یک معجزه برای احیا/ شاخص کل 19 هزار واحد دیگر عقب‌نشینی کرد

80 درصد نمادهای شرکت با کاهش قیمت مواجه شدند

 

به گزارش بااقتصاد، روند یکپارچه منفی معاملات بازارهای سهام تهران، امروز دوشنبه دوم ابان‌ماه، با شدت بیش‌تری ادامه یافت و حدود 20 درصد از دادوستدها در دامنه مثبت شکل گرفتند. این درحالی‌است که متولیان بازار سرمایه و تصمیم‌سازان بجز خبر تمدید بسته حمایتی سال گذشته که کاربردی برای بورس نداشته است، اقدامی نکرده‌اند.

دلارمحورها در صدر جدول منفی‌سازان شاخص کل بورس

امروز هم نمادهای بزرگ و دلارمحور بورس تهران، به‌رغم سقف‌شکنی نرخ دلار در بازار آزاد، کاهش قیمت را تجربه کردند. فولاد، کچاد، رمپنا، فارس، فملی، نوری و کگل، بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند و فولاد همچنین بالاترین حجم تراکنش منفی این بازار را به خود اختصاص داد.

جدول شاخص‌سازان فرابورس هم یکپارچه سرخپوش بود. فغدیر، زاگرس، هرمز، صبا، شگویا، شراز و بپاس، صدرنشینان این جدول بودند و بیش‌ترین تاثیر منفی را به شاخص کل آیفکس تحمیل کردند. دی، دوباره به مدار منفی معاملات بازگشت و بالاترین حجم تراکنش منفی فرابورس را بخ خود اختصاص داد.

ارزش صف‌های فروش سهام به حدود 200 میلیارد تومان رسید

به‌این‌ترتیب، و در پایان وقت بازار امروز، حدود 20 درصد از نمادها در مدار مثبت قرار گرفتند و 124 نماد شرکتی با افزایش قیمت مواجه شدند. در همین‌حال، بیش از 80 درصد نمادها، معادل 612 سهم شاهد افت قیمت پایانی بودند. ارزش صف‌های خرید سهام به 130 میلیارد تومان در مقابل 195 میلیارد تومان ارزش صف‌های فروش رسید.

خصوصی‌سازی صنعت خودرو برای ارتقای بهره‌وری و کارآیی

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، گفت: دولت در زمینه نقش خود در بخش تصدی‌گری خودروسازی عزم محکمی دارد و به‌دنبال کار کارشناسی است تا با اجرای آن خودروسازی به مشکلات خصوصی‌سازی‌های قبلی دچار نشود. وی هدف دولت از خصوصی‌سازی خودرو را ارتقای بهره‌وری و کارایی صنعت ذکر کرد.

ارتقای استانداردهای سازمان بورس برای اعطای مجوز به کارگزاری‌های جدید

 به گفته منوچهر میرزایی، مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس اوراق بهادار، با صدور مجوز تاسیس و فعالیت برای شرکت‌های کارگزاری جدید پس از ۱۳ سال وقفه و قید استانداردهای جدید در دستورالعمل صدور مجوز تاسیس و فعالیت شرکت‌های کارگزاری، امید می‎رود شاهد پویایی بیش‌تر صنعت کارگزاری و نهایتا بازار سرمایه باشیم.

وی افزود: از زمان صدور فراخوان تاکنون صدور موافقت اصولی تاسیس ۱۵ شرکت کارگزاری در هیات مدیره سازمان بورس به تصویب رسیده و به متقاضیان ابلاغ شده است. از میان این تعداد ۵ شرکت کارگزاری به مرحله تاسیس و ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها رسیده است.

تمامی عوامل بازار خودرو از عرضه محصولات در بورس کالا رضایت دارند

عضو هیات‌مدیره شرکت بهمن‌موتور می گوید: عرضه فیدلیتی و دیگنیتی در شرایطی در بورس کالا آغاز شد که قیمت این محصولات در بازار رو به افزایش بود اما از زمان عرضه و امکان خرید مستقیم از سوی مصرف‌کننده در بورس، بازار به تعادل رسیده است و تمامی عوامل فعال بازار خودرو به بهبود شرایط اذعان دارند.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، دوشنبه یکم ابان 1401

حجم کل دادوستدهای سهام در بورس و فرابورس امروز رقم 8200 میلیارد تومان را ثبت کرد. ارزش این حجم از سهام معامله‌شده بیش از 3700 میلیارد تومان بود. از این میزان 2300 میلیارد تومان به ارزش معاملات بورس و بیش از 1400 میلیارد تومان به معاملات فرابورس اختصاص یافت.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله در بورس و فرابورس به رقم حدود 2300 میلیارد تومان رسید. طی این نقل و انتقالات، 264 میلیارد تومان تراز منفی برای معاملات حقیقی‌ها با تغییر خالص مالکیت سهام از حقوقی‌ها انجام شد.

در جریان داوستدهای امروز، بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات سهام به گروه‌های فراورده نفتی، فلزات اساسی و خودرو به ترتیب با 237، 214 و 193 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار منفی شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.296.794.09 (12165.47-)

شاخص کل هم‌وزن: 377.696.27 (1298.82-)

ارزش معاملات: 2.589 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.9 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: فارس، فولاد و کگل

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.651.42 (131.49-)

ارزش معاملات: 1.473 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.9 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: فغدیر، زاگرس و هرمز

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها