کد خبر 13571

یک کارشناس بازار سرمایه؛

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه سهامداران را پس از سپرده گذاران بانکی برندگان اقتصادی در سال های اخیر معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد، همایون دارابی تحلیل گر ارشد بازار سهام در همایش ملی تامین مالی و سرمایه گذاری برای مدیران در خصوص چشم انداز بازار سهام در سال جاری گفت: بازار سهام همیشه پتانسیل بازدهی خوب را دارا است. فعال اقتصادی می بایست بازارهای مختلف را رصد کرده و آماده ریسک های ناشی از عوامل سیاسی و اقتصادی باشد.

وی با بیان این که تهدیدات سیاسی همواره ثبات بازارهای مالی را هدف قرار می دهد به آشفتگی  بازارهای بی ثبات طلا و ارز در روزهای اخیر در کشورمان اشاره کرد.

دارابی گفت: در صحنه سیاسی داخلی نیز وضعیت نگران کننده است و در حوزه اقتصادی عوامل بی ثبات کننده دوباره بازگشته اند. در حال حاضر بزرگ ترین مشکل رشد پایه پولی و نقدینگی است که همچنان ادامه دارد. این در حالی است که دولت حدود ۶۰۰هزار میلیارد تومان از بدهی خود را نپرداخته است و حجم نقدینگی 1333 میلیارد تومان در دولت فعلی است.

دارابی با اشاره به حرکت نرخ تورم به سمت تک رقمی شدن بیان داشت: به صورت آشکار می توان دید که تورم زمانی که به طرف یک رقمی شدن حرکت می کند پس از آن یک جهش تورمی را شاهد هستیم، مسئله ای که در حال حاضر شاهد آن هستیم.

اعداد و ارقام نشان می دهد برندگان اصلی اقتصاد طی سال های اخیر پس از سپرده گذاران بانکی، سهامداران بورس بوده اند.چرا که بورس قادر است سهامداران را از بی ثباتی کلان در اقتصاد حفظ کند‌‌.

وی با اشاره به مبحث پیمان سپاری تصریح کرد: پیمان سپاری ایجاد یک اختلاف قیمتی در بازار آزاد ارز و شرکت ها است که با توجه به شواهد موجود به نظر می رسد پیمان سپاری برای طولانی مدت باقی نخواهد ماند.

این کارشناس ارشد بازار سهام اظهار کرد: برآوردهای رشد اقتصادی کشور ما از منظر بانک جهانی ۶/۳ پیش بینی شده است و رشد اقتصادی خاصی را در داخل کشور نخواهیم داشت اما در سطح بین المللی در انتظار رشد بهتری هستیم.

دارابی  فاکتورهای موثر بر بورس در سال 97 را به شرح ذیل بیان نمود:

افزایش ارزش دلار در برابر ریال به دلیل افزایش ارزش جایگزینی به نفع شرکت های بورسی است. در طرح جزیی تر نیز شرکت های صادر کننده بیشترین سهم را می برند، اما در مقابل شرکت های وارد کننده متحمل هزینه های سنگین می شوند.

از طرفی اگر افزایش دلار در دام قیمت گذاری و پیمان سپاری ارزان قرار نگیرد به نفع شرکت های پتروشیمی، معادن، پالایشگاه ها، فولاد، سرب و روی خواهد بود در مقابل به زیان شرکت های خودرویی، دارویی و تجهیزات ساز تمام می شود.

این کارشناس بازار سرمایه سخنان خود را با بیان این که بازدهی سهام را هیچ دارایی نمی تواند مشابه سازی کند پایان داد. 

ارسال نظر

تازه ها