کد خبر 13546

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در جریان همایشی که روزجاری در حال برگزاری است یکی از علل از دست رفتن ارز کشور را آماده نبودن برای جذب سرمایه گذاری خارجی دانست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری با اقتصاد، در ادامه همایش ملی تامین مالی و سرمایه گذاری برای مدیران، علی سنگینیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در خصوص تامین مالی خارجی گفت: احتمالا تامین مالی خارجی کمک زیادی به بهبود وضعیت کشور نخواهد کرد اما باید جز راهکارهای موجود مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت بازار سرمایه و بانک ها بیان داشت: دو نهاد مذکور تاثیر زیادی در کمک رسانی به اقتصاد کشور نخواهند داشت اما سه حوزه کمک های خارجی، تامین مالی خارجی و فایننس خارجی می تواند از برنامه های قابل اجرا در این بخش باشد.

سرمایه گذاری های خارجی در دنیا در حال جایگزینی با وام و تسهیلات هستند اما در کشور ما این روند وارونه است؛ به عبارتی همگان به دنبال اخذ تسهیلات با بهره های بالا هستیم.

سنگینیان در ادامه به ارائه آماری در خصوص سرمایه گذاری ها پرداخت و بیان داشت: خالص سرمایه گذاری سال ۲۰۱۶ نشان می دهد چین و کانادا بیشترین سرمایه خارجی را جذب کردند اما آمار خروج سرمایه و جذب سرمایه گذاری خارجی مشخص نیست هر چند شواهد نشان می دهد که موفقیت چشم گیری در این زمینه حاصل نشده است.

ایشان اظهار کردند ارز داخل ایران یک بلک باکس است چرا که برای سرمایه گذار این شرایط اصلا جذاب نیست. در حال حاضرحتی اگر بانک ها اقدام به ارائه بهره با نرخ 30 درصد هم بکنند باز هم احتمال از دست رفتن نصف دارایی های سرمایه گذار وجود دارد.  

مشکل اساسی از زیر ساخت نشات می گیرد، وقتی زیرساخت های اقتصادی مناسب نباشد نمی توان با تبلیغات و شو وضعیت را جذاب نشان داد.

سنگینیان با اشاره به سرمایه گذاری ها عنوان کرد: در سرمایه گذاری مستقیم بیشترین پول ها نصیب کشورچین شده است. بورس شانگهای به دلیل جذابیتی که داراست در حال حاضر پنجمین بورس بزرگ دنیاست از طرفی آمریکا به دلیل خروج زیاد سرمایه بورس جذابی به شمار نمی رود.

در خصوص سرمایه گذاری خارجی در کشور ما باید گفت: ایران کشور آماده ای برای جذب سرمایه گذار خارجی نیست.وقتی سرمایه گذاری خارجی انجام نشود، چون کشور آماده و محیای  جذب پول خارجی نیست ارز از دست می دهد.

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اشاره داشت در سال های پس از برجام پروژه هایی تعریف کردند و به دنبال فایننس بودند درحالی که هیچ کدام از پروژه های مطرح شده به هیچ عنوان قابلیت فایننس شدن را دارا نیستند.

در راستای فایننس باید گفت در حال حاضر با توجه به محدودیت های ارزی اعمال شده، کار بین بانک های داخلی و خارجی سخت تر شده است و فروشندگان خارجی به خریداران داخلی اعتبار یوزانس نمی دهند.در چنین شرایطی تمام پول های دولت صرف هزینه های جاری می شود و پولی برای دولت نمی ماند که بخواهد در جایی سرمایه گذاری کند.

وی در ادامه تاکید کرد:بازار پول و سرمایه هم در شرایط کنونی با توجه به محدودیت هایی که دارند چندان نمی توانند در تامین مالی مفید باشند و با منابع مالی که در اختیار دارند تنها می توانند به بقای خود کمک کنند.

سنگینیان با بیان این که الزامات استفاده از فایننس این است که طرح مورد نظر دارای توجیه اقتصادی باشد و کشور امکان صادرات و کسب درآمد ارزی را تسهیل کند به سخنان خود پایان داد.

 

ارسال نظر

تازه ها