کد خبر 135418

گزارش اجمالی بااقتصاد از معاملات روزانه بازار سهام

گزارش بازار/‌ ‌‌‌شنبه‌ 15 امرداد 1401 سرانجام پس از کش و قوس‌های زیاد در بازار سرمایه و ریزش‌های پیاپی اخیر، تلاش‌های مسئولان و فعالان بورس برای ورود دوباره مقدینگی حقیقی به بازار نتیجه داد و شاخص کل بورس همزمان با خبرهای مثبت مبنی بر توافق نزدیک اعضای برجام، 11563 واحد صعود کرد و تمامی شاخص‌های بورس و فرابورس سبزپوش شدند. مولفه مثبت دیگر برای معاملات امروز، بازگشت حقیقی‌ها در سمت تقاضا و تراز مثبت 180 میلیارد تومانی در خرید سهام از سوی معامله‌گران خُرد بود که پس از حدود 2 ماه، رخ داد.

اعلام آمادگی بورس تهران برای شنیدن خبر توافق نهایی

 

به گزارش بااقتصاد، روند معاملات در بازارهای سهام تهران، امروز شنبه، 15 مردادماه، مثبت به پایان رسید و بازار سرمایه در آستانه تعطیلات دو روز آینده، آمادگی خود را برای انتشار خبر توافق برجام اعلام کرد. هرچند کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، اندکی روی برخی سهم‌‎های پالایشی و فراورده‌های نفتی تاثیر منفی گذاشت اما سهم‌های ریالی و کوچک‌تر متاثر از اخبار مثبت برجامی، با افزایش تقاضا مواجه شدند.

بازیابی شاخص‌های بورس به محدوده‌های مقاومتی از دست‌داده

با رشد 11563 واحدی شاخص کل بورس، ارتفاع یک‌میلیون و 448 هزار واحدی به دست و شاخص کل هم‌وزن نیز با ثبت 6088 واحد سبزرنگ، کانال 390هزار واحدی را به دست آورد. شاخص کل آیفکس هم پس از 188 واحد رشد، از کانال 18 هزار واحدی عبور کرد و در کف کانال 19 هزار واحدی نشست.

روز منفی برای پالایشی‌های بورس و فرابورس

در صدر جدول شاخص‌سازان بورس تهران، نمادهای بزرگ دوباره به این جایگاه برگشتند و فملی، وبملت، شستا، شپدیس، خودرو و حکشتی بیش‌ترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل اعمال کردند. شبندر، تک نماد سرخپوش در میان سبزپوشان جدول بود. بالاترین حجم تراکنش‌های مثبت بورس را هم شستا رقم زد درحالی‌که سهم‌های پالایشی در سمت مقابل ایستادند.

رشد 188 واحدی شاخص کل آیفکس با بیش‌ترین تاثیر مثبت از معاملات نمادهای بپاس، خدیزل، دماوند، فزر، صبا و فرتابورس به دست آمد و شاوان که این روزها در مسیر اُفت قرار دارد، تاثیرگذارترین نماد منفی بر شاخص کل فرابورس بود و بالاترین حجم تراکنش منفی را نیز به خود اختصاص داد. کرمان و فرابورس هم در جایگاه نخست نمادهای پرتراکنش مثبت ایستادند.

رشد 100 میلیارد تومانی ارزش صف‌های خرید سهام نسبت به چهارشنبه گذشته

همان‌گونه که ذکر شد، مهم‌ترین مولفه در معاملات امروز بورس و فرابورس، بازگشت معامله‌گران خُرد در سمت تقاضا و ورود نقدینگی به بازار سرمایه بود. افزایش تعداد صف‌های خرید نیز شاخصه مثبت دیگر بازار امروز محسوب می‌شود که امیدواری‌ها برای تداوم این روند را افزایش می‌دهد. از تعداد 628 نماد مورد معامله 496 سهم، معادل 79 درصد، در دامنه مثبت و با رشد قیمت پایانی مواجه شدند و 132 سهم، معادل 21 درصد از نمادها در مدار منفی قرار گرفتند و کاهش قیمت پایانی را ثبت کردند.

به‌این‌ترتیب، معامله‌گران برای 123 نماد شرکتی، صف خرید 282 میلیارد تومانی تشکیل دادند که نسبت به معاملات چهارشنبه گذشت، حدود 100 میلیارد تومان افزایش داشت. 35 نماد به ارزش 120 میلیارد تومان هم در صف فروش به جراج گذاشته شدند. رشد بیش از 400 میلیارد تومانی ارزش معاملات خُرد، ازجمله موارد مثبت دیگر بازار امروز بود.

توزیع سود سهام عدالت در ۲ تا ۳ نوبت طی سال

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، از توزیع متوالی سود سهام عدالت در دو تا سه نوبت طی یک سال خبر داد و گفت: برآوردها نشان می‌دهد سودآوری شرکت‌های سبد سهام عدالت افزایش قابل‌توجه پیدا کرده است.

وی افزود: تلاش داریم بازه زمانی توزیع سود را به ۲ یا ۳ بار در سال افزایش دهیم و سیاست دولت شناسایی حداکثر سود و تخصیص آن به سهامداران است.

اعلام آمادگی شهرداری تهران برای فروش املاک مازاد در بورس کالا

شهرداری تهران آمادگی خود را برای عرضه املاک در بورس کالا اعلام کرد. از نگاه مدیران شهرداری تهران، بورس کالا بستر شفافی است که به واسطه آن، فروش املاک مازاد شهرداری می‌تواند در شرایط رقابتی بسیار سریع انجام گیرد.

سود ۹۰ شرکت از طریق سجام پرداخت شد

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، اعلام کرد، با پرداخت سود سهام ۱۳ شرکت در هفته نخست مردادماه تعداد سود‌های پرداختی از طریق اطلاعات سامانه سجام از ابتدای امسال به رقم ۹۰ شرکت رسیده است.

‌ورود 72 شرکت سیمانی با عرضه‌های متنوع در بورس کالا

بورس کالا از عرضه‌های تجمیع شده در هفته جاری سیمانی‌ها با توجه به تعطیلی روزهای یکشنبه و دوشنبه (۱۶ و ۱۷ مرداد) خبر داد و گفت که این عرضه‌ها، امروز شنبه ۱۵ مرداد انجام می‌شود.

بر اساس این گزارش، در عرضه های امروز، ۷۲ شرکت سیمانی در مجموع یک میلیون و ۲۸۴ هزار و ۵۸۰ تن انواع سیمان تیپ ۱ و ۲ را روی تابلو معاملات می‌برند.

سیمانی‌ها همچنین تا پایان هفته دوم مردادماه، در مجموع بیش از ۲۰ میلیون و ۵۲۳ هزار تن انواع سیمان را به ارزش نزدیک به ۱۲ هزار و ۹۸۴ میلیارد تومان در تالار سیمان بورس کالا عرضه کردند.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، ‌شنبه 15 امرداد 1401

حجم کل دادوستدهای سهام در بورس و فرابورس با ثبت بیش از 10000 میلیارد تومان، نسبت به معاملات چهارشنبه گذشته 2400 میلیارد تومان افزایش نشان داد. ارزش این حجم از معاملات سهام به 4700 میلیارد تومان رسید. از این میزان، 3300 میلیارد تومان به ارزش معاملات بورس و 1400 میلیارد تومان به معاملات فرابورس اختصاص یافت.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله در بورس و فرابورس با رشد 500 میلیارد توانی نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته، رقم 2775 میلیارد تومان را ثبت کرد و پس از حدود دو ماه، تراز مثبت در معاملات حقیقی‌ها با 180 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت از حقوقی‌ها به سهامداران خُرد رخ داد. حقیقی‌ها امروز، بخش عمده خریدشان را روی سهام فزر، وبملت و تاصیکو متمرکز کردند و حقوقی‌ها نیز روی سهم‌های شبندر، شپنا و شستا خرید بیش‌تری انجام دادند.

در جریان داوستدهای نسبتا مثبت امروز، بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات سهام به گروه‌های فراورده‌های نفتی، خودرو و محصولات شیمیایی به ترتیب با 219، 200 و 178 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار صعودی و متعادل شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.448.924.53 (11563.75افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 390.143.25 (6088.15افزایش)

ارزش معاملات: 3.331 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.2 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: فملی، وبملت و شستا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19.050.08 (188.47افزایش)

ارزش معاملات: 1.430 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.8 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: بپاس، خدیزل و دماوند

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها