کد خبر 133939

آنچه در بازار امروز گذشت

روند رکودی و کسل‌کننده بورس هم‌چنان ادامه دارد و شاخص کل امروز نیز 4 هزار واحد دیگر از ارزش خود را از دست داد تا به سمت پله‌های پایین‌تر در کانال 1.4 میلیون واحدی برود؛ نبود هیچ چشم‌داشت روشنی از وضعیت سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی بزرگ‌ترین ضربه را به بورس کشور زده و عموم مردم دیگر تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این بازار مالی ندارند.

 

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در روز سه‌شنبه 21 تیرماه متاثر از معاملات منفی شکل گرفته در نمادهای فلزی و معدنی ، که بخشی از آن به دلیل رکود حاکم بر بازار سرمایه و بخشی به دلیل بحران‌های جهانی است ، شاخص 4 هزار واحد منفی شد تا امیدها برای صعود و کسب سود در بازار هم‌چنان به در بسته بخورد.

حالا پس از آنکه چندروزی از ورود شاخص کل به محدوده 1 میلیون و 400 هزار واحدی و از دست دادن محدوده مقاومتی 1.5 میلیون واحدی می‌گذرد ، تحلیل‌گران بر این باورند که پیش‌بینی بازار سرمایه در وضعیت کنونی سخت شده است. افزایش قابل توجه فروشندگان در بازار و برتری آن‌ها به نسبت خریداران سبب شده تا ارزندگی سهام زیرسوال برود. در این روزهای کسل‌کننده بورس که شرایط رکود با نوسانات اغلب منفی بر آن حکم فرماست تمایلات برای سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی مثل طلا، ارز و مسکن افزایش یافته است.

قیمت‌گذاری دستوری دوباره بلای جان بورس شده است

مدتی است زمزمه‌های طرح مجلس مبنی بر «سیاست‌های تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام عرضه در بورس‌های کالایی» به گوش می‌رسد ، طرحی که دوباره یادآور قیمت‌گذاری دستوری و دخالت دولت است و می‌توان آن را به عنوان یکی از زمینه‌سازان ایجاد شتاب در ریزش‌های اخیر بورس برشمرد. این طرح که از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس تدوین شده و در دست بررسی صحن قرار دارد ، در مدت اخیر انتقادهای زیادی از سوی کارشناسان اقتصادی را به همراه داشته و اکثر فعالان بازار معتقدند این تصمیم مجلس از جمله اقدامات عجولانه‌ای است که به طور حتم در آینده نزدیک زمینه‌ساز مشکلات زیادی خواهد بود و اقتصاد کشور را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

طرح مذکور به گفته کارشناسان اقتصادی با ابهام‌های فراوان همراه است و مقدمه تشکیل یک گروه است که به نوعی ضریب نفوذ دخالت‌ها در معاملات بورس کالا را افزایش می‌دهد. این درحالیست که چنین سیاستی بارها مورد اعتراض اکثر مسئولان قرار گرفته و دولت هم در روزهای نخست آغاز به کار خود مخالف چنین سیاستی بود حال چه شده که دوباره بنای آن شکل گرفته ، سوالیست که بی جواب مانده است!

در این زمینه حتی مجید عشقی ، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار ، واکنش نشان داده و نامه‌ای اعتراضی را به رئیس مجلس نوشت تا این طرح از بررسی‌های صحن خارج شود و به کمیسیون اقتصادی ارجاع داده شود تا با رقع ابهامات و اصلاحات لازم به طرح «اصلاح قانون بازار اوراق بهادار» الحاق شود.

حالا که هیچ یک از این اقدامات هنوز به نتیجه مورد نظر نرسیده ، ترس سهامداران را در پی داشته و سبب شده تا شاهد خروج سرمایه از بورس نسبت به ورود باشیم.

روند نزولی تا چه زمانی ادامه دارد ؟

از روزی که شاخص کل به کانال 1.6 میلیون واحدی در سال 1401 رسید حدود 7 هفته گذشته و پس از آن شاخص کل هر روز با یک شیب نزولی در مسیر کاهشی حرکت کرده است. ارزش معاملات از زمان 1.6 میلیونی شدن شاخص کل تاکنون به حدود نصف رسیده و همین یک مورد برای فعالان این بازار کافیست تا با احتیاط بیشتری گام برداند و در مورد خرید سهام محتاط‌تر رفتار کنند. در نتیجه خروج پول حقیقی‌ها در هفته‌های اخیر هم‌چنان ادامه دارد.

به طور کلی می‌توان ادعا کرد که فعلا هیچ نکته مثبتی برای بازگشت به مسیر صعودی به چشم نمی‌خورد. چرا که نه وضعیت قیمت فلزات اساسی و نفت در بازارهای جهانی مساعد است و نه شرایط داخلی کشورما ، هردو عامل دست به دست هم داده‌اند تا شیب نزولی در بازار ادامه داشته باشد و نتوان روزهای روشنی را متصور بود.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، سه‌شنبه 21 تیر 1401

در مجموع شاخص کل امروز خود را با کاهش 4065 واحدی به پایان برد و در این میان نمادهای فملی، میدکو ، کچاد بیشترین اثر منفی و شبریز، مبین ، شپنا بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشته‌اند. مجموع ارزش معاملات خرد در بازار امروز به 2821 میلیارد تومان رسید که پایین‌تر از دیروز است و جمعا حقیقی‌ها در روز جاری 445 میلیارد تومان دیگر از بازار خارج کردند. فولاد، میدکو و خودرو بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و شپنا، شبندر ، شستا بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها در روز جاری بوده است.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,483,532 (4065 واحد کاهش)

شاخص کل هم‌وزن: 405,475 (4084 واحد کاهش)

ارزش معاملات: 2919 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.2 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: فملی، میدکو، کچاد

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19,698 (123 واحد کاهش)

ارزش معاملات ، حجم معاملات: بیشترین حجم و ارزش معاملات در بازار فرابورس به معاملات اوراق بهادار اختصاص داشت.

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: آریا، زاگرس، دماوند

 

ارسال نظر

تازه ها