کد خبر 133762

معاون عملیات بورس کالای ایران:

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بازار بورس کالا گفت: خودروسازان راهی جز عرضه خودرو در بورس کالا ندارند. ماده ۱۸ توسعه ابزار‌ها دولت را مکلف می‌کند بر عرضه اقلام در بورس کالا و عدم دستکاری و قیمت گذاری در بازار‌ها می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید جواد جهرمی صبح امروز در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا و ابهامات پیرامون آن گفت: به دنبال عرضه خودرو در بورس در سال گذشته و همچنین بعد از تجربه عرضه سیمان در بورس کالا متوجه شدیم که می توانیم از ظرفیت بالای بورس کالا برای رونق و بهبود اقتصاد بهره بیشتری ببریم.
 

معاون عملیات و نظارت بر بازارهای بورس کالای ایران افزود: بورس کالا تشکیل شده تا انواع رانت ها و عملیات غیر شفاف در اقتصاد حذف شود، قیمت گذاری دستوری از بین برود و داد و ستد ها بر اساس عرضه و تقاضا انجام شود که رویکرد بورس کالا طی سال های گذشته نیز بر مبنای همین موارد بوده است.

 وی اضافه کرد: وقتی معاملات وانت کارا در بورس کالا انجام شد، وزارت صنعت اعلام کرد که این اقدام غیرقانونی است و تهدید به این شدیم که به دستگاه‌های مختلف نظارتی معرفی خواهیم شد. این درحالیست که بورس کالا از وزارت صنعت طی نامه ای خواست که مستندات قانونی خود را مبنی بر غیرقانونی بودن عرضه خودرو در بورس اعلام کند که این اتفاق نیفتاد.

 جهرمی تصریح کرد: بر این اساس با توجه به حواشی به وجود آمده موضوع عرضه خودرو در بورس به شورای عالی بورس ارجاع شده تا تصمیم گیری نهایی در این زمینه صورت گیرد.

این مقام مسئول در بازار در بورس کالا گفت: بر اساس اصل 44 اگر دولت کالایی را به هر دلیلی به قیمت پایین تر از هزینه تمام شده عرضه کند  باید مابه التفاوت آن از محله های مختلف از جمله مالیات جبران شود. بنابراین فعالان بازار سرمایه باید در این خصوص مطالبه گری های لازم را از دولت داشته باشند.

 وی همچنین در مورد عرضه سیمان آن در بورس کالا گفت: یا باید سازوکار بورس کالا را بپذیریم یا اینکه آن را رد کنیم. زمانی که معاملات سیمان سال گذشته در بورس کالا آغاز شد حجم و ارزش معاملات کم بود اما رفته رفته حجم و ارزش سیمان در بورس کالا افزایش پیدا کرد تا جایی که بعد از دو ماه همه شرکت های سیمانی اقدام به عرضه محصولات خود در بورس کردند. بنابراین اگر مکانیزم بورس را بپذیریم باید ساز و کار عرضه و تقاضا مشخص کننده قیمت باشد. این در حالی است که مقابله با بورس کالا به نوعی تایید قیمت گذاری دستوری است.
 

جهرمی افزود: برخلاف منویات ریاست جمهوری که تصمیمات نباید یک شبه و بدون اطلاع کارشناسان باشد، وزارت صنعت بر خلاف این رویه رفتار کرده و این موضوع اثر خود را طی چند هفته گذشته بر بازار سیمان گذاشته است.

 معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران تاکید کرد: دستاورد یک ساله عرضه سیمان در بورس کالا آشنایی خریداران با بورس بوده است؛ به طوری که از عدد 50 خریدار در هفته در سال گذشته، امسال به سه هزار خریدار سیمان از طریق بورس در هفته رسیده ایم. ضمن اینکه کاهش مطالبات مشکوک الوصول شکل‌گیری بازار گواهی سپرده سیمان هم از دستاوردهای عرضه سیمان در بورس کالا است.

 وی همچنین در خصوص تصمیمات اخیر وزارت صنعت در مقابله با بورس کالا گفت: اقدامات و تصمیمات اخیر وزارت صنعت به نوعی بازگشت به عقب است و اثر این مولفه نیز بر بازار سرمایه، عدم پیش بینی پذیری دادوستد ها و تولید شرکت ها برای سهامداران و معامله گران است و این موضوع بازار سرمایه را با مشکل مواجه می‌کند.
 

این مقام مسئول تصریح کرد: مکاتبه خودروسازان و قطعه سازان با شورای امنیت ملی برای حل مشکلات خود به این معناست که وزارت صنعت قادر به حل مشکلات صنعت خودرو نیست. ضمن اینکه گزارش های خلاف واقع هم به تصمیم گیران و سیاستگذاران در این وزارتخانه داده می شود که این موضوع برخی از تصمیمات آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

ارسال نظر

تازه ها