کد خبر 132696

نزدیک به چهار ماه از توقف نمادهای سهام عدالت استانی در بازار سرمایه با توجیه پرداخت سود و اصلاح آیین‌نامه می‌گذرد اما هنوز خبری از تصمیم نهایی شورای عالی بورس نیست و حدود 50 میلیون سهامدار عدالت، منتظر بازگشایی نمادها و انجام معاملات روزانه سهام‌شان هستند. در همین حال، وزیر اقتصاد امروز خبر از نهایی شدن الگوی نحوه اداره سهام عدالت را داد اما از اصلاح آیین‌نامه سخنی به میان نیاورد.

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، همچنین درباره تخصیص سهام عدالت به جاماندگان نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت که طبق اطلاعات سامانه رفاه ایرانیان و سایر اطلاعات، فهرست نهایی جاماندگان سهام عدالت تهیه شده است و باید دید چه سهم‌هایی در سبد این افراد قرار خواهد گرفت.

به گفته خاندوزی، دولت به‌جای بدهی‌هایش، سهام برخی شرکت‌های تابعه را به نهاد‌هایی مانند تامین اجتماعی واگذار خواهد کرد. وی تاکید می‌کند که خودش موافق این رویه دولت نیست اما چاره‌ای هم ندارد و لایحه‌ای از سوی وزارت اقتصاد به کمیسیون دولت ارسال شده است که شمار افراد بازمانده مشمول سهام عدالت و میزان سهام قابل تخصیص به آن‌ها محاسبه شده است. وی از اطلاع رسانی در این زمینه و در آینده نزدیک خبر داد اما همچنان صحبتی از اصلاح آیین‌نامه آزادسازی سهام عدالت که با حکم مستقیم رهبری در اردیبهشت 1399 ابلاغ شده بود، نکرد.

پس از آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت ۱۳۹۹ و در روزهای اوج بازار سرمایه طی تابستان همان سال، قیمت سهام عدالت نیز به بالاترین میزان رسید و این موضوع باعث شد تا جاماندگان سهام عدالت نسبت به دریافت آن اعتراض کنند. از همان زمان دولت و مجلس وقت، قول‌هایی برای اختصاص سهام عدالت به جاماندگان دادند که تاکنون به اجرا نرسیده است و حالا مجلس خواستار اجرای آن توسط دولت سیزدهم است.

باتوجه به سخنان اخیر وزیر اقتصاد، دولت هم قصد دارد با یک معامله پایاپای، بخشی از بدهی‌هایش به شرکت‌های بزرگی مانند تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی را با واگذاری به صورت سهام عدالت، تسویه می‌کند. به‌این‌ترتیب، سرانجام پس از پذشت دو سال از آزادسازی سهام عدالت که هنوز دارای ابهاماتی است، پرونده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان هم به سرفصل نهایی شده و قرار است طبق گفته وزیر اقتصاد و به‌رغم مخالفتش با نوع واگذاری، سهام عدالت به برخی از افرادی که تاکنون مشمول آن نبوده‌اند، اختصاص یابد.

پافشاری مجلس برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت قابل تقدیر است اما چرا همین نمایندگان عزم خود را برای آزادسازی کامل با اصلاح آیین‌نامه سهام عدالت و رفع توقف نمادها جزم نمی‌کنند؟ بر اساس محاسبات اخیر دولت، در وهله نخست، حدود سه میلیون و ۳۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر جامانده سهام عدالت هستند که دولت حدود دو میلیون و ۲۵ هزار نفر شامل افرادی که تحت پوشش بهزیستی و حدود یک میلیون و ۳۰۰ نفر تحت پوشش کمیته امداد را در لیست انتظار تخصیص سهام قرار داده است. دولت و مجلس همچنین تعیین صلاحیت دریافت سهام عدالت برای سایر افراد واجد شرایط را در دست بررسی و فرایند شناسایی جاماندگان توسط دولت ادامه دارد که احتمالا به سال‌ آینده موکول خواهد شد.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها